Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę

Ciągle brakowało mi łazienki z prawdziwego zdarzenia, czyli z wygodną wanną i dużym oknem z widokiem. Wiosną 2014 r. rozpoczęłam przekształcanie całego pomieszczenia gospodarczego w łazienkę... - mówi Ania, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w kwietniu 2014 r.

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę
Strefa higieny osobistej – z umywalką, lustrem i podręcznymi półkami (we wnęce po prawej stronie)
Strefa higieny osobistej – z umywalką, lustrem i podręcznymi półkami (we wnęce po prawej stronie)

Zakres i czas trwania remontu: zaadaptowanie (wraz ze wzmocnieniem drewnianych stropów stalą) pomieszczenia gospodarczego na poddaszu, wykonanie wszystkich potrzebnych instalacji, izolacji przeciwwilgociowej w posadzce, ścian z płyt g-k, wymiana framugi i drzwi, wyposażenie łazienki. Łącznie remont trwał 2 miesiące.

Parametry obecnej łazienki:

 • pow. 10 m2; wspólna łazienka rodzinna na poddaszu, połączona z pralnią. 
 • Woda – czerpana ze studni i uzdatniana w stacji filtrów, odprowadzana do szamba. 
 • Wentylacja – grawitacyjna. 
 • Ogrzewanie – 3 grzejniki panelowe na ścianach. 
 • Posadzka – z płyt gresu, imitujących bielony dąb. 
 • Ściany – płytki ceramiczne w kolorze białym. 
 • Armatura sanitarna – sedes podtynkowy, wiszący; umywalka ceramiczna; wanna z akrylu. 
 • Baterie – chromowane; przy umywalce i prysznicowa przy wannie. 
 • Meble – półki obłożone gresem. 
 • Oświetlenie – taśmy LED i halogeny.

Decyzja: mieszkam w drewnianym domu, przeniesionym z Podlasia. Przez lata zajmowałam z rodziną tylko parter, lecz jakiś czas temu etapami zaadaptowałam do celów mieszkalnych poddasze. Zbudowałam tam w pomieszczeniu gospodarczym małą toaletę z WC i umywalką, jako niezbędne zaplecze dla sypialni.

Ciągle brakowało mi jednak łazienki z prawdziwego zdarzenia, czyli z wygodną wanną i dużym oknem z widokiem. Wiosną 2014 r. rozpoczęłam przekształcanie całego pomieszczenia gospodarczego w łazienkę.

Ze względu na słabe stropy i konieczność ich wzmocnienia, od razu poprosiłam zaprzyjaźnionych architektów wnętrz o fachowe wsparcie. Zależało mi na wykończeniu i wyposażeniu tej wymarzonej strefy kąpielowej w materiały i urządzenia wysokiej jakości oraz na stworzeniu w niej przytulnej atmosfery. Udało się!

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę - rady i przestrogi:

 • Wiszący, podtynkowy sedes z ceramiki wysokiej klasy
  Wiszący, podtynkowy sedes z ceramiki wysokiej klasy
  Najcięższe prace związane były ze wzmocnieniem stropu stalą, potem ułożeniem warstw ocieplenia i izolacji przeciwwilgociowej. Na płytach OSB przyklejono na końcu płyty gresu. Urządzenia znajdują się w wielu miejscach wąskiej podłużnej łazienki, więc hydraulicy i elektrycy też mieli co robić.

  Ci ostatni przygotowali dostateczną ilość gniazd do zasilania drobnego osprzętu toaletowego i podejścia pod różnorodne oświetlenie. Dobrze, że mam teraz w łazience lampy górne i nad lustrem, ale również, dookoła wanny, przypodłogowe i podstropowe taśmy LED.

  Skośne ściany robotnicy okryli wodoodpornymi płytami g-k, potem białymi "cegiełkami" z ceramiki, albo farbą silikonową. Niepotrzebnie obawiałam się, że przestrzeń będzie niedostatecznie wykorzystana i niewygodna przy nisko opadającym stropodachu, chociaż nie jest tak źle.

  W łazience jest wszystko co ma w niej być, a dostęp do armatury – dostatecznie wygodny, choć w niektórych miejscach musiałam nauczyć się omijania głową skosów. Bardzo lubię tu wypoczywać, patrząc z wanny na drzewa przez szerokie okno.

  Świetnym rozwiązaniem jest przylegająca do łazienki pralnia, oddzielona drzwiami – cały nieład związany z praniem i suszeniem jest zasłonięty!

 • Architekci urządzili mi łazienkę w stylu skandynawskim. Pasuje do drewnianego domu, bo jest bezpretensjonalna, prosta i jasna. Nieskazitelnie białą kolorystykę ścian i sanitariatów przełamali płytkami, imitującymi bielony dąb. Niektóre materiały i urządzenia wspólnie wybieraliśmy w profesjonalnych studiach wyposażenia łazienek, a niektóre w hipermarketach budowlanych. Liczyła się po prostu jakość.

  Wanna jest sercem łazienki. W studiu urządzeń bez wahania wchodziłam do różnych modeli wanien, żeby przetestować ich wyprofilowanie i dopasować długość do swojego wzrostu – tę możliwość podpowiedziała mi sąsiadka. Owocem tych prób jest wygodna wanna, w której można leżeć godzinami. Ma wyprofilowane brzegi – jest z jednej strony wyższa i podpiera głowę oraz ma 2 uchwyty, dzięki którym łatwo się wstaje i bezpiecznie z niej wychodzi. Wysokiej klasy akryl ułatwia jej mycie.

  Zaoszczędziłam natomiast na modelu z hydromasażem, bo od lat mam świetny masażer, wkładany do wanny. Podczas wybierania umywalki i sedesu, liczyła się dla mnie trwałość i jakość ceramiki.

Adaptacja pomieszczenia gospodarczego na poddaszu na łazienkę - koszt:

 • wraz ze wzmocnieniem stropu – ok. 22 000 zł, w tym:
  - płytki gresu 5240 zł,
  - wanna ze stelażem 1373 zł,
  - umywalka z baterią 1245 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wąska i długa łazienka ma wygodny wystrój i białą kolorystykę

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze