Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych musi być specjalnie dla nich przystosowana. Osoby zdrowe i sprawne fizycznie nie zdają sobie sprawy, że wykonanie niektórych prostych, codziennych czynności może być trudne.

Wszyscy muszą nie tylko się myć czy korzystać z WC, ale także prać, suszyć, przechowywać środki czystości oraz kosmetyki. Jednak osoby w pełni sprawne i niepełnosprawne wykonują te czynności w różny sposób. Niepełnosprawność, bowiem „wymaga” nie tylko większej przestrzeni, ale także indywidualnego przystosowania każdego elementu wyposażenia.

Sposób oraz zakres przystosowań zależą w głównym stopniu od rodzaju niepełnosprawności. Osoby poruszające się o kulach mają nieco inne potrzeby niż te poruszające się na wózkach. Jeszcze inne są wymagania osób starszych. Pamiętajmy, że właściwie dostosowana łazienka dla niepełnosprawnych, pozwoli osobie niepełnosprawnej uniezależnić się od innych lub ograniczyć ich pomoc w wykonywaniu najbardziej intymnych czynności w tym intymnym miejscu.

Muszla klozetowa w łazience dla niepełnosprawnych

Muszla klozetowa w łazience dla niepełnosprawnych
(fot. Roca)

W przypadku osoby poruszającej się na wózku, na usytuowanie sedesu wpływa przede wszystkim sposób przesiadania się: przodem, bokiem, po skosie oraz wielkość wózka. Przykładowo, jeśli jest to bokiem, to muszla powinna być zamontowana równolegle z siedziskiem wózka. Przy innych metodach nie jest to aż tak istotne. Można mieć też swoją własną, indywidualnie wypracowana metodę, którą w takim przypadku należy uwzględnić przede wszystkim.

Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, to należy muszlę tak usytuować, żeby możliwe było przesiadanie się na nią na jak najwięcej sposobów. Aby łatwiej było podjechać wózkiem, najlepiej zastosować muszlę wiszącą.

Wysokość zamontowania muszli, a ściślej muszli i deski, powinna odpowiadać wysokości siedziska wózka; musi być taka sama. W przypadku osób poruszających się o kulach i przy balkonikach tę wysokość również dostosowujemy indywidualnie, tyle że do wzrostu danej osoby. Zbyt niskie, jak też zbyt wysokie zamontowanie sprawi kłopot przy podnoszeniu się.

Odległość muszli od ściany powinna zależeć od sposobu przesiadania się.

Również osobie poruszającej się o kulach lub przy balkoniku musimy zapewnić odpowiednie miejsce na podejście do ustępu, a w razie potrzeby uwzględnić indywidualne wymagania danej osoby.

Możemy wybrać rodzaj muszli klasyczną lub z otworem. Otwór pozwoli nam łatwiej utrzymywać higienę.

Jeśli mamy sprawne ręce możemy korzystać z klasycznego rezerwuaru z przyciskiem spłukującym. W przypadku niesprawnych rąk musimy zastosować np. przyciski pneumatyczne – podtynkowe tylne lub boczne.

Typowy rezerwuar (za plecami siedzącego) służy również jako oparcie. W przypadku jego braku możemy w tym miejscu zamontować specjalne oparcie.

Wielkość muszli klozetowej jest istotna i, w przypadku osób niepełnosprawnych, najlepiej w trakcie zakupu usiąść, żeby... wybrać najwygodniejszą, uwzględniając przede wszystkim wymiary ciała.

Poręcze w łazience dla niepełnosprawnych

Ostatnią ważną sprawą są poręcze. Ich liczbę (jedna czy dwie) i rodzaj (stałe lub składane) znowu zależą od naszego sposobu przesiadania się. W przypadku przesiadania się przodem potrzebujemy dwóch, w pozostałych przypadkach jednej poręczy. Druga by nam przeszkadzała. Oczywiście, jeśli znajdą się tu poręcze składane (tzw. uchylne), nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawsze były dwie.

Stałe poręcze stosujemy wówczas, gdy sąsiadują one ze ścianą lub z oknem, gdzie nie zabierają nam miejsca. Poręcze montujemy do ściany albo do posadzki. Warto połączyć funkcję oparcia (poręczy) z uchwytem na papier toaletowy. Czasem zdarza się, że musimy się umyć po skorzystaniu z muszli klozetowej. Wtedy możemy to zrobić siedząc na niej i korzystając z sąsiedztwa umywalki, bądź skorzystać z armatury bidetowej. Dlatego muszlę należy lokalizować w sąsiedztwie jednego bądź drugiego urządzenia.

Poręcze w łazience dla niepełnosprawnych
(fot. Roca)

Umywalka w łazience dla niepełnosprawnych

Dla osób niepełnosprawnych powinniśmy zamontować specjalną umywalkę. Jest ona bardziej płaska i nieco szersza od tradycyjnych. Ma też wyprofilowane miejsca na łokcie, co jest szczególnie ważne dla osoby stojącej i opierającej się o nią. Dla osób na wózku ważne jest, że taka umywalka nie ma postumentu, pozwala zatem wjechać po nią. Szczególnym rozwiązaniem, jeszcze bardziej ułatwiającym korzystanie z umywalki, jest kupienie urządzenia w wersji uchylnej.

Miskę umywalki można pochylić do dołu w zakresie 11 cm. Do takiej umywalki najlepiej zamontować syfon przyścienny. Bardziej odstający od ściany syfon tradycyjny może nam przeszkadzać. Możemy też się sparzyć, jeśli podczas mycia się będzie dotykał naszych nóg.

Rodzaj baterii zależy przede wszystkim od sprawności rąk. W przypadku w pełni sprawnych możemy zastosować każdą baterię. W przypadku ograniczonej sprawności rąk, baterię musimy dobrać indywidualnie. Dla osób z bardzo dużym niedowładem dłoni istnieją baterie z przedłużonym mieszaczem – który może być sterowany łokciem –oraz z różnego rodzaju rozwiązaniami regulującymi temperaturę. Możemy też zastosować baterię automatyczną, np. z czujnikiem elektronicznym. Warto, aby bateria była wyposażona w wyciąganą głowicę. Pozwoli to umyć głowę nad umywalką, a jeśli stoi ona w sąsiedztwie klozetu, także dokonywać czynności związane z higieną.

Nad umywalką zazwyczaj wieszamy lustro. Musi znaleźć się ono na takiej wysokości, aby osoba siedząca na wózku widziała swoją twarz i popiersie, a jednocześnie, aby pozostali domownicy też mogli się w nim swobodnie przeglądać. Rozwiązaniem kompromisowym jest lustro uchylne z kątową regulacją pochylenia.

W przypadku osób poruszających się na wózkach poręcze przy umywalce nie są konieczne. Są one natomiast przydatne dla osób poruszających się o kulach i przy balkonikach. Poręcze montujemy na takich samych zasadach, jak przy muszli klozetowej.

Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych

Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych
(fot. Koło)

Osoby niepełnosprawne muszą, niestety, zrezygnować z tradycyjnych kabin i brodzików z progami. Niezbędne jest zatem wykonanie brodzika w posadzce. Najwygodniej jest wyłożyć to miejsce płytkami ceramicznymi. Przy czym muszą one mieć powierzchnię antypoślizgową.

Brodzikowi o szerokości min. 100x100 cm nadaje się spadek 1-2% w kierunku kratki ściekowej usytuowanej najlepiej pod znajdującym się w nim krzesełku lub w narożniku brodzika. Można też kupić gotowy, bardzo płytki brodzik ze stali nierdzewnej lub akrylu. Jego powierzchnia także jest antypoślizgowa i ma fabrycznie ukształtowany spadek.

Osoby, które nie mogą się kąpać na stojąco, muszą mieć zamontowane krzesełko z oparciem. Wysokość siedziska powinna być identyczna z wysokością siedziska wózka. Najlepiej, gdy będzie ono składane, aby nie przeszkadzało innym i wykonane z materiału ciepłego w dotyku.

Bateria w łazience dla niepełnosprawnych

Bateria powinna być podobnego typu jak przy umywalce (termostat, mieszacz). Umieszczamy ją tak, aby była łatwo obsługiwana z siedziska.

Natrysk w łazience dla niepełnosprawnych

Natrysk powinien mieć poręcze – najlepiej w poziomie i pionie. Osobom siedzącym będą pomocne w przemieszczeniu się na krzesełko, a chodzącym posłużą do przytrzymywania się w trakcie kąpieli. Na pionowej poręczy umieścimy słuchawkę prysznicową.

Wanna w łazience dla niepełnosprawnych

Wanna w łazience dla niepełnosprawnych
(fot. Koło)

Kąpiel w wannie jest sprawą bardzo trudną, choć w przypadku pobierania kąpieli leczniczych czy np. hydromasażu konieczną. Osoby na wózkach muszą mieć w jej sąsiedztwie zapewnioną wolną przestrzeń – zależną od wymiarów wózka i sposobu wchodzenia (przodem lub bokiem).

Inaczej postąpimy w przypadku, gdy korzystamy z podnośnika. Indywidualny sposób jego pracy wymusi bowiem zapewnienie określonej przestrzeni. Jeszcze inaczej jest, gdy wchodzimy do wanny po schodkach. Wtedy musimy zapewnić wolne miejsce, aby osoba poruszająca się o kulach lub balkoniku swobodnie mogła do nich podejść.

Osobom poruszającym się na wózkach polecamy, aby wysokość wanny była identyczna z wysokością siedziska wózka; głębokość nieco mniejsza niż standardowa. Kąpiel możemy brać siedząc bezpośrednio w wannie lub na siedzisku. W handlu są specjalne siedziska przeznaczone do oparcia na brzegach wanny. Wannę wyposażamy w baterię podobnego typu, jak umywalkę czy prysznic. Nieodzowne są poręcze. Mają nam one nie tylko pomóc w wejściu/wyjściu do/z wanny, ale również w niej się poruszać.

Pożyteczna może być także drabinka nad wanną umocowana do stropu. Położenie poręczy i drabinki musimy ustalić indywidualnie.

Grzejniki w łazience dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne zazwyczaj odznaczają się delikatnym zdrowiem, łatwo stają się ofiarami przeziębień czy infekcji. Dlatego muszą mieć zawsze ciepło, szczególnie w łazience. Najlepszym rozwiązaniem jest grzejnik c.o. wodno-elektryczny, wyposażony w grzałkę. Dzięki niemu, nawet w czasie chłodnych letnich dni, przed kąpielą i w jej trakcie można podnieść temperaturę w łazience.

Jeśli grzejnik bywa za gorący i możemy się oparzyć, wskazane jest zastosowanie osłon chroniących przed bezpośrednim kontaktem z jego powierzchnią. Najwygodniejszym rodzajem grzejnika jest rurkowy grzejnik-suszarka, pozwalający również suszyć pranie.

Podsumowanie

W niniejszym artykule celowo nie zajęliśmy się szczegółowo wymiarami poszczególnych elementów wyposażenia jak też ich usytuowaniem wysokościowym. Można to znaleźć w dostępnej literaturze, można też poradzić się architekta. jednakże jak niejednokrotnie podkreślaliśmy wszystkie wymiary i miejsca usytuowania poszczególnych elementów mają charakter danych wyjściowych.

Są one przyjęte dla osoby o przeciętnych wymiarach ciała, jak również posiadających przeciętny wózek. Dlatego wartości te należy skorygować dostosowując do siebie. Ale ponieważ nikt nie jest w stanie idealnie wszystkiego zaplanować, więc najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie... dwóch łazienek. Pierwsza spełniłaby rolę poligonu, a na bazie zebranych w trakcie jej eksploatacji doświadczeń wybudowalibyśmy drugą. Byłoby to najlepszym rozwiązaniem.

Krzysztof Kaperczak

aktualizacja: 2013-10-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Według mnie ważne jest dobre zabezpieczenie wanny- jest duże ryzyko poślizgnięcia się i urazów. My mamy w łazience podnośnik dla niepełnosprawnych (babcia już ledwo chodzi) i jej samej bardzo podoba się to rozwiazanie. Bezpieczne, wygodne, nie zajmuje dużo miejsca w łazience

Gość Daniel

26 Paź 2016, 13:22

Wanny z drzwiami stanowią idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z samodzielnym korzystaniem z klasycznej wanny lub kabiny natryskowej.Wygodne i odpowiednio wyprofilowane siedzenie sprawi optymalne odprężenie dla osoby korzystającej, a przeciwpoślizgowa powierzchnia dna i siedziska ...

Gość Artur

05 Lut 2010, 08:56

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal  do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze