Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Mamy problem z ciśnieniem wody z deszczownicy. Co jest tego przyczyną i jak można to poprawić?

W kabinie prysznicowej zamontowaliśmy deszczownicę, ale nie jesteśmy zadowoleni z jej działania. W porównaniu z podobnym wyposażeniem w domu rodziców, strumień wody jest zbyt słaby, a woda nie uzyskuje pożądanej temperatury. Jakie są przyczyny takich problemów i jak można to poprawić?

Mamy problem z ciśnieniem wody z deszczownicy. Co jest tego przyczyną i jak można to poprawić?

Odpowiedź eksperta: Do satysfakcjonującego korzystania z deszczownicy konieczne jest zapewnienie wydatku wody na poziomie 15–18 litrów na minutę przy ciśnieniu 3 barów, czyli około dwukrotnie większego, niż przy używaniu zwykłego natrysku. Dlatego wstępnie należy sprawdzić intensywność strumienia i ciśnienie dynamiczne na doprowadzeniu wody z instalacji.

Pomiar wydajności jest łatwy – wystarczy zmierzyć czas napełniania naczynia o znanej pojemności. Np. jeśli kubełek o pojemności 5 l napełni się w 20 s, to wypływ wynosi 15 l/min (5 l : 20 s × 60 s). Do zmierzenia ciśnienia dynamicznego potrzebny będzie manometr z trójnikiem, co umożliwi pomiar podczas przepływu wody. Jeżeli wskazania znacznie odbiegają od wymaganych wartości, to problem tkwi w instalacji wewnętrznej. Może być wywołany np. zbyt małą wydajnością hydroforu, za niskim ciśnieniem zasilania z sieci bądź przez pompę, dławieniem przepływu przez za cienkie rury, filtry, zawory i zanieczyszczenia.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej wydajności zasilania deszczownicy, konieczne jest również dysponowanie dostateczną mocą grzewczą, potrzebną do podgrzania wody. Przy nominalnym strumieniu rzędu 15 l/min, moc urządzenia podgrzewającego w sposób przepływowy powinna wynosić nie mniej niż 35 kW, czyli znacznie więcej, niż w typowym kotle dwufunkcyjnym. W przypadku zasilania z podgrzewaczy zasobnikowych, ich pojemność musi być dostatecznie duża (powyżej 100 l) przy odpowiedniej mocy zasilania, aby przy dużym poborze nie nastąpiło nadmierne schłodzenie zmagazynowanej wody.

Cezary Jankowski
fot. Bossini

aktualizacja: 2017-08-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Należałoby zadać pytanie czy cały czas słabo leci z deszczownicy i jak długo jest ona użytkowana. Być może że sitko się przytkało, być może spadło ciśnienie w sieci, być może coś w junkersie sie przytkało lub sama deszczownica (dysze) zaszła kamieniem.

mhtyl

19 Sie 2017, 16:38

Odkręć baterię , być morze masz wstawione uszczelki z sitkiem które to sitka mogły się zasyfić , wyczyść je jakby co albo daj normalne bez sitka..

joks

19 Sie 2017, 14:56

Zakleić połowę dziurek w deszczownicy, albo wymienić "talerz" na mniejszy - przy tej wydajności "talerza" jest za mały przepływ wody przez "junkersa" i ciśnienie wody nie zdąży wzrosnąć przy tych warunkach zasilania "talerza". Dopływająca woda  do słuchawki - przez mniejszy ...

uroboros

19 Sie 2017, 13:30

Mam ten sam problem woda jest z junkersa odpowiedz eksperta nie dała jasnej porady co zrobić .

Gość Iza

19 Sie 2017, 13:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze