Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Grzejniki łazienkowe - ogrzeją i ozdobią

Dobrze dobrane grzejniki łazienkowe są prawdziwą ozdobą łazienek. Ozdobą niezwykle praktyczną, która może być suszarką do ręczników i ubrań, wieszakiem, ścianką działową, lustrem, a nawet wygodną ławeczką.

Najbardziej popularne grzejniki łazienkowe są mocowane do ściany drabinki. Prawie wszyscy producenci realizują zamówienia na grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i kolorach. Obok zwykłych prostokątnych, są owalne albo o innych niestandardowych kształtach.

Komponując kilka podstawowych form z kolorami, znajdziemy odwzorowanie dla dowolnego stylu Rurki – nie rurki… To niby też drabinki, ale jakże odmienne od tych najbardziej popularnych. Komponując kilka podstawowych form z kolorami, znajdziemy odwzorowanie dla dowolnego stylu (fot. Zehnder)
„Drabinka” może być neutralna albo subtelna…
„Drabinka” może być neutralna albo subtelna… (fot. Purmo)

W sklepach spotyka się również grzejniki łazienkowe wykonane z jednego długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury. Dostępne są także grzejniki narożne lub w kształcie walca. Niektóre modele można ustawić na podłodze lub przy wannie, uzyskując w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe.

Kolorowe ciepło

Producenci oferują grzejniki łazienkowe w różnych kolorach. Nadal najpopularniejsze są białe, ale za niewielką dopłatą, kolor można dobrać na zamówienie, żeby urządzenie ładnie komponowało się z innymi elementami wyposażenia. Można także wybrać grzejnik srebrny – chromowany.

Będzie droższy od lakierowanego,a przy zakupie trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość, moc musi być większa od obliczeniowej), gdyż grzejniki chromowane słabiej emitują ciepło.

Na wodę i na prąd

Niektóre grzejniki łazienkowe można podłączać tylko do standardowej instalacji centralnego ogrzewania, inne wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną, a jeszcze inne podłącza się jedynie do gniazdka elektrycznego.

Grzejnik akumulacyjny Solaris zbudowany jest ze szkła zespolonego Szkło jest całkiem dobrym „akumulatorem” ciepła – zasilany prądem grzejnik akumulacyjny Solaris zbudowany jest ze szkła zespolonego; warstwa wewnętrzna – szkło grzejne OHDS – przekazuje energię do warstwy zewnętrznej o podwyższonej wytrzymałości i zdolności równomiernej emisji ciepła. Nad temperaturą powierzchni szkła czuwają elektroniczny termostat i sonda. W opcjach – dwa relingi oraz sterownik radiowy. Moc od 450 do 1500 W (fot. Tapis)

Grzejniki wodne nie działają poza sezonem grzewczym, nie dogrzejemy więc nimi łazienki w chłodny, letni dzień. Zwykle producenci oferują możliwość dokupienia grzałki elektrycznej do grzejnika wodnego – warto z tego skorzystać. W większości grzejników fabrycznie zamontowano zawór termostatyczny, dzięki któremu można regulować temperaturę powietrza w łazience.

Aluminiowe panele grzejników Dualis Plus wprowadzają do wnętrza zdecydowaną formę, tworząc z umywalkami interesującą kompozycję ścienną. Blaszane osłony – w kolorze białym, naturalnego aluminium lub jednym z odcieni firmowej palety – skrywają stalową ramę wodonośną. W standardzie chromowany uchwyt poziomy; można go umieścić na dowolnej wysokości, a także dokupić kolejne. Wysokość od 1210 do 2010 mm, moc od 174 do 1285 W. (fot. Zehnder) Aluminiowe panele grzejników Dualis Plus wprowadzają do wnetrza zdecydowaną formę, tworząc z umywalkami interesującą kompozycję ścienną
   
Ćwierćkolumnowa forma naściennego grzejnika Carre pozwala umieścić go w narożniku łazienki Ćwierćkolumnowa forma naściennego grzejnika Carre pozwala umieścić go w narożniku łazienki. Dostępna jest też wersja naścienna, w której stalowe rurki o kwadratowych przekrojach osadzono na półkolumnie. Grzejnik można „doposażyć” szklaną półeczką lub relingiem. Wysokość od 1400 do 2200 mm (fot. Vasco)

Grzejniki wodne mogą być wyposażone w ekran, który oprócz roli dekoracyjnej, maskuje także podłączenia do instalacji, a dodatkowo zwiększa powierzchnię emitującą ciepło. Grzejniki wodno-elektryczne mają fabrycznie wbudowaną grzałkę elektryczną. Grzejniki łazienkowe w wersji wodno-elektrycznej można wykorzystywać przez cały rok.

Ponieważ instalacja c.o. jest napełniona wodą przez cały rok, przed uruchomieniem grzałki trzeba zamknąć zawór przy rurze zasilającej, żeby woda nie krążyła w instalacji. Trzeba pamiętać, że moc grzałki musi być mniejsza od mocy grzejnika. Grzałki można regulować za pomocą programatora z funkcją czasu i temperatury. Łatwo wtedy dobrać optymalną temperaturę wnętrza. Grzejniki elektryczne mają niewielką moc i samodzielnie nie ogrzeją łazienki. Są natomiast idealne do dogrzewania oraz suszenia ręczników lub garderoby.

Tradycyjny grzejnik żeberkowy, idealny do łazienki retro. Formy łukowe – jak tu – realizowane na zamówienie, także w postaci łuków wielokrotnych. W opcji lakier antybakteryjny (fot. Zehnder) Tradycyjny grzejnik żeberkowy, idealny do łazienki retro

Montaż takiego grzejnika jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy umocować go na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego. W niektórych modelach można regulować moc. Przydaje się także bezpiecznik wyłączający dopływ prądu przy określonej temperaturze drabinki.

Zawsze po ręką

W zależności od tego, jak duży jest grzejnik, jaki jest sposób jego instalacji i jaką funkcję ma pełnić, możemy usytuować go w różnych miejscach łazienki. I tak na przykład, zainstalowany w pobliżu wanny czy kabiny prysznicowej, po kąpieli przyjaźnie „poda nam” ciepły ręcznik. Natomiast postawiony między sedesem a umywalką, zaznaczy podział łazienki na strefy. Czasami może być nawet wygodną ławeczką.

Imagination System firmy Vasco to propozycja dla wszystkich, którzy cenią wygodę Imagination System firmy Vasco to propozycja dla wszystkich, którzy cenią wygodę: wertykalny grzejnik można wyposażyć w dowolną liczbę półeczek z drewna lub szkła, w relingi i punktowe wieszaki (fot. Vasco)

Ile ciepła

By dobrze dobrać moc grzewczą grzejnika, należy znać zapotrzebowanie ciepła dla łazienki (powinien je obliczyć projektant instalacji sanitarnych). Orientacyjnie możemy przyjąć uproszczony dobór mocy, czyli 100-130 W/m². Na rynku dostępne są urządzenia o wydajności od 500 W do 2500 W.

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze