Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Topowe produkty

Pięć sposobów na ciepłą wodę ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Ciepła woda jest jednym z podstawowych mediów, bez którego nie można sobie dzisiaj wyobrazić życia w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji itd. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody. Firma KOSPEL już od 20 lat specjalizuje się w ich produkcji.

Pięć sposobów na ciepłą wodę

Podgrzewacze przepływowe

Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest jednym z najoszczędniejszych i najbardziej komfortowych sposobów podgrzewania wody. Podgrzewacze pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody. Dodatkowo urządzenia pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, którą uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu.

Jak dobrać podgrzewacze przepływowe? Ciepła woda natychmiast
Jak dobrać podgrzewacze przepływowe? Ciepła woda natychmiast

Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody i ograniczenie strat ciepła. Powyższe zalety oraz fakt, że podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika daje im zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi.

Podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń - mają klasę energetyczną A. Koszt podgrzania 1000 litrów (1m3) wody z 10°C do 40°C wynosi niecałe 20 zł brutto. Do wyliczeń przyjęto średnią cenę energii w taryfie G11 w Polsce w 05.2017 r., która wynosi 0,55 zł za 1 kWh. Podgrzewanie wody elektrycznym przepływowym podgrzewaczem nie jest drogie, a zapewnia komfortową i bezpieczną eksploatację.

Podgrzewacz PPE2
Podgrzewacz PPE2

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy?

Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką EPS2 Twister. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P Prister. Mają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem, a jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Opisane powyżej podgrzewacze umożliwiają korzystanie z jednego kranu i zasilane są napięciem 230V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia zasilane napięciem 400 V. Tu dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH2 hydraulic oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD lub PPVE Focus electronic.

Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Warto też wspomnieć o doborze mocy - do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc od 12kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18kW w górę.

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

Opisane powyżej podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność - mają stosunkowo dużą moc, a co za tym idzie, wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często niestety jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru są ogrzewacze pojemnościowe.

Moce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność. Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC Luna inox o pojemności 5 litrów. Większe ilości ciepłej wody można uzyskać z ogrzewaczy OSV Slim o pojemnościach od 20 do 80 litrów.

Ogrzewacze pojemnościowe OSV Slim
Ogrzewacze pojemnościowe OSV Slim

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody

Powyżej zostały opisane urządzenia, które bezpośrednio ogrzewają wodę. Inną, bardzo często spotykaną metodą podgrzewania wody jest zastosowanie wymienników i zasobników c.w.u. Są one przeznaczone są do ogrzewania i przechowywania wody przy współpracy z kotłami centralnego ogrzewania. Wbudowana wężownica lub płaszcz wodny przekazuje ciepło dostarczone z kotła do wody użytkowej. Stosowanie wymienników i zasobników c.w.u. ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie należy zastosować cyrkulację.

Głównym elementem wymiennika jest zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną. Firma KOSPEL stosuje technologię emaliowania proszkowego, która gwarantuje najwyższą trwałość urządzenia i zapewnia wieloletnią bezawaryjną pracę. Najważniejszymi zaletami tej technologii są równomierne pokrycie całej powierzchni zbiornika oraz precyzyjnie dobrana warstwa emalii, która doskonale zabezpiecza blachę zbiornika przed korozją.

Wymienniki - aranżacja

Poza emaliowaniem w produkcji zbiorników, niezwykle istotny jest proces spawania. Automatyzacja tego etapu zapewnia zachowanie pełnej powtarzalności i najwyższej jakości wykonania zbiorników. Procesy automatyzacji wdrażane są zarówno na etapie produkcji gotowych urządzeń, jak i ich podzespołów. Wszystkie detale, np. króćce, wężownica i płaszcz zbiorników są wykonywane i montowane z zachowaniem najwyższej precyzji. Każde urządzenie przed wysłaniem do klienta przechodzi szczegółową kontrolę.

W nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi czy elektrycznymi stosuje się zazwyczaj wymienniki pionowe. Produkowane są one w różnych wersjach, np. z jedną, dwoma albo trzema wężownicami lub w wersji płaszczowej.

Do wyboru są urządzenia wiszące lub stojące o pojemnościach od 80 do 1000 litrów. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe najczęściej stosowane są wymienniki poziome, z wężownicą lub z płaszczem wodnym. Urządzenia poziome oferowane są o pojemnościach od 80 do 140 litrów.

