Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Aktualności

Wenna twórcza roztrzygnięta

WENNA TWÓRCZA to hasło przewodnie SPA-ART 2008, do którego zgłoszono przeszło 70 prac. Konkurs POOLSPA, nieprzerwanie organizowany od 2002 r., już na stałe wpisał się w harmonogram konkursów wzorniczych skierowanych do młodych designerów.

Od samego początku jego założeniem jest wspieranie oraz wyłanianie talentów i twórczych osobowości. Rozpoczynający swoją aktywność zawodową młodzi projektanci, których drzwi do kariery, zwłaszcza na samym początku są trudne do sforsowania, tutaj mają szansę zaprezentować swój warsztat. SPA-ART ma charakter otwarty i adresowany jest przede wszystkim do studentów, absolwentów uczelni plastycznych, wzorniczych i architektury, a także młodych projektantów i architektów oraz kreatywnych spoza branży.

Kierując konkurs do studentów oraz absolwentów wyższych szkół artystycznych i architektonicznych, chcemy zachęcić młodych twórców do poszukiwania inspiracji, nowego, świeżego spojrzenia i oryginalnego podejścia do idei wellness, z którą marka POOLSPA się utożsamia – mówi Piotr Koszek - Marketing and Business Development Manager Roca Polska i jeden z jurorów w tegorocznej edycji konkursu. Dzięki kolejnym edycjom naszego konkursu chcemy pogłębiać kontakty ze środowiskiem akademickim, zdając sobie sprawę, że wśród młodych twórców rozpoczynających swoją przygodę z projektowaniem, można odnaleźć niesamowity potencjał, będący źródłem późniejszych sukcesów w branży designerskiej.

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji SPA-ART było zaprojektowanie wanny z funkcją hydromasażu z uwzględnieniem możliwości jej produkcji z akrylu, szkła, lub materiałów kompozytowych. Projekty, oprócz wspomnianej funkcji hydromasażu, mogły uwzględniać inne udogodnienia oraz takie rozwiązania użytkowe, które nie są powszechnie stosowane w branży, a w istotny sposób mogą podnieść atrakcyjność produktu.

W jury tegorocznej edycji konkursu zasiedli:

 • przewodniczący jury - prof. zw. Tomasz Matuszewski kierownik katedry Designu na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Poznaniu, Kierownik Zakładu Wzornictwa Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej oraz Członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, a także Przewodniczący Komisji Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich,
 • Renata Kalarus projektantka współpracująca z firmami tj. NOTI, czy IKER, wielokrotnie nagradzana m.in. tytułem Odkrycie Roku w konkursie Rzecz Doskonała, a także nagrodą PRO DECO,
 • Jarosław Szymański projektant, wykładowca na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku w katedrze wzornictwa przemysłowego, założyciel i zarządzający biurem projektowym Studio 1do1, które od 2002 roku realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury oraz architektury wnętrz,
 • Piotr Koszek – Marketing and Business Development Manager Roca Polska,
 • Paweł Jędra – dyrektor ds. rozwoju i wdrożeń POOLSPA,

Jury projekty oceniało przede wszystkim pod kątem niekonwencjonalnych rozwiązań wzorniczych, nowoczesnego podejścia do formy, walorów użytkowych produktu, a także możliwości wprowadzenia zaprojektowanej wanny do produkcji seryjnej.

Z uwagi na wyrównany poziom najlepszych prac, jury zdecydowało nie przyznawać pierwszej nagrody, a jednocześnie postanowiło zwiększyć kwoty nagród za zajęcie drugiego  i trzeciego miejsca oraz przyznać po dwie równorzędne nagrody. Drugie miejsce oraz nagrody w postaci czeku na sumę 8000 zł otrzymają: Kamil Kiendzierski za projekt ECCENTRIC oraz Jakub Sobiepanek za projekt BATH&SHOWER.

ECCENTRIC to wanna wykorzystująca symbolikę schodów, która we wnętrzu staje się nie tylko elementem wyposażenia, ale także wyrazem współczesnej architektury. Według Prof. Matuszewskiego to „prosta geometryczna forma dająca ciekawe możliwości sposobów wykorzystania oraz aranżowania przestrzeni pomieszczeń kąpielowych.”

Jury uznało ECCENTRIC za projekt rozwojowy, który prowokuje do poszukiwania praktycznych kombinacji z innymi elementami wnętrza: ceramiką, szafkami, półkami.
BATH&SHOWER to prosta forma będąca próbą połączenia dwóch produktów wanny i przestronnego prysznica. Od popularnych i dostępnych na rynku podobnych rozwiązań „wyróżnia ją atrakcyjna, modna estetyka i formalna spójność” komentuje Renata Kalarus.

III miejsce oraz nagrody w wysokości 4000 zł otrzymają: Radosław Dziadek i Agnieszka Gałwiaczek za projekt SPARTA oraz Gustaw Lange za projekt  MADEMOISELLE.

SPARTA to wanna-szezlong o wyprofilowanym dnie i przezroczystych ścianach. W opinii Jarosława Szymańskiego  „projekt niesie za sobą pozytywne skojarzenia z falą, krystalicznie czysta wodą, wypoczynkiem”  atutami szczególnie bliskimi filozofii spa&wellness POOLSPY.
MADEMOISELLE to wyrafinowana i ekskluzywna wolno stojąca wanna o oryginalnym wyglądzie. Prof. Matuszewski docenił w niej „Ciekawie zestawione trzy kolory i materiały: biały, czarny i matowe złoto” Według niego to „Ekskluzywny ale normalny produkt do salonu kąpielowego”. Natomiast Renata Kalarus oceniając powiedziała  „Ładne, przyjemne, świeże skojarzenie. Prawdziwa kąpiel w luksusie. Szampańska, szykowna wanna, pełna bąbelków. Po prostu.” Nic dodać, nic ująć.

Zwycięzcy SPA-ART 2008 oprócz nagród pieniężnych otrzymają także możliwość udziału w ekskluzywnych warsztatach designu prowadzonych przez światowej sławy hiszpańskiego projektanta Ramóna Benedito . Designer przybędzie do Polski w listopadzie na zaproszenie ROCA POLSKA - organizatora warsztatów.


aktualizacja: 2008-09-19

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD
Dwa nowe modele grzejników marki LUXRAD Marka LUXRAD, producent grzejników dekoracyjnych i łazienkowych, wprowadziła do swojej oferty dwa nowe modele grzejników - Ductor oraz Pollux.
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017
Produkty SANPLAST na wystawie Dobry Wzór 2017 W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwarto wystawę pokonkursową produktów nagrodzonych w konkursie Dobry Wzór 2017. To dobry ...
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC
BOTAMENT® WC Set Universal do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC BOTAMENT® WC Set Universal to gotowy produkt przygotowany do wykonania zabudowy stelaży podtynkowych WC. Zaawansowana technicznie płyta budowlana, ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze