Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Umywalki, sedesy, bidety, stelaże

Remont łazienki wiąże się z wieloma wyborami. Przede wszystkim stylu, w jakim chcemy ją utrzymać. Potem kosztów, jakie możemy ponieść. I w końcu musimy urzeczywistnić nasze oczekiwania, zaczynając od wyboru płytek oraz ceramiki sanitarnej. Do nich dobierzemy potem baterie, wannę lub prysznic oraz meble.

Oferowane obecnie umywalki, sedesy i bidety różnią się stylem, wielkością, kolorem, kształtem. Możemy kupić zarówno ceramikę znanych projektantów, słynnych firm, jak i małych, lokalnych producentów.

Umywalki

Szkło, drewno, porcelana...?

Umywalka - fantastyczny żółty kleks
Fantastyczny żółty kleks (może też być pomarańczowy, zielony lub biały) – umywalka Splash firmy Disegno Ceramica ożywi każdą łazienkę.
(fot. Coram)

Dzisiejsze umywalki to wyroby nie tylko z ceramiki (chociaż takie są najczęściej kupowane). Możemy wybierać wśród pięknych i drogich umywalek z matowionego lub barwionego szkła, stali nierdzewnej a także z drewna egzotycznego, takiego jak np. iroko, tek lub badi.

Możemy także kupić umywalkę z corianu (połączenie żywicy akrylowej z minerałami), marmuru a także akrylu.

Przed zakupem poznajmy jednak właściwości materiałów, by później ich niedoskonałości nas nie irytowały. I tak na przykład warto wiedzieć, że na wyrobach ze stali nierdzewnej i szkła łatwo powstają zacieki z wody.

Można jednak kupić umywalki powleczone specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem osadu.

Akryl można stosunkowo łatwo zarysować, trzeba ponadto chronić go przed wysoką temperaturą (umywalkę może uszkodzić gorący popiół z papierosa) i uważać z używaniem różnych substancji chemicznych.

Pomysł dla elegantki: umywalka z kamienia syntetycznego, ze specjalną przykrywą z tego samego materiałuPołyskliwa stal szlachetna przyciąga spojrzenia, niczym lustro
Pomysł dla elegantki: umywalka z kamienia syntetycznego, ze specjalną przykrywą
z tego samego materiału. Można na niej ustawić kosmetyki lub rozsypać biżuterię.
(fot. Coram)
Połyskliwa stal szlachetna przyciąga spojrzenia, niczym lustro. Znakiem
szczególnym tej umywalki jest
masywność ścianek stalowej misy.
(fot. Kohler)

Umywalka z nietypowego materiału narzuca odpowiedni styl całej łazience i nadaje jej niepowtarzalny charakter, ale niestety, ze względu na cenę, jest tylko dla wybranych.

Co mają zrobić ci, których możliwości finansowe są bardziej ograniczone?

Mogą wybrać umywalkę ceramiczną, wykonaną z taniego fajansu, droższego porcelitu lub porcelany, która ma najwyższą jakość spośród tych materiałów. Czym się różnią między sobą? Przede wszystkim nasiąkliwością i ciężarem, czyli parametrami bardzo ważnymi z punktu widzenia użytkownika. Od nich zależą trwałość umywalki i jej ciężar, decydujący o sposobie mocowania.

Gra w boulle: łazienka zdominowana przez sferyczne kształty ceramiki Disegno autorstwa Sabriny Selli wygląda niebanalnie, intrygująco i… salonowo.  (fot. Coram)
Gra w boulle: łazienka zdominowana przez sferyczne kształty ceramiki Disegno

Ceramika jest odporna na zarysowania, wysoką temperaturę oraz działanie wielu związków chemicznych. Umywalki ceramiczne dostępne są w wielu kolorach, przede wszystkim pastelowych, chociaż można zamówić także wybrany model w kolorze ciemniejszym, np. granatowym czy czarnym.

Umywalki w jasnych kolorach, zwłaszcza białe, są łatwe do utrzymania w czystości, nie widać na nich śladów po wysychających kroplach wody.

Zabawa formą i materiałem? Czemu nie; Agape – firma założona przez Giampaolo i Emanuele Benedinich, eksperymentuje już od ponad 30 lat, badając wpływ tworzywa na formę urządzeń i mebli. Oto jeden z efektów: dwustanowiskowa umywalka z drewnianej sklejki.
(fot. Agape)
Dwustanowiskowa umywalka z drewnianej sklejki

Oprócz umywalek dla przeciętnego klienta, producenci oferują bardzo wiele oryginalnych wzorów przeznaczonych dla osób bogatszych i bardziej wymagających. Są wśród nich wzory zarówno nowoczesne, jak i w stylu retro, a także o kształtach fantazyjnych.

Jaką umywalkę wybrać?

Łazienkowy klejnot – urzekająca subtelnością ceramiczna umywalka podblatowa o wykończeniu w kolorze platyny
Łazienkowy klejnot – urzekająca subtelnością ceramiczna umywalka podblatowa o wykończeniu w kolorze platyny. (fot. Kohler)

Większość umywalek produkowanych jest w standardowych wymiarach, czyli o szerokości 30-60 cm (co 5 cm) i głębokości 25-55 cm. Oprócz tego możemy kupić umywalki nietypowe: długie, płytkie, głębokie, a także wykonywane na indywidualne zamówienie. Oprócz wielkości ważny jest też kształt umywalki i sposób jej mocowania.

Najbardziej popularne są umywalki mocowane do ściany za pomocą śrub, wsporników lub stelaży montażowych. Podstawowym kształtem jest owal z półką przylegającą do ściany, ale produkowane są także umywalki w kształcie półkola, prostokąta lub innych brył geometrycznych.

Do bardziej praktycznych należą natomiast umywalki narożne, zajmujące niewiele miejsca. Mogą być w kształcie ćwiartki koła albo symetryczne lub niesymetryczne.

Coraz większą popularnością cieszą się umywalki wpuszczane w blat, podblatowe albo stawiane na blacie, najczęściej w kształcie koła, prostokąta lub elipsy. W dużych łazienkach można stosować umywalki podwójne. Są one jednak znacznie droższe od pojedynczych.

W nowo budowanych domach baterię montujemy zazwyczaj na umywalce i bidecie, a na ścianie tylko baterię wannową. Dlatego większość umywalek ma otwory do montażu baterii. Standardowo są dwa, ale na trzeci przygotowane jest specjalne wyżłobienie, umożliwiające dość proste i szybkie wycięcie go.

Umywalka Galaretka – czyż nie apetyczna? Zaprojektowała ją dla Logo Design Anna Wojczyńska. Wykonana jest z klejonego warstwowo szkła w technologii, którą firma Logo opracowała jako pierwsza na świecie. Tafla nie wymaga polerowania – wnętrze misy pokryto substancją zabezpieczającą przed osadzaniem  kamienia.
(fot. Logo Design)
Umywalka wykonana z klejonego warstwowo szkła
Piękna prosta forma: umywalka-łódka MorphosisUmywalka Moxie z linii Artist Collection to płachta emaliowanej stali ozdobiona woalem stalowoszklanych wisiorków

Piękna prosta forma: umywalka-łódka Morphosis, zaprojektowana we włoskim studio Pininfarina, tam gdzie powstają modele Ferrari. (fot. Herbeć)

Umywalka Moxie z linii Artist Collection to płachta emaliowanej stali ozdobiona woalem stalowoszklanych wisiorków. W ofercie różne kolory emalii. (fot. Kohler)
Podwójna umywalka VerandaBliźniacze umywalki z rodziny Palomba
 Woda z metra. Podwójna umywalka
Veranda ma metr szerokości – wystarczająco
dużo dla dwóch (lub dwojga) użytkowników.
Finezyjne baterie dodają jej urody.
(fot. Roca)
 Bliźnięta z dobrej rodziny, a dokładniej – z rodziny Palomba; fascynująco proste formy są najbardziej praktyczne. (fot. Laufen)
Umywalka Kappa szerokości 120 cm, wykonana ze szkła Azurra gr. 19 mm, o pięknym lazurowym odcieniuPłynne szkło. Umywalka Kappa szerokości 120 cm, wykonana ze szkła Azurra gr. 19 mm, o pięknym lazurowym odcieniu, wygląda jak wodny klejnot. (fot. Krzemień)

Podłączenie – ukryć czy pokazać?

Przy bateriach sztorcowych widoczne są podłączenia wodne. Wodę z instalacji doprowadza się za pomocą elastycznych wężyków lub cienkich miedzianych rurek. W umywalkach, które montujemy na szafce, nie ma problemu z ukryciem podłączeń.

W takiej łazience nikt nie jest kuloodporny; tym niezwykłym kulom z serii Sfera, ozdobionym florystycznym koronkowym ornamentem, trzeba się kłaniać. Nad muszlą, a raczej kulą WC – awangardowa spłuczka ze zintegrowaną półką; w niej reling na ręcznik.  (fot. Coram)
W takiej łazience nikt nie jest kuloodporny; tym niezwykłym kulom z serii Sfera, ozdobionym florystycznym koronkowym ornamentem, trzeba się kłaniać

Gorzej jest natomiast przy umywalkach wiszących. Żeby ukryć rurki, musimy zamontować postument albo półpostument. Możemy także syfon... wyeksponować, kupując elegancką wersję chromowaną lub utrzymaną w stylu „retro”.

Sedesy

Duet Ovo firmy Disegno Ceramica – piękno oszczędnych minimalistycznych brył
 Duet Ovo firmy Disegno Ceramica – piękno oszczędnych minimalistycznych brył. (fot. Coram)
Wybierając umywalkę, pamiętajmy, że w tym samym stylu, a najlepiej z tej samej serii, powinniśmy kupić sedes i bidet. Zatem również one muszą odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Szczególnie ważne jest to w przypadku misek ustępowych. Oprócz względów estetycznych musimy bowiem wziąć pod uwagę także względy funkcjonalne.

Czystość przede wszystkim

Najważniejszą cechą muszli ustępowej powinno być łatwe utrzymanie jej w czystości, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz oraz tak wyprofilowane wnętrze, aby woda docierała do wszystkich zakamarków.

Mocno podcięte – sedes i bidet Hall o dynamicznych zdecydowanych kształtach dodają wnętrzu lekkości i charakteru
 Mocno podcięte – sedes i bidet Hall o dynamicznych zdecydowanych kształtach dodają wnętrzu lekkości i charakteru. (fot. Roca)
Zastanówmy się nad wyborem miski wiszącej – znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości niż tradycyjną miskę stojącą.

Skąd woda, dokąd ścieki?

Sedesy różnią się budową. W zależności od tego, czy rura kanalizacyjna wychodzi ze ściany czy z podłogi, możemy kupić sedes z odpływem poziomym (typ poznański) lub pionowym (typ warszawski).

Trzecim rozwiązaniem jest miska ustępowa uniwersalna, będzie ona pasować do obu typów odpływów. Możemy wybrać sedes wiszący, stojący – kompaktowy - lub zwykły, a także narożny.

Miski stojące łączymy ze spłuczkami – dolno- lub górnopłukiem. Górnopłuki produkowane są z tworzywa sztucznego i bardzo rzadko obecnie stosowane.

Dolnopłuki mogą być wykonane z ceramiki lub tworzywa sztucznego. Mają różne wymiary; możemy wybrać też spłuczkę płaską, zajmującą niewiele miejsca.

Sedesy różnią się także rozwiązaniem wewnątrz urządzenia – mogą mieć tzw. półkę albo budowę lejową. Bardziej popularne są te drugie, gdyż łatwiej utrzymać je w czystości.

Oszczędzajmy wodę

Większość produkowanych obecnie spłuczek umożliwia oszczędzanie wody. Przede wszystkim ograniczona została ilość wody, jaką możemy jednorazowo zużyć do spłukania miski z 9 do 6 litrów. Ponadto możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań, które zapewnią jeszcze większą oszczędność wody:
 • dwa przyciski, jeden z nich uruchamia spłukiwanie sześcioma litrami (w niektórych modelach 9 litrami), a drugi trzema litrami wody !;
 • przycisk z funkcją „stop”, umożliwiający zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.

Jak król na tronie...

Najważniejszą cechą użytkową sedesów jest wygoda korzystania z nich. A to oznacza odpowiednią wysokość i głębokość siedziska. Dlatego nawet jeżeli nasza łazienka jest niewielka, nie oszczędzajmy na wielkości muszli.

Wymownie proste – podwieszany sedes i bidet z serii 500
Wymownie proste – podwieszany sedes i bidet z serii 500 by Antonio
Citterio firmy Keramag, czarują prostotą i proporcjami form. (fot. Sanitec Koło)
Serię "niskopiennych" sanitariatów cechuje szlachetność mistrzowsko poprowadzonych obłych linii
Serię „niskopiennych” sanitariatów Emani, zaprojektowaną przez Antonio Citterio dla
Keramag, cechuje szlachetność mistrzowsko poprowadzonych obłych linii.
(fot. Sanitec Koło)

Bidety

Z wyglądu przypominają miskę ustępową – taki sam jest sposób montażu i podłączenia do kanalizacji. Powinny tworzyć komplet z sedesem. Zamiast spłuczki mają zamontowaną baterię z ruchomym perlatorem, którym regulujemy kierunek wypływu wody.

Firma Tece proponuje przyciski Teceloop do spłukiwania WC i bidetu, wykonane z wysokiej jakości szkła barwionego
Diabeł tkwi w szczegółach. Firma Tece proponuje przyciski Teceloop do spłukiwania WC i bidetu, wykonane z wysokiej jakości szkła barwionego. Do wyboru kilka wariantów  kolorystycznych, a do tego – możliwość komponowania własnych zestawów: w każdej obudowie można zamontować koliste przyciski o dowolnym kolorze.
(fot. Tece)

Iwona Małkowska

aktualizacja: 2009-08-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Myślę, że uzupełnieniem tego artykułu powinien być art. o umywalkach z kamienia

Gość Marcin

31 Paź 2009, 09:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze