Budujemy Dom

Oświetlenie łazienkowe

Artykuł na: 6-9 minut

Oświetlenie łazienkowe ma wiele zadań: powinno wyczarowywać nastrój i sprzyjać relaksowi, reżyserować efekty specjalne, wydobywając urodę sprzętów i dodatków, a przy tym – stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak te różne role pogodzić?

Oświetlenie łazienkowe

W przypadku oświetlenia łazienkowego kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt zawierający uniwersalne, wieloplanowe rozwiązania. Tu nie warto oszczędzać: w naszej łazience powinno się znaleźć co najmniej kilka niezależnych od siebie źródeł światła, które stworzą klimat… a któż z nas nie marzy o nastrojowej kąpieli w półmroku, wśród woni eterycznych olejków? 

Planowanie zaczynamy od oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia, zniwelowanie kontrastów i wprowadzenie miłej ciepłej atmosfery, dlatego najlepiej, jeśli będzie łagodnie rozproszone. W małej łazience sprawdzą się kinkiety ścienne o kloszach z mlecznego szkła lub oprawy typu downlight, kierujące bezpośrednie światło na sufit.

Światło wydobywa ciekawą fakturę wodoodpornych płytek ściennych Skin Panels z innowacyjnego tworzywa Silexpol, którym wykończono wnętrze

Źródło światła ukryte. Listwy świetlne to ostatnio bardzo modny łazienkowy motyw; takie oświetlenie nie razi, ponieważ same świetlówki są niewidoczne. Wnętrze rozjaśnione jest przyjemnym w odbiorze, rozproszonym światłem pośrednim, odbitym od sąsiadujących z lampami powierzchni.

Montując liniowe oprawy w suficie podwieszanym lub wzdłuż pionowych krawędzi ścian, można zapewnić w łazience doskonałe oświetlenie ogólne.

Innym sposobem wykorzystania listew świetlnych jest umieszczenie ich w miejscach, które chcemy zaakcentować. Na zdjęciu światło wydobywa ciekawą fakturę wodoodpornych płytek ściennych Skin Panels z innowacyjnego tworzywa Silexpol, którym wykończono wnętrze. (fot. Fiora.pl)

W dużym pomieszczeniu najwygodniej zastosować lampki LED, wbudowane w sufit podwieszany. Łatwiej wtedy zadbać o równomierne doświetlenie wszystkich zakamarków, a także podkreślić światłem szczególnie uprzywilejowane strefy: wannę czy kabinę prysznicową. Wystarczy bezpośrednio nad nimi gęściej rozmieścić lampki.

Lustro z oświetleniem z inspirowanej naturą kolekcji Cape Cod autorstwa Philippe Starcka

Doskonały sposób na oświetlenie strefy nad toaletką czy umywalką to lustro z wbudowanym oświetleniem. Producenci dobierają lampy o odpowiedniej mocy, dające łagodne światło o neutralnym zabarwieniu - takie ułatwia toaletę i makijaż, gdyż nie razi i nie przekłamuje kolorów. Na zdjęciu lustro z oświetleniem z inspirowanej naturą kolekcji Cape Cod autorstwa Philippe Starcka. (fot. Duravit)

Pojedyncza lampa sufitowa – najczęściej w postaci płaskiej plafoniery – jest nieco mniej praktyczna. Niekiedy jednak wymaga jej aranżacja wnętrza; wszak w łazienkach „salonowych” pozwalamy sobie nawet na kryształowe żyrandole. Wówczas należy szczególnie dokładnie przemyśleć oświetlenie boczne: punktowe, liniowe lub strefowe. Ważne, by rozmieszczenie opraw oświetleniowych ułatwiało korzystanie ze wszystkich łazienkowych urządzeń, a także umożliwiało kreowanie zróżnicowanych planów i nastrojów.

Od ogółu do szczegółu

Są w łazience miejsca, które wymagają szczególnego potraktowania. To okolice umywalki, sanitariatów, kabiny natryskowej i wanny. Strefa umywalki często bywa też strefą makijażu, dlatego jej oświetlenie powinno być precyzyjne, ale naturalne i nierażące.

Efekt ten pozwolą uzyskać kinkiety po bokach lustra (umieszczanego z reguły nad umywalką) o mlecznych oprawach, z żarówkami o mocy nie większej niż po 60 W każda. Ponieważ im więcej punktów świetlnych, tym lepiej (rozpraszają cienie, oświetlając równomierniej), dobrym rozwiązaniem będzie kilka słabszych żarówek umieszczonych na obwodzie lustra.

Elegancka jednoosobowa wanna akrylowa w iluminowanej obudowie meblowej. Wymiary wanny 190 x 100 cm

Świecić mogą nie tylko lampy na ścianach i suficie. Oto niebanalne źródło iluminacji – wanna z wmontowanym oświetleniem. Lampy przysłania matowy akrylowy panel, dzięki czemu przenikający przez osłonę blask jest łagodnie rozproszony. Wymiary wanny 190 x 100 cm. (fot. Herbeć)

Doskonałą iluminację zapewniają lustra z fabrycznie wmontowanymi oprawami, ukrytymi pod taflą. Trzeba też zadbać o oświetlenie wnętrza umywalki, dlatego boczne lampki powinien uzupełniać górny kinkiet skierowany w dół. Oświetlenie kilkupunktowe, pochodzące np. z sufitu podwieszanego, powinno towarzyszyć misce WC i bidetowi. Tu ważne, by światło docierało do baterii bidetowej, uchwytu na ręcznik i papier toaletowy, a także pozwalało dokładnie umyć sanitariaty.

Wykorzystując niskonapięciowe źródła diodowe w postaci oryginalnych opraw czy popularnych taśm, możemy pozwolić sobie nie tylko na niecodzienną dekorację, ale także na bezpieczny i niezwykle efektowny mariaż światła z wodą. W dziedzinie wodoodporności LEDY nie mają sobie równych; dostaniemy wiele opraw o stopniu ochrony IP (Index of Protection) równym lub wyższym niż 65, przy czym w odniesieniu do cieczy istotna jest ta druga cyfra. Taka lampa będzie odporna na zalanie strugą wody, dlatego możemy zamontować ją nawet bezpośrdenio nad wanną lub w ścianie kabiny natryskowej.

Oprawy o współczynniku IP67 i wyższym są niewrażliwe nawet na długotrwałe zanurzenie. Poza taśmami, które dają niewyczerpane możliwości kreowania przestrzeni, producenci oferują nam wiele innych atrakcji: armaturę z iluminacją strumienia wody, podświetlane półki, a nawet urządzenia sanitarne. Wszystkie te elementy mają także wartość praktyczną: pozwalają nocą zorientować się w topografii łazienki bez potrzeby włączania górnego oświetlenia. Kochamy je jednak za co innego: za magiczny nastrój i spektakularne wrażenia.

Oświetlenie Schlüter® Liprotec - taśmy diodowe w obudowie chroniącej przed wodą rozpryskową

Oświetlenie Schlüter® Liprotec - taśmy diodowe w obudowie chroniącej przed wodą rozpryskową mogą być narzędziem umownego podziału wnętrza na strefy, a przy tym pozwalają kreować niecodzienne efekty. (fot. Schlüter Systems)

Wanna typu combi z kolekcji Prêt-à-Porter z wbudowanym oświetleniem.
Źródło światła w niebanalnym miejscu równa się niebanalny efekt. Oryginalnie obudowana i pięknie podświetlona wanna to niekwestionowane centrum domowego relaksu. Nietrudno wyobrazić sobie to miejsce nocą, bez konkurencyjnego oświetlenia. Wanna typu combi z kolekcji Prêt-à-Porter z wbudowanym oświetleniem. (fot. Teuco)

Wreszcie ostatnia, choć niepoślednia funkcja oświetlenia: budowanie nastroju i akcentowanie dekoracyjnych szczegółów. Bezkonkurencyjne są tu wiązki światła umieszczone w podniebieniu wnękowych półek – oświetlają umieszczone na nich ozdobne drobiazgi, a w całym wnętrzu wzmacniają efekt trójwymiarowej głębi.

Nad lustrem kinkiet Astro Bergamo 600, półki wnękowe oświetlone taśmami ledowymi

Kompozycja świetlna: nad lustrem kinkiet Astro Bergamo 600, półki wnękowe oświetlone taśmami
ledowymi. Cena kinkietu 1911 zł. (fot. Astro-24.pl)

Redakcja Budujemy Dom
fot. otwierająca Colacril

aktualizacja: 2016-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK ELITE SLIM BLACK to innowacyjny produkt, odpowiadający na obecne trendy. Rynienka ze stali nierdzewnej pokryta powłoką PVD TIN w kolorze złotym ...
Nowy serwis internetowy KLUDI
Nowy serwis internetowy KLUDI Nowy serwis internetowy KLUDI www.inspiracje.kludi.pl powstał z myślą o osobach poszukujących inspiracji i ciekawych rozwiązań do swojej ...
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI Marka Fala poszerzyła ofertę odpływów łazienkowych o innowacyjne modele Rotary z systemem Wet & Dry. Ruchomy korpus syfonu sprawia, ...
polecane produkty i technologie

Eleganckie i nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika

Zestaw spływowy boczny fermacell Powerpanel TE to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli w estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń łazienki i salonu kąpielowego. System fermacell nie wymaga wiele miejsca, aby go zamontować, a co najważniejsze, pozwala na całkowite wyeliminowanie brodzika z kabiny prysznicowej.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".