Wymienniki - nowoczesna technologia

Pompa ciepła do podgrzewania wody

Pompa ciepła firmy KOSPEL może być podłączona do dowolnego zasobnika c.w.u. zarówno w nowej, jak i w modernizowanej instalacji. Produkowana jest ze szczególną dbałością o jakość wykonania i niezawodność zastosowanych podzespołów. Wyposażona jest w sprężarkę rotacyjną, wielorzędowy parownik o dużej powierzchni wymiany oraz elektroniczny zawór rozprężny.

Podczas użytkowania pompy istotny jest poziom hałasu, dlatego w pompie HPI-4 zamontowano cichobieżny wentylator i odpowiednio uszczelniono obudowę. Ważnym elementem jest również zabezpieczenie parownika filtrem powietrza, który chroni go przed zanieczyszczeniami. Wydłuża to dodatkowo żywotność układu i podnosi sprawność podczas wieloletniej eksploatacji.

Pompa ciepła do podgrzewania wody

Duża wydajność - szybki czas ogrzewania wody

Pompa ciepła HPI-4 charakteryzuje się ponadprzeciętnymi właściwościami grzewczymi. Dzięki mocy grzewczej dochodzącej do 4kW oraz wysokiemu współczynnikowi COP 3,8 (A20 / W35) w sposób oszczędny podgrzewa wodę w czasie nawet o 30-50% krótszym od większości tego typu urządzeń dostępnych na rynku.

Duża wydajność - szybki czas ogrzewania wodyPompa umożliwia bardzo szybkie przygotowanie gorącej wody w gospodarstwie domowym - orientacyjny czas podgrzewania 200 litrów wody od 15ºC do 45ºC przy temperaturze powietrza na poziomie 20°C wynosi tylko 2,5 godziny! Doskonale nadaje się również do stosowania w pensjonatach, hotelach czy restauracjach, gdzie potrzebne są znacznie większe ilości gorącej wody - przykładowo zasobnik o pojemności 400L zostanie nagrzany już w ok. 5 godzin.

Warto również wspomnieć, że pompa ciepła ogrzewając wodę jednocześnie chłodzi i osusza powietrze w pomieszczeniach, w których znajduje się wlot i wylot powietrza. Dzięki temu może spełniać funkcję klimatyzacji.

Kolektory słoneczne KSH

Kolektory słoneczne stały się popularną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii w systemach grzewczych. Niewątpliwie jest to spowodowane stałym wzrostem cen gazu, oleju, czy węgla. Generalnie w polskich warunkach klimatycznych zestaw solarny dobiera się w taki sposób, żeby służył do ogrzewania wody użytkowej. Dobierając zestaw kolektorów słonecznych z zasobnikiem dostosowanym do potrzeb użytkowników w półroczu letnim można uzyskać od 80% do ponad 90% ciepłej wody "ze słońca". Czyli koszty energii zużywanej na ogrzewanie wody zmniejszą się nawet o ponad 90%!

Na półrocze zimowe (wg danych statystycznych o nasłonecznieniu na terenie Polski publikowanych m.in. przez IMiGW) przypada tylko 23% rocznego promieniowania słonecznego. W związku z tym głównym źródłem ciepłej wody staje się w tym czasie kocioł zasilany konwencjonalną energią. Kolektory słoneczne podłącza się do wężownicy dolnej, natomiast do górnej wężownicy podłączony jest kocioł c.o., który ogrzewa dom a w razie potrzeby przełącza się na podgrzewanie wody.

Kolektory słoneczne KSH

Dobierając instalację solarną średniorocznie uzyskuje się oszczędności w zużyciu energii sięgające 60%. Ktoś może zapytać, dlaczego nie więcej? Wynika to z faktu, że chcąc uzyskać więcej energii ze słońca należałoby zwiększyć powierzchnię kolektorów. Wtedy rzeczywiście zimą wzrosłaby produkcja ciepłej wody, jednak latem instalacja przegrzewałaby się i pojawiłby się problem, co uczynić z nadmiarem energii. Chyba, że byłaby możliwość wykorzystania jej do ogrzewania wody w basenie.

Firma KOSPEL oferuje wiele rozwiązań do podgrzewania wody, z której można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do instalacji i potrzeb użytkowników.

 Logo Kospel

 

ul. Olchowa 1
75-136 Koszalin
Tel.: 94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Faks: 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl
www.kospel.pl

 

aktualizacja: 2017-06-23
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze