Budujemy Dom

Wiertarki - rodzaje

Artykuł na: 6-9 minut

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

Wiertarka
(fot. Robert Bosch)

Do użytku domowego wystarczy stosunkowo mała wiertarka o mocy 500-600 W, wyposażona w mechanizm udarowy i regulację obrotów. Przy jej użyciu będziemy mogli wiercić otwory w drewnie, metalu, betonie i innych materiałach ceramicznych, a także będziemy mogli wykorzystać wiertarkę do mieszania zapraw, farby a nawet czyszczenia zardzewiałych przedmiotów. Najtańsze modele możemy kupić już za 50-60 zł. Przy okazjonalnym wykorzystaniu taki sprzęt będzie nam służyć wystarczająco długo.

Dla osób samodzielnie wykonujących poważniejsze prace wykończeniowe bardziej przydatna będzie wiertarka o większej mocy: 750-1000 W, wyposażona w przekładnię dwubiegową. Dzięki temu ma większy moment obrotowy przy jednocześnie niższych obrotach, można więc będzie taką wiertarkę bezpiecznie używać do np. otwornicy o średnicy kilku centymetrów, czy też bez przeciążania maszyny, mieszać zaprawę w dużym pojemniku.

Do cięższych prac - zwłaszcza przy wierceniu dużej liczby otworów w betonie – najlepsza będzie młotowiertarka wyposażona w pneumatyczny mechanizm udarowy. W porównaniu ze zwykłą wiertarką udarową znacznie skuteczniej kruszy beton i -dzięki uderzeniom wywołanym przez bijaka o energii udaru kilku J (Dżuli) - nie wymaga dużo wysiłku przy wierceniu otworów. W zwykłej wiertarce drgania wrzeciona wywołuje dość szybko zużywająca się zębatka.

Młotowiertarka
 (fot. Graphite)

Dodatkowa zaletą młotowiertarki jest pewne zamocowanie wiertła, które nie luzuje się w uchwycie podczas pracy udarowej. Najczęściej młotowiertarki umożliwiają również, dzięki wyłączalnym obrotom wrzeciona, kucie bruzd oraz większych otworów za pomocą dłut.

Choć większość wiertarek można stosować również do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów - dzięki regulowanym obrotom i przełącznikowi lewo/prawo - to przy precyzyjnych pracach są one dość niewygodne i łatwo "przekręcić" śrubę. Do takiego zastosowania służą wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, wyposażone w wielopozycyjny regulator momentu dokręcenia. Własne źródło zasilania uniezależnia nas od sieci elektrycznej, a małe wymiary sprzętu umożliwiają pracę w trudno dostępnych miejscach.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe wyposażone są w akumulator o napięciu 9,6-24 V, który pozwala na wkręcenie nawet kilkuset wkrętów bez konieczności ładowania. Wiertarko-wkrętarki o wyższym napięciu mają większa moc, ale są większe i cięższe, co przy precyzyjnych pracach może być niewygodne. Warto zaopatrzyć się w drugi akumulator (czasem oferowane są w komplecie). Usprawni to użytkowanie sprzętu, gdyż w razie rozładowania akumulatora czas potrzebny do jego naładowania wynosi 3-4 godziny.

Oczywiście wiertarko-wkrętarką można również wiercić otwory w drewnie i metalu. Niestety tylko nieliczne modele wyposażane są w mechanizm udarowy przydatny przy pracach w betonie.

Młotowiertarka udarowa Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
 (fot. DWT)

Wybieramy wiertarkę

Wybór elektronarzędzia z grupy wiertarek uzależniamy przede wszystkim od przewidywanego zakresu zastosowania oraz intensywności użytkowania. W praktyce przy wykonywaniu różnorodnych prac przy budowie czy wykańczaniu domu często decydujemy się na zakup dwóch, trzech różnych wiertarek optymalnie przystosowanych do konkretnych zadań.

Przy ich wyborze powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na paramenty techniczne, takie jak: moc, średnice uchwytu, obroty, oraz na łatwość obsługi i fabryczne wyposażenie: uchwyt mocujący, sposób regulacji obrotów, sprzęgło przeciążeniowe, dodatkowa rękojeść.

Uchwyty mocujące - wiertarki i wiertarki udarowe wyposażane są w uchwyty trójszczękowe (popularnie nazywane futerkiem) o średnicy mocowania najczęściej 1,5-13 mm. Mogą być one tzw. samozaciskające lub dokręcane za pomocą kluczyka. Uchwyt samozaciskający jest wygodniejszy przy częstych wymianach wiertła, ale przy pracy z udarem dość często samoczynnie poluzuje mocowanie wiertła.

W uchwytach możną mocować wiertła i inne narzędzia robocze z chwytem walcowym, sześciokątnym lub trójkątnym. Natomiast w młotowiertarkach mających dużą moc udaru montowane są specjalne uchwyty samozatrzaskowe przystosowane do wierteł wyłącznie z końcówką mocującą typu SDS plus. Średnica części chwytnej wiertła jest zawsze taka sama niezależnie od jego wielkości, a mocowanie odbywa się przez wciśniecie w otwór uchwytu. Jeśli będziemy chcieli wykorzystać młotowiertarkę do wiercenia w metalu lub drewnie, konieczne będzie zastosowanie adaptera - uchwytu trójszczękowego z trzonkiem typu SDS plus.

W wiertarko-wkrętarkach montowane są z reguły uchwyty trójszczękowe samozaciskające przystosowane do mocowania wierteł o średnicy 1,5-10 mm, a także końcówek do wkręcania.

Regulacja obrotów - popularne modele wiertarek wyposażane są w proste układy regulacji obrotów (w zasadzie ograniczniki obrotów), które nie zapewniają precyzyjnego utrzymania nastawionej prędkości. Prędkość obrotowa zależny bowiem od obciążenia i przy nastawieniu na wolną pracę, przy obciążeniu wiertarka może po prostu zatrzymać się.

Niektóre modele wyposażone są w układ stabilizacji obrotów niezależnie od obciążenia, co jest szczególnie przydatne, gdy przy małej prędkości obrotowej występują duże opory. Urządzenia takie mają najczęściej również wyłącznik przeciążeniowy, który zapobiega przegrzaniu silnika pod dużym obciążeniem.

Sprzęgło przeciążeniowe - mechanizm ten zapobiega wykręceniu reki w przypadku,  gdy w czasie wiercenia nastąpi gwałtowne zablokowanie wiertła. Układ taki montowany jest głównie w wiertarkach i młotowiertarkach o dużej mocy i małych  obrotach (duży moment obrotowy) i znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy takim elektronarzędziem.

Dodatkowe wyposażenie - niektóre modele oferowane są z dodatkowymi akcesoriami ułatwiającymi pracę, takimi jak:

 • ograniczniki głębokości wiercenia,
 • wbudowane oczko poziomnicy, 
 • nasadka do odsysania pyłu,
 • dodatkowa rękojeść,
 • wskaźnik naładowania akumulatora – wkrętarki akumulatorowe mogą też być wyposażone w taki wskaźnik, pozwalający kontrolować na bieżąco jego sprawność akumulatora.

Jak pracować?

Z pozoru praca wiertarka czy młotowiertarka nie wymaga specjalnych umiejętności, jednak w praktyce posługiwanie się tym elektronarzędziem nie jest proste. Warto przestrzegać następujących zasad.

 1. W pierwszej kolejności musimy zadbać o dobre zamocowanie narzędzia roboczego - wiertła czy mieszadła - co w przypadku uchwytu zaciskanego kluczykiem wymaga włożenia kluczyka i dokręcenia go we wszystkich trzech otworach.

   

 2. Następnie należy dostosować obroty wiertarki do rodzaju materiału i średnicy wiercenia przyjmując zasadę - czym większa średnica narzędzia tym mniejsze obroty.

   

 3. Docisk wiertarki podczas wiercenia nie powinien powodować wyraźnego spadku obrotów, a w przypadku wiercenia w betonie czy cegle, co pewien czas należy wycofać wiertło, aby usunąć nagromadzony w otworze pył.

   

 4. Jeśli to możliwe należy korzystać z dodatkowej rękojeści trzymając wiertarkę oburącz.

   

 5. Rękojeść powinna być ustawiona prostopadle do części chwytnej wiertarki, dzięki czemu łatwiej będziemy kontrolować położenie wiertła i nie dopuścimy do jego wyginania się.

   

 6. Jeśli pracujemy młotowiertarką, to silne dociskanie narzędzia nie ma sensu, bowiem o wydajności kruszenia decyduje energia udaru bijaka. Urządzenie dociskamy jedynie na tyle, aby nie odskakiwało od ściany. 

   

 7. Przy korzystaniu z wiertarko-wkrętarki do dokręcania wkrętów z nacięciem krzyżakowym musimy dobrać właściwą końcówkę. Z pozoru podobne nacięcia mogą być bowiem przystosowane do jednego z dwóch typów końcówek oznaczanych jako PZ lub PH, różniących się geometrią.

   

  Nacięcia typu PH stosowane są głównie we wkrętach do metalu (blachowkrętach), natomiast PZ we wkrętach do drewna. W razie wątpliwości jaki wkręt zmierzamy zamocować należny obejrzeć jego główkę - dodatkowe płytkie nacięcia miedzy rowkami głównymi wskazują, że jest to wkręt typu PZ. Użycie niewłaściwej końcówki prowadzi z reguły do uszkodzenia naciec i sporych trudności z usunięciem źle dokręconego wkrętu.

   

 8. Przy ustawianiu momentu dokręcania najpierw nastawiamy sprzęgło na przewidywaną niższa wartość, a dopiero później zwiększamy prędkość, tak aby nie spowodować uszkodzenia materiału. 

   

 9. Przy mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych przydatne będą końcówki z ogranicznikiem głębokości wkręcenia.

 

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...
polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".