Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Praktyczne wskazówki przy projektowaniu łazienki

Na długo przed wkroczeniem ekip wykończeniowych do domu powinniśmy przemyśleć i podjąć decyzje związane z projektowaniem łazienki. Nawet jeśli zatrudniamy projektanta wnętrz, to i tak samodzielnie, a najlepiej wspólnie ze członkami rodziny powinniśmy sprecyzować potrzeby i przemyśleć sposoby ich realizacji, by korzystanie ze wszystkich pomieszczeń, a w szczególności z łazienki było komfortowe, a efekt końcowy satysfakcjonujący.

Płytki i biały montaż

Zamawiając materiały wykończeniowe takie jak glazura, terakota, gres, kamień czy drewno, trzeba pamiętać, że na realizację zamówienia zwykle czeka się minimum kilka tygodni, trzeba więc zamówienie złożyć odpowiednio wcześniej, by zdążyć z dostawą przed planowanym wkroczeniem do łazienki glazurnika.

Warto wcześniej kupić też odpowiednią ilość klejów, spoin, silikonów i farb, by w trakcie układania płytek nie okazało się, że czegoś zabraknie.

Układanie płytek

 • Spoina lub oś płytek powinna się pokrywać z osią sedesu i umywalki
   (fot. Nowa Gala)
  Wymagajmy od glazurnika dokładności i staranności, szczególnie przy szlifowaniu kantów na narożach i nieprzypadkowym rozmieszczaniu docinanych końcówek płytek.

 • Zwróćmy uwagę na odstępy między płytkami: powinny być równe, raczej małe i starannie wypełnienie spoiną.

 • Spoina lub oś płytek powinna się pokrywać z osią sedesu i umywalki (można to ustalić dopiero wtedy, gdy znamy kształt i wymiary sprzętów oraz kształt, wielkość i planowane ułożenie płytek).

 • Nie układajmy glazury pod sam sufit, wystarczy pas płytek do wysokości ok. 120 cm (oprócz ścian w kabinie, gdzie lepiej zakryć je całe); powyżej płytek można przykleić wodoodporną płytę g-k lub nałożyć tynk gipsowy i ściany pomalować na ciekawy kolor.

 • Po kilku latach pozwoli to łatwo zmienić wygląd łazienki bez konieczności skuwania płytek.

Biały montaż

 • Wszystkie urządzenia sanitarne powinny być na budowie w momencie rozpoczynania pracy przez glazurnika. Trzeba je próbnie ustawiać w trakcie układania glazury, ponieważ zawsze są do rozwiązania drobne problemy dotyczące szczegółów techniczno-estetycznych.

 • Wannę, umywalkę, sedes, bidet powinien montować i podłączać hydraulik, często jednak robi to glazurnik, a czasem serwis firmowy – jeśli decydujemy się na wannę z hydromasażem lub np. kabinę parową. Montaż musi być zawsze staranny i zgodny z instrukcją producenta.

 • Ustawienie sprzętów wymaga ogromnej precyzji; przesunięcie wanny czy sedesu o kilka centymetrów może wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrza, ale na wygodę korzystania z urządzenia.

Uwaga!Nie pozwólmy na silikonowanie wszelkiej spartaczonej roboty pozwalające ukryć błędy lub niedoróbki.

Lustra, meble i oświetlenie

Lustra, meble i oświetlenie w łazience
(fot. Ceramika Marconi)

Po zakończeniu prac glazurnika i zamontowaniu wszystkich sprzętów przychodzi czas na najprzyjemniejszy etap wykańczania łazienki, która z minuty na minutę nabiera ostatecznego, założonego wyglądu: wstawiamy i wieszamy szafki, przyklejamy lustra, instalujemy lampy i akcesoria łazienkowe, ustawiamy dekoracje.

Lustra

 • Powiększą i rozświetlą małe wnętrza.
 • Stosujmy je w dużych formatach.
 • Nie zapomnijmy też o małych, ruchomych zwierciadłach (uchylnych lub na wysięgnikach) przydatnych przy goleniu lub robieniu makijażu, najlepiej jeśli mają wypukłą, powiększającą płaszczyznę.

Meble

 • Szafka pod umywalką
   (fot. Villeroy&Boch)
  W małych łazienkach – ograniczmy je do minimum, niezbędną szafkę umieśćmy pod umywalką lub powieśmy nad sedesem.
 • W większych łazienkach – zaplanujmy miejsce na płytkie, ale wysokie szafy, w których zmieszczą się kosmetyki, ręczniki i chemia gospodarcza.

Oświetlenie

 • Intensywne górne – jest niezbędne, by oświetlić cale wnętrze.
 • Punktowe – warto zamontować podwójne lampki obok lustra nad umywalką (nigdy nad nim), dodatkowo paroszczelny halogen nad kabiną prysznicową.
 • Dekoracyjne – np. kameralna lampa w formie podświetlonych paneli, gzymsów lub ramp, halogeny, węże świetlne, lampki diodowe lub tradycyjne żarówki ze ściemniaczem.

Akcesoria

 • Półki, wieszaki i uchwyty – nie musimy kupować całego kompletu ze sklepu, oryginalność pomysłów i łączenie elementów zapewni indywidualny styl.
 • Dekoracje – obrazki, zdjęcia, plakaty, niewielkie rzeźby, kwiaty doniczkowe i cięte, misy z koralami, świece itp. ozdoby dodadzą uroku każdej łazience i dopełnią dzieła jej urządzania.Ewa Milbert,
architekt wnętrz
aktualizacja: 2015-01-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

płytki w łazience do wysokości 120cm ?

Gość gorys

17 Paź 2009, 18:03

tynk gipsowy do łazienki!!!!! Kto pisze takie bzdury

Gość pit

19 Maj 2009, 20:17

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie
Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA teraz w atrakcyjnej cenie Odpoczynek, zdrowie, SANPLAST! "W zdrowym ciele zdrowy duch"! I to w Twoim domu! Teraz to możliwe dzięki wannom z systemem hydromasażu mieszanego ...
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC
Visign for Style sensitive - nowa bezdotykowa płytka uruchamiająca do WC Bezdotykowa elektroniczna płytka uruchamiająca do WC uzupełnia popularną serię Visign for Style firmy Viega. Model Visign for Style sensitive ...
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018
KLUDI L-INE S zwycięzcą plebiscytu Dobry Design 2018 Firma KLUDI po raz kolejny dowiodła swojego profesjonalizmu, stając na podium i zdobywając główną nagrodę w plebiscycie Dobry Design 2018 ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze