Budujemy Dom

Oświetlenie w łazience - aranżacje

Artykuł na: 6-9 minut

Dobrze oświetlona łazienka to łazienka wygodna i bezpieczna, ale światło potrafi znacznie więcej: może zmienić wnętrze w efektowną krainę czarów. Oświetlić wszystko co niezbędne, nie burząc jednocześnie nastroju, to duża sztuka!

Oświetlenie w łazience - aranżacje

SYSTEM OŚWIETLENIA ŁAZIENKOWEGO, CZYLI BLASK POD KONTROLĄ

Łazienka to pomieszczenie, w którym potrzeby oświetleniowe są wyjątkowo złożone. Oczekujemy w niej precyzyjnych lamp punktowych, które ułatwią zabiegi toaletowe, dobrego oświetlenia ogólnego, pomocnego choćby przy kąpaniu dzieci czy sprzątaniu, a także nastrojowego światła, sprzyjającego relaksowi i wyciszeniu.

A przecież możemy chcieć jeszcze więcej; łazienka, to miejsce, w którym warto pomarzyć! Zwykle to właśnie do niej trafiają najbardziej ekstrawaganckie materiały, najciekawsze faktury i najmocniejsze kolory. Iluminowane półki wnękowe, które w salonach już dawno wyszły z mody, w łazience nadal mają funkcjonalne i estetyczne uzasadnienie, a co za tym idzie - są w niej mile widziane.

Niezwykła wanna Seaside Luce i wbudowane w rant wanny oświetlenie Moonlight
Niezwykła wanna Seaside Luce, której nazwa pochodzi od włoskiego luce - światło. W obudowie z półprzezroczystych płyt Duralight® wycięto falistą dekorację Wave. Nastrój buduje też wbudowane w rant wanny oświetlenie Moonlight; na zamówienie. (fot. Teuco)

System oświetlenia łazienkowego warto zróżnicować także dla oszczędności. Wchodzimy tam często, ale zwykle na krótko i w określonym celu. Żeby umyć ręce, nie potrzebna nam rzęsista iluminacja, a na zaspanej osobie podczas nocnej wycieczki do toalety silne światło robi wręcz nieprzyjemne wrażenie. Kilka źródeł światła o różnym przeznaczeniu pozwoli nam zmniejszyć zużycie energii.

Jeśli w dodatku będą to źródła o niejednolitym charakterze - np. neutralne lampy przy lustrze, lampa górna o ciepłym i naturalnym, nastrojowym świetle oraz ukryte w zagłębieniu ściany liniowe oprawy ledowe, zapewniające chłodny rozproszony blask - będziemy mogli kreować fascynujące efekty.

W wysublimowanej kolekcji ME by Starck łagodne światło jest czynnikiem podkreślającym urodę aranżacji
W wysublimowanej kolekcji ME by Starck łagodne światło jest czynnikiem podkreślającym urodę aranżacji. (fot. Duravit)
Podświetlane lustro i umywalka Soffiol z wewnętrznym oświetleniem LED, proj. Antonio Lupi
Spektakularny duet: podświetlane lustro i umywalka Soffiol z wewnętrznym oświetleniem LED, proj. Antonio Lupi. Cena umywalki 16 808 zł. (fot. Świat Łazienek XXI w.)
Lustro długości ponad dwóch metrów z wbudowanym oświetleniem. Podświetlane wewnątrz i od zewnątrz są także półki i konsola
W geometrycznej kolekcji Neorest mocny akcent stanowi lustro długości ponad dwóch metrów z wbudowanym oświetleniem. Podświetlane wewnątrz i od zewnątrz są także półki i konsola. (fot. Toto)

ŚWIATŁO W ŁAZIENCE I JEGO OBLICZA

Oczywiste, że jedna lampa nie wystarczy, by zaspokoić wszelkie potrzeby i oczekiwania użytkowników łazienki. Innego oświetlenia wymaga poranny makijaż i zabiegi higieniczno-toaletowe, np. golenie czy układanie fryzury, a innego relaksująca kąpiel, podczas której powinniśmy zadbać o wszystkie zmysły - także zmysł wzroku.

Wybierając lampy do łazienki, mamy do rozwikłania kilka dylematów; ważna jest oczywiście uroda opraw, ale równie istotna jest charakterystyka światła, jakie emitują. Jego natężenie i barwa mają ogromny wpływ na percepcję wzrokową. Salon kąpielowy, który ma być naszą domową oazą spokoju i odprężenia, w sztucznym świetle powinien prezentować się naturalnie i korzystnie. Ale nie tylko on; także my sami powinniśmy się w nim poczuć bardziej urodziwi.

Ledowa lampa Södersvik w fantazyjnej obudowie
Ledowa lampa Södersvik w fantazyjnej obudowie; zapewnia równomierne naturalne światło o sile 300 lumenów. W oprawę wbudowany ściemniacz sensorowy, regulowany lekkim dotknięciem palca. Wys. 70 cm, IP44; cena 299 zł. (fot. IKEA)
Kinkiety Palermo marki Astro Lighting
Kinkiety Palermo marki Astro Lighting, efektownie zamontowane na tafli lustra. W obudowie zainstalowano świetlówkę T5. Wys. 60 cm, IP44; cena 735 zł. (fot. Salon LED)

Są jednak miejsca, w których obowiązuje wizualna szczerość. Należy do nich lustro nad umywalką - nasze stanowisko pracy; przy nim musimy mieć szansę właściwej oceny własnego wyglądu. Oświetlenie powinno być tu jak najbardziej neutralne i równomiernie rozmieszczone. Nie chodzi przecież o to, by szpecił nas sinobłękitny odcień skóry, pogłębione cieniem bruzdy i “worki” pod oczami. Zapobiegnie temu światło o odcieniu naturalnym, zbliżonym do dziennego, czyli o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 3300–4500 Kelwinów.

Źródła światła o takiej charakterystyce najłatwiej nam dziś będzie znaleźć wśród lamp ledowych; ta technologia rozwija się niezwykle szybko: oprawy tanieją, diody są długowieczne i coraz mocniejsze, coraz bogatsza jest też skala barw światła, jakie zapewniają, a ich kolejną zaletą jest energooszczędność, która imponuje zwłaszcza w zestawieniu z modnymi jeszcze niedawno halogenami.

Szafka Livorno z podświetlanym lustrem marki Astro Lighting
Szafka Livorno z podświetlanym lustrem i komfortowym oświetleniem wewnętrznym marki Astro Lighting
Szafka Livorno z podświetlanym lustrem i komfortowym oświetleniem wewnętrznym marki Astro Lighting. IP44; cena 4084 zł. (fot. Astro-24.pl)

By oświetlenie przy lustrze spełniało swoje zadanie, oprawy muszą być odpowiednio rozmieszczone. Tradycjonaliści, ceniący klasyczne kinkiety, powinni wybrać lampy z żarówką osłoniętą mlecznym kloszem lub dyfuzorem i umieścić je po obu stronach tafli, na wysokości wzorku i w odległości nie większej niż 65-70 cm.

Najwygodniejsze są jednak lustra z wbudowanym oświetleniem. Źródło światła umieszcza się w nich pod taflą, po bokach lub na jej obwodzie, co eliminuje strefy niedoświetlone, a jego charakterystyka jest dobierana przez specjalistów. Takie oświetlenie nadmiernie nas nie upiększy ani nie oszpeci, słowem - nie oszuka.

Oświetlenie ledowe zainstalowane w szafce i na obwodzie lustra wspaniale akcentuje toaletową strefę wnętrza
Ekskluzywna łazienka urządzona elementami kolekcji Finion; oświetlenie ledowe zainstalowane w szafce i na obwodzie lustra wspaniale akcentuje toaletową strefę wnętrza. (fot. Villeroy&Boch)
Okazały żyrandol i stylowe kinkiety tworzą piękną oprawę dla zdobionej delikatnym wzorem wanny Accademia
Okazały żyrandol i stylowe kinkiety tworzą piękną oprawę dla zdobionej delikatnym wzorem wanny Accademia. (fot. Teuco)

ŚWIETLNE PARAMETRY

Dziś, gdy żarówki zostały niemal całkowicie wyparte przez świetlówki kompaktowe i diody, producenci, obok liczby watów, coraz częściej podają też na opakowaniu liczbę emitowanych lumenów, która w bardziej czytelny sposób informuje o natężeniu światła. W łazience potrzeba go nieco więcej niż w salonie; jego optymalny wskaźnik określa się na poziomie ok. 230 lumenów na m2 pomieszczenia. Kolejny parametr to współczynnik oddawania barw, wyrażany skrótem CRI lub jednostką Ra. Kolory najwierniej oddają lampy, w których przekracza on poziom 80.

OŚWIETLENIE ŁAZIENKOWE - ILUMINACJA NA SPECJALNE OKAZJE

Światło jest niezastąpionym narzędziem kreowania magicznego nastroju. Coraz większy wybór opraw o wysokiej szczelności (w łazience ich parametry nie powinny być niższe niż IP44) sprawia, że bez obaw możemy pokusić się o spektakularne efekty. Lampy o współczynniku IP67 i wyższym mogą być odporne nawet na długotrwałe zanurzenie.

Niezrównane w tej dziedzinie są wykorzystujące niskie napięcie źródła ledowe, dzięki którym akcenty świetlne możemy dziś umieścić nie tylko w pobliżu umywalki czy toalety, ale wokół wanny, w posadzce czy nawet w kabinie natryskowej. Nietypowo rozmieszczone motywy białego lub kolorowego światła sprawią, że swój salon kąpielowy będziemy odkrywać wciąż na nowo.

Akrylowa wanna z kolekcji Darling New z niezwykle eleganckim cienkim rantem
Kąpiel opasana blaskiem. Akrylowa wanna z kolekcji Darling New z niezwykle eleganckim cienkim rantem; opcjonalne podświetlenie diodowe. (fot. Duravit)
Czarująca umywalka z innowacyjnego materiału Luminist
Czarująca umywalka z innowacyjnego materiału Luminist, łączącego przejrzystość szkła z dużą wytrzymałością. Łagodnie wyoblona forma niecki w połączeniu ze światłem robi niezwykle efektowne wrażenie. Na zamówienie. (fot. Toto)
Wolno stojąca wanna Seaside Luce w wariancie Cosmo
Wolno stojąca wanna Seaside Luce w wariancie Cosmo; abstrakcyjne wzory, wycięte laserowo w częściowo transparentnej obudowie z tworzywa Duralight®, robią kosmiczne wrażenie. Na zamówienie. (fot. Teuco)
Dyskretne podświetlenie LED to jedna z licznych funkcji eleganckiego modułu sanitarnego Geberit Monolith Plus
Dyskretne podświetlenie LED to jedna z licznych funkcji eleganckiego modułu sanitarnego Geberit Monolith Plus. (fot. Geberit)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

aktualizacja: 2018-07-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK
Odpływy liniowe ELITE SLIM BLACK ELITE SLIM BLACK to innowacyjny produkt, odpowiadający na obecne trendy. Rynienka ze stali nierdzewnej pokryta powłoką PVD TIN w kolorze złotym ...
Nowy serwis internetowy KLUDI
Nowy serwis internetowy KLUDI Nowy serwis internetowy KLUDI www.inspiracje.kludi.pl powstał z myślą o osobach poszukujących inspiracji i ciekawych rozwiązań do swojej ...
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI
Odpływy liniowe z obrotowym syfonem od FALI Marka Fala poszerzyła ofertę odpływów łazienkowych o innowacyjne modele Rotary z systemem Wet & Dry. Ruchomy korpus syfonu sprawia, ...

Obudowa wanny prostokątnej i narożnej - krok po kroku

W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej. Od czego zacząć? Jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?

polecane produkty i technologie

Eleganckie i nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika

Zestaw spływowy boczny fermacell Powerpanel TE to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli w estetyczny sposób zaaranżować przestrzeń łazienki i salonu kąpielowego. System fermacell nie wymaga wiele miejsca, aby go zamontować, a co najważniejsze, pozwala na całkowite wyeliminowanie brodzika z kabiny prysznicowej.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".