Budujemy Dom

W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Artykuł na: 2-3 minuty

Remontuję dom i zamierzam wydzielić w nim osobną pralnię. Do tej pory wąż odprowadzający brudną wodę z pralki był podłączony do umywalki. Czy to jedyny sposób na pozbycie się ścieków z prania?

W jaki sposób pozbyć się ścieków z prania?

Odpowiedź eksperta: W opisanym przypadku, sposób podłączenia pralki do odpływu kanalizacyjnego zależeć będzie od zakresu robót remontowych. Odprowadzenie można bowiem poprowadzić na wierzchu ściany, osłaniając rurę ekranem z płyty g-k (mało estetyczne) lub ukryć w bruździe wykutej w ścianie.

Jeśli nie ma możliwości podłączenia pralki do kanalizacji inaczej niż jako odpływ z umywalki, to w miejscu podłączenia syfonu do rury odpływowej, zamiast kolanka trzeba wstawić trójnik 90° i dołączyć rurę o wymaganej długości. Wszystkie elementy mogą mieć średnicę 32 albo 40 mm. Gdy rury w istniejącej instalacji mają inny wymiar, wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej redukcji. Rurę odpływową należy prowadzić ze spadkiem przynajmniej 2%, a na jej zakończeniu osadzić kolanko 90° oraz specjalny syfon z zamknięciem kulowym do podłączenia węża od pralki. Podłączenie odpływu powinno znajdować się minimum 0,5 m od podłogi, aby woda z pralki samoczynnie nie spłynęła.

Równolegle z kanalizacją warto przygotować rurę doprowadzającą wodę do pralki i zakończyć ją zaworem przyłączeniowym. Łatwo takie zasilanie zmontować z rur PEX o średnicy 16 mm i złączek zaciskanych. Jeżeli rury będą układane w bruździe, to wystarczy je zatynkować. Przy prowadzeniu rur po wierzchu ściany, należy je umocować obejmami i przykryć ekranem z płyt g-k.

Ekran z płyty gipsowo-kartonowej (wodoodpornej, zielonej) zamocujemy na stelażu z profili wykorzystywanych przy budowie szkieletowych ścianek działowych i przymocowanych kołkami rozporowymi do ściany. Za ekranem, który powinien sięgać do podłogi, schowamy również inne podłączenia – rurę doprowadzającą wodę, przewód zasilający. Pokrycie obłożymy płytkami ceramicznymi, a utworzona w ten sposób półka może posłużyć do przechowywania łazienkowych drobiazgów.

Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k
Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji: w bruździe wykutej w ścianie
Podłączenie odpływu brudnej wody z pralki do kanalizacji w dwóch wariantach: po wierzchu ściany, z osłonięciem rur ekranem z płyty g-k (a) i w bruździe wykutej w ścianie (b).

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-04-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Baterie łazienkowe KLUDI Pure&Easy - funkcjonalność prostych rozwiązań
Baterie łazienkowe KLUDI Pure&Easy - funkcjonalność prostych rozwiązań Dynamiczny kształt baterii KLUDI Pure&Easy świetnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza, gdzie królują proste formy, ciekawe zestawienia ...
ACO ShowerDrain - nowa idea łazienek
ACO ShowerDrain - nowa idea łazienek ACO ShowerDrain to rozwiązania dopasowane do potrzeb, niezależnie, czy planuje się nową aranżację niewielkiej łazienki czy większą inwestycję.
Nowość w ofercie Viega: kompletne zestawy Viega Advantix
Nowość w ofercie Viega: kompletne zestawy Viega Advantix Elastyczność i możliwość łączenia ze sobą różnych elementów to jedna z kluczowych zalet modułowego systemu odpływów Advantix. Niektórzy ...

Obudowa wanny prostokątnej i narożnej - krok po kroku

W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej. Od czego zacząć? Jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?

polecane produkty i technologie

Eleganckie i nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika

Zestaw spływowy boczny fermacell Powerpanel TE to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli w estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń łazienki i salonu kąpielowego. System fermacell nie wymaga wiele miejsca, aby go zamontować, a co najważniejsze, pozwala na całkowite wyeliminowanie brodzika z kabiny prysznicowej.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze