Budujemy Dom

Dlaczego warto wybrać wanny lub panele z hydromasażem?

Artykuł na: 6-9 minut

Już starożytni rozumieli, że woda dobrze służy nie tylko higienie, ale także zdrowiu. Od dawna wiadomo też, że jest źródłem przyjemności. Dziś łatwiej niż kiedykolwiek połączyć te trzy aspekty w jedno, w dodatku we własnej łazience.

Dlaczego warto wybrać wanny lub panele z hydromasażem?

HYDROMASAŻ, CZYLI PRZYJAZNY ŻYWIOŁ

Prawdziwość ukutej przed wiekami sentencji Sanus per aquam (łac. "zdrowie przez wodę"), która przypuszczalnie dała początek popularnemu określeniu SPA, potwierdzają dziś nowoczesne urządzenia do hydromasażu. Wanny "z bąbelkami" i masujące panele to luksus, na który coraz łatwiej sobie pozwolić. A co jest lepsze?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bo każde z urządzeń ma własną specjalizację. Choć instalowane w wannach systemy hydromasażu bywają bardzo zróżnicowane, jednak każdy rodzaj masującej kąpieli wpłynie na nas bardziej relaksująco, niż seans w kabinie, którego głównym zadaniem jest regeneracja mięśni, zmęczonych i napiętych po całodziennym wysiłku.

Panel masażowo-natryskowy z hartowanego szkła Totem Nautilus
Panel masażowo-natryskowy z hartowanego szkła Totem Nautilus, wyposażony w termostat, cztery dysze boczne, głowicę górną, słuchawkę i półkę na kosmetyki. Cena od ok. 5260 zł. (fot. Ravak)
Komfortowa okrągła wanna narożna z kolekcji LuXXus
Komfortowa okrągła wanna narożna z kolekcji LuXXus o średnicy 145 cm, wykonana z Quarylu®, dostępna z różnymi systemami hydromasażu. Cena z obudową od ok. 24 400 zł. (fot. Villeroy&Boch)

HYDROMASAŻ - WACHLARZ KORZYŚCI

Wodny masaż to chyba najprzyjemniejszy rodzaj terapii: w efektywny, a jednocześnie zrównoważony i łagodny sposób stymuluje nasz układ nerwowy, ma też pobudzający wpływ na przemianę materii. Odpowiednio dobrane zabiegi stosuje się w leczeniu zaburzeń krążenia, nerwic, schorzeń stawów i kręgosłupa, reumatyzmu, bezsenności, a nawet otyłości. Sportowcy doceniają ich zbawienne działanie po intensywnych treningach i kontuzjach.

Wodna terapia w wannie jest niezwykle relaksująca, ale może także pobudzać. Dziś najpopularniejsze systemy hydromasażu to takie, które zapewniają największą różnorodność doznań, od łagodnego masażu wodno-powietrznego, tzw. perełkowego, aż po stosunkowo silną stymulację mocnym strumieniem śrubowym. Atutem będą też specjalne dysze do masażu karku i stóp oraz ergonomicznie wyprofilowane dno.

W zakresie wzornictwa wanny z hydromasażem dotrzymują dziś kroku innym urządzeniom sanitarno-toaletowym. Zgodnie z ideologią eko, obok mini-basenów zdolnych pomieścić grupę przyjaciół i modeli dwuosobowych dostaniemy bardzo eleganckie i oszczędne wanny jednoosobowe, które zmieszczą się nawet w niewielkiej łazience.

Efektowna owalna wanna Ergo+
Efektowna owalna wanna Ergo+, dostępna w wersji do zabudowy oraz w wariancie wolno stojącym z obudową z akrylu i szkła. W zależności od modelu, wyposażona w różną liczbę dysz wodnych (do 26) oraz powietrznych (do 29), podwodne lampy ledowe oraz panel sterujący. Wśród opcji także komfortowe zagłówki i podłokietniki. Cena uzależniona od konfiguracji. (fot. Hoesch)
Wanna do zabudowy Elipsa o harmonijnej formie
Wanna do zabudowy Elipsa o harmonijnej formie, wyposażona m.in. w sześć dysz TargetPro™ i podwodne oświetlenie. Długość 210 cm i dwa zagłówki pozwalają cieszyć się wygodą dwóm osobom. Na zamówienie. (fot. Jacuzzi)

Panele - mniej łakome na metraż i z reguły tańsze - konkurują z wannami porównywalną różnorodnością oferowanych zabiegów. Nie zapewnią nam kąpieli perełkowej, ale coraz więcej modeli poza deszczownicą i dyszami bocznymi ma też wylewkę kaskadową, która w niezwykły sposób regeneruje mięśnie ramion i kark, czyli obszary naszego ciała najbardziej dotkliwie odczuwające codzienny stres. Na drodze do indywidualizacji producenci proponują też panele o regulowanej wysokości i ruchomych dyszach, pozwalających zmienić kierunek strumienia.

Elegancki system podtynkowy Water Modules
Elegancki system podtynkowy Water Modules, skomponowany z deszczownicy ściennej Just Rain, wylewki kaskadowej Water Sheet, dwóch dysz bocznych Water Bar, zestawu natryskowego oraz panelu sterującego. Na zamówienie. (fot. Dornbracht)
Głowica ścienna Kludi Fizz
Głowica ścienna Kludi Fizz z możliwością wyboru jednego z trzech rodzajów strumienia. Cena ok. 1116 zł. (fot. Kludi)

WYPOSAŻENIE WANIEN I PANELI Z HYDROMASAŻEM

Zarówno wanny, jak i panele mają dziś do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko wodny masaż. Wiele spośród zaawansowanych modeli ma w wyposażeniu dyfuzor do olejków eterycznych, służący do aromaterapii (w przypadku paneli występuje on najczęściej w zestawie z zadaszoną kabiną i generatorem pary, które składają się na łaźnię parową). Projektanci chętnie wykorzystują też ledowe źródła światła, komponując z nich systemy do chromoterapii, czyli leczenia i stymulacji kolorami, lub po prostu efektowne motywy dekoracyjne.

W okolice wanny i natrysku dotarła też muzyka; urządzenia wyposażone w bezprzewodowe systemy audio oraz wodoodporne głośniki nie należą do rzadkości. Złożonym funkcjom towarzyszą elektroniczne systemy sterujące z możliwością planowania sekwencji zabiegów i zapamiętywania spersonalizowanych ustawień.

Panel Raindance Lift 180 2jet z deszczownicą
Panel Raindance Lift 180 2jet z deszczownicą wyposażoną w efektywnie oszczędzający wodę system napowietrzania AirPower oraz szeroką wylewką kaskadową i słuchawką ręczną. Cena ok. 12 050 zł. (fot. Hansgrohe)
Awangardowy panel Jaguar Industrio
Awangardowy panel Jaguar Industrio z zainstalowanym w głowicy górnej, zasilanym hydrodynamicznie diodowym oświetleniem, trzema regulowanymi dyszami bocznymi i słuchawką. Cena 2599 zł. (fot. Deante)
Multifunkcjonalna kabina Pasodoble, łącząca cechy natrysku i łaźni
Multifunkcjonalna kabina Pasodoble, łącząca cechy natrysku i łaźni, wyposażona w generator pary, dozownik olejków do aromaterapii, płaską wylewkę kaskadową, sufitową głowicę deszczową, sześć dysz bocznych, moduł do chromoterapii, wewnętrzny ekran dotykowy, ruchomą ławkę oraz zestaw audio bluetooth. Na zamówienie. (fot. Glass 1989)
Wielofunkcyjny panel York ze stali nierdzewnej
Wielofunkcyjny panel York ze stali nierdzewnej. Głowica górna z dwoma wielopunktowymi dyfuzorami o zmiennym kącie nachylenia, regulowana wylewka kaskadowa Cascata i słuchawka ręczna. Wbudowane oświetlenie LED, dyfuzor olejków eterycznych do aromaterapii oraz system audio z dwoma głośnikami i możliwością podłączenia do dowolnego rodzaju odtwarzacza muzycznego. W zestawie wspornik ścienny z portem MP3 i możliwością podłączenia gniazda stereofonicznego, do montażu poza kabiną. Na zamówienie. (fot. Bossini)
Wodoodporny mini głośnik Moxie
Wodoodporny mini głośnik Moxie, łączący się bezprzewodowo np. ze smatfonem lub laptopem; wystarczy wcisnąć go do wnętrza jednego z kilku kompatybilnych modeli głowic natryskowych, by pod prysznicem cieszyć się ulubioną muzyką. (fot. Kohler)

JAK DBAĆ O WANNY I PANELE Z HYDROMASAŻEM?

Woda, którą w łazience utożsamiamy z higieną, potrafi też dostarczyć problemów z czystością. Nadmiernie nasycona wapniem i magnezem, uzdatniana za pomocą chloru – czyli, jak mawiamy, "twarda" - tworzy w instalacji i we wnętrzu armatury twarde złogi, które wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie baterii, ale także na trwałość urządzeń. Silne zakamienienie instalacji zawęża światło rur, a także zatyka perlatory i dysze, co sprawia, że hydromasaż staje się nieefektywny.

Jednym ze sposobów jest montaż systemu filtrów zmiękczających, redukujących ilość żelaza, manganu i zatrzymujących nierozpuszczalne zanieczyszczenia stałe. Dzięki nim kamień będzie się osadzał znacznie wolniej, nie zniknie jednak całkowicie. By uzyskać optymalny efekt, warto połączyć filtry z armaturą, którą zaprojektowano tak, by ułatwiała czyszczenie.

Technologia QuickClean, opatentowana przez firmę Hansgrohe, redukuje ten problem do minimum: dysze strumieniowe głowic prysznicowych wyposażone są w elastyczne powłoki silikonowe o powierzchni, do której nie przywierają osady. By uzyskać niczym nie ograniczony strumień czystej wody, zanieczyszczoną głowicę wystarczy delikatnie przetrzeć miękką ściereczką lub palcem i intensywnie przepłukać.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

aktualizacja: 2018-03-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

A jeszcze jak ktoś lubi geometrię...trójkąciki na przykład...

retrofood

03 Cze 2011, 15:06

Cytat beznadzieje na wanny narożne – jeśli chcecie się kąpać razem. Z pozoru wydają się wielkie, ale we dwójkę jest tam ciasno. Tylko w tych strasznie drogich i wielkich można się swobodnie pomieścić. Bo narożne ...

Jani_63

03 Cze 2011, 14:57

U nas toczą się prawdzie walki o pierwszeństwo kąpieli w wannie z hydro. Każdy chce z niej korzystać, najlepiej codziennie :-), to jest naprawdę mega relaks po pracy. Jest nas pięcioro i korzystamy z niej bardzo często  rachunki za wodę są przerażające!!!.

Gość Zensser

03 Cze 2011, 13:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK ELITE SLIM BLACK to innowacyjny produkt, odpowiadający na obecne trendy. Rynienka ze stali nierdzewnej pokryta powłoką PVD TIN w kolorze złotym ...
Nowy serwis internetowy KLUDI
Nowy serwis internetowy KLUDI Nowy serwis internetowy KLUDI www.inspiracje.kludi.pl powstał z myślą o osobach poszukujących inspiracji i ciekawych rozwiązań do swojej ...
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI Marka Fala poszerzyła ofertę odpływów łazienkowych o innowacyjne modele Rotary z systemem Wet & Dry. Ruchomy korpus syfonu sprawia, ...

Obudowa wanny prostokątnej i narożnej - krok po kroku

W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej. Od czego zacząć? Jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?

polecane produkty i technologie

Eleganckie i nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika

Zestaw spływowy boczny fermacell Powerpanel TE to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli w estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń łazienki i salonu kąpielowego. System fermacell nie wymaga wiele miejsca, aby go zamontować, a co najważniejsze, pozwala na całkowite wyeliminowanie brodzika z kabiny prysznicowej.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".