Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Artykuł na: 2-3 minuty

Remontuję dom i zamierzam wydzielić w nim osobną pralnię. Do tej pory wąż odprowadzający brudną wodę z pralki był podłączony do umywalki. Czy to jedyny sposób na pozbycie się ścieków z prania?

W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Odpowiedź eksperta: W opisanym przypadku, sposób podłączenia pralki do odpływu kanalizacyjnego zależeć będzie od zakresu robót remontowych. Odprowadzenie można bowiem poprowadzić na wierzchu ściany, osłaniając rurę ekranem z płyty g-k (mało estetyczne) lub ukryć w bruździe wykutej w ścianie.

Jeśli nie ma możliwości podłączenia pralki do kanalizacji inaczej niż jako odpływ z umywalki, to w miejscu podłączenia syfonu do rury odpływowej, zamiast kolanka trzeba wstawić trójnik 90° i dołączyć rurę o wymaganej długości. Wszystkie elementy mogą mieć średnicę 32 albo 40 mm. Gdy rury w istniejącej instalacji mają inny wymiar, wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej redukcji. Rurę odpływową należy prowadzić ze spadkiem przynajmniej 2%, a na jej zakończeniu osadzić kolanko 90° oraz specjalny syfon z zamknięciem kulowym do podłączenia węża od pralki. Podłączenie odpływu powinno znajdować się minimum 0,5 m od podłogi, aby woda z pralki samoczynnie nie spłynęła.

Równolegle z kanalizacją warto przygotować rurę doprowadzającą wodę do pralki i zakończyć ją zaworem przyłączeniowym. Łatwo takie zasilanie zmontować z rur PEX o średnicy 16 mm i złączek zaciskanych. Jeżeli rury będą układane w bruździe, to wystarczy je zatynkować. Przy prowadzeniu rur po wierzchu ściany, należy je umocować obejmami i przykryć ekranem z płyt g-k.

Ekran z płyty gipsowo-kartonowej (wodoodpornej, zielonej) zamocujemy na stelażu z profili wykorzystywanych przy budowie szkieletowych ścianek działowych i przymocowanych kołkami rozporowymi do ściany. Za ekranem, który powinien sięgać do podłogi, schowamy również inne podłączenia – rurę doprowadzającą wodę, przewód zasilający. Pokrycie obłożymy płytkami ceramicznymi, a utworzona w ten sposób półka może posłużyć do przechowywania łazienkowych drobiazgów.

Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k
Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji: w bruździe wykutej w ścianie
Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji w dwóch wariantach: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k (a) i w bruździe wykutej w ścianie (b).

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-04-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowatorska aplikacja KLUDI VR360 - źródło pomysłów i inspiracji
Nowatorska aplikacja KLUDI VR360 - źródło pomysłów i inspiracji Projektowanie łazienki wymaga starannych przygotowań. Sprawdzamy różne układy funkcjonalne, porównujemy produkty. Chcemy mieć też pewność, ...
Nowy serwis internetowy Viega.pl
Nowy serwis internetowy Viega.pl Viega - producent systemów instalacyjnych - całkowicie przebudowała swoją witrynę internetową, która ma teraz nową szatę graficzną ...
Nowoczesne odpływy liniowe Wet & Dry marki Fala
Nowoczesne odpływy liniowe Wet & Dry marki Fala Elegancki i nowoczesny wygląd, materiały wysokiej jakości, funkcjonalność - to wszystko sprawia, że odpływy liniowe Fala z systemem Wet ...

Oświetlenie w łazience - aranżacje

Dobrze oświetlona łazienka to łazienka wygodna i bezpieczna, ale światło potrafi znacznie więcej: może zmienić wnętrze w efektowną krainę czarów. Oświetlić wszystko co niezbędne, nie burząc jednocześnie nastroju, to duża sztuka!

topowe produkty

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze