Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe należą do jednych z bardziej uniwersalnych elektronarzędzi, ponieważ oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przecinanie metali, betonu, twardych materiałów ceramicznych, mogą być stosowane również do szlifowania powierzchni: czyszczenia z rdzy i farby.

Szlifierka kątowa
 (fot. Robert Bosch)

Ze względu na wielkość szlifierki kątowe - w popularnym nazewnictwie - oferowane są jako jedno- i dwuręczne (podczas pracy należy oba typy trzymać w dwóch dłoniach):

 • jednoręczne mają moc 500-1000 W i przystosowane są do zamontowania tarcz o średnicy 115 lub 125 mm,
 • dwuręczne mają mocą 1800 - 2300W i napędzają tarcze o średnicy 180 lub 230 mm. Mniejsze szlifierki w zasadzie wystarczają do większości robót wymagających przecinania czy szlifowania twardych materiałów i jedynie w przypadku przewidywania ciecia grubych elementów zasadny będzie zakup dużej szlifierki dwuręcznej.

Narzędziami roboczymi współpracującymi ze szlifierkami kątowymi są:

 • tarcze do cięcia i szlifowania metalu, betonu oraz twardych materiałów ceramicznych (np. płytek gresowych),
 • szczotki do usuwania rdzy,
 • tracze elastyczne do szlifowania większych powierzchni.
Szlifierka kątowa
 (fot. DWT)

Wszystkie używane narzędzia muszą być przystosowane do pracy z dużymi obrotami (6500 - 11 000 obr/min zależnie od średnicy), gdyż użycie niewłaściwych tarcz czy szczotek może spowodować ich rozerwanie.

Jak kupować?

Na pierwszy rzut oka szlifierki w określonej przedziale mocy niewiele różnią się miedzy sobą. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów decydujących o wygodzie użytkowania.

W najprostszych modelach do wymiany tarczy potrzebne są dwa klucze, co nie jest wygodne. Dużym ułatwieniem będzie wiec blokada wrzeciona umożliwiająca założenie tarczy przy pomocy tylko jednego klucza, a w luksusowych modelach system bezkluczowy SDS.

Zwróćmy tez uwagę na sposób mocowania osłony tarczy. Powinna ona mieć możliwość ustawienia tarczy w dowolnej pozycji, co skutecznie będzie chronić przed ewentualnymi odpryskami.

Dostępne są też modele wyposażone w regulator obrotów. Umożliwia on w niektórych warunkach pracę bez wytwarzania intensywnego strumienia pyłu i precyzyjne, delikatne szlifowanie.

Duże szlifierki dwuręczne są niekiedy wyposażone w system tzw. łagodnego startu, który eliminuje szarpnięcie w momencie uruchomienia.

Przydatnym wyposażeniem szlifierki będzie stojak, nie tylko ułatwiający przecinanie zwłaszcza małych elementów, ale również zwiększający bezpieczeństwo pracy.

Szlifierka kątowa Szlifierka kątowa
 (fot. DWT)

Jak pracować?

Szlifierki kątowe nalezą do jednych z najniebezpieczniejszych elektronarzędzi, dlatego przy ich obsłudze należy zachować wyjątkową ostrożność i podczas pracy przestrzegać następujących zasad:

 1. Tarcze tnące czy szlifierskie nie mogą mieć pęknięć ani żadnych wyraźnych wykruszeń.

 2. Bezwzględnie należy pracować z zamontowaną osłoną tarczy i w okularach ochronnych.

 3. Trzeba pamiętać, że strumień iskier wytwarzanych przy cieciu metali, jeśli skierowany zostanie na materiały łatwopalne, może stać się przyczyna pożaru. Trzeba tez zwrócić uwagę, czy w zasięgu iskier nie znajdują się przedmioty szklane, szkliwione lub lakierowane. Snop rozżarzonych iskier wtopi się bowiem w powierzchnie glazury, szyb czy przedmiotów emaliowanych pozostawiając w ich powierzchni nieusuwalne już ziarna.

 4. Podczas pracy szlifierką kątowa kierunek obrotów powinien być taki, aby pył kierowany był do przodu a nie w stronę osoby obsługującej sprzęt. Pomijając zniszczenie odzieży czy zaprószenia oczu, niewłaściwie skierowany strumień pyłu zasysany jest przez wentylator silnika szlifierki, co prowadzi do szybszego jej uszkodzenia.

 5. Podczas pracy szlifierki nie należy zbyt mocno jej dociskać do przycinanego lub szlifowanego przedmiotu. Cięcie czy szlifowanie następuje bowiem dzięki wysokiej prędkości obrotowej, a silny docisk powoduje jedynie niepotrzebne obciążenie silnika i może doprowadzić do rozerwania się tarczy. 
Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2010-08-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus
Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus Najwyższa jakość komponentów, poddawanie restrykcyjnym testom i rekomendacja zdobywców kosmosu. Na końcówki i klucze imbusowe Bondhus nie ma mocnych.
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO System 18 V to seria narzędzi akumulatorowych YATO, które zasilane są tą samą wytrzymałą baterią. Każde z urządzeń można kupić w ...
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft MASTER cut 2500, nowy stół maszynowy od Wolfcraft, jest już dostępny w Polsce. Wyróżnia go wysoka precyzja pracy, łatwość transportu, ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze