Budujemy Dom

Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Artykuł na: 4-5 minut

Ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który ogród użytkuje 3 lata.

Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Ogród: powierzchnia 2000 m2; w tym trawnik – 1200 m2.

 

Narzędzia spalinowe: traktorek z koszem i manualną skrzynią biegów (moc 13 KM, pole koszenia 105 cm), kosiarka (moc 3 kW, napęd na tylne koła, średnica cięcia 55 cm), kosa z żyłką, pilarka łańcuchowa.

 

Narzędzia elektryczne: kosiarka o mocy 1300 W, 94 dB.

 

Narzędzia ręczne: siekiery, łopaty, grabie, sekatory, siewnik na kółkach, opryskiwacz ciśnieniowy (9 l), wał do trawnika, wąż i bęben na wąż.

 

Decyzja: ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku. Ponadto jesienią jest tu dużo liści, więc też można je jednocześnie zbierać. Traktorek wybierałem pod kątem wydajności i ceny. Chciałem trochę mocniejszy, żeby można było kosić wyższą trawę. Wybierając ręczne kosiarki, kierowałem się marką, nie chciałem tanich marketowych, bo chcę, żeby mi długo i komfortowo służyły. Istotne były napęd, średnica koszenia, regulacja wysokości koszenia i solidność.

Kosiarki, spalinowa i elektryczna, dojeżdżają w miejsca niedostępne dla traktorka.
Kosiarki, spalinowa i elektryczna, dojeżdżają w miejsca niedostępne dla traktorka.

Traktorek ogrodowy - rady i przestrogi:

Traktorek pracuje super i ze wszystkich narzędzi najlepiej oszczędza czas i siły. Ogranicza grabienie liści. Kiedy kosiłem kosiarką spalinową, jesienią co chwilę musiałem opróżniać mały kosz. Maszyna ma szerokie pole koszenia i pojemny kosz, który obsługuje długa, wygodna dźwignia. Wolałbym mieć model z przekładnią hydrostatyczną, a nie manualną, ale taki ciągniczek był o kilka tysięcy droższy. Ten model też daje radę.

 

Sam wymieniam w nim co roku olej, paski klinowe, ostrzę nóż. To są proste operacje, opisane w instrukcji. Trzeba mieć tylko klucze, dwie prawe ręce i… to wszystko! Radzę zaopatrzyć się na zapas w pasek napędu noży – nowy przyda się po dwóch latach. Podczas pracy zawsze zakładam ochraniacze na uszy, bo kiedy jeździ się godzinę w szumie silnika, to głowa może rozboleć.

 

Nie zamierzam doposażyć traktorka w pług, w zimie wolę odśnieżać ręcznie, dla zdrowia. Na zimę traktorek wywożę do magazynu przy mojej firmie, a do garażu wprowadzam samochody. Chociaż pnie drzew i rabaty obudowałem betonowymi opaskami, to na zadrzewionej działce nie uniknie się dokaszania pchaną kosiarką. Mam do tego dwie, spalinową i elektryczną, oraz kosę mechaniczną. Spalinową kosiarkę dobrałem świetnie. Tnie szeroko. Elektrycznego maleństwa używam do okiełznania trawy między krzewami trzmieliny, którą posadziłem w lasku. Ta kosiarka przyjechała z poprzedniego małego ogrodu przy segmencie.

 

Kosa jest przydatna do podkaszania trawy wokół drzew. Pilarka natomiast – do podkrzesywania pni sosen i cięcia gałęzi. Nawożę trawnik 2 razy w sezonie, a żeby zrobić to równiutko, potrzebny był siewnik.

Taczka, siewnik na kółkach, siekiery.
Taczka, siewnik na kółkach, siekiery.

Traktorek ogrodowy - koszty:

  • traktorek 7000 zł, 
  • kosiarka spalinowa 1500 zł, 
  • kosiarka elektryczna 300 zł, 
  • podkaszarka z pasem 980 zł.
Wodę do podlewania wężem ogrodowym czerpie się z kranu w garażu. Kiedy wąż jest nieużywany, przechowuje się go na bębnie.
Wodę do podlewania wężem ogrodowym czerpie się z kranu w garażu. Kiedy wąż jest nieużywany, przechowuje się go na bębnie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

traktorek to dobra rzecz tylko bardziej się sprawdzi przy dużych powierzchniach. ja miałem długi czas spalinową kosiarkę ale jak już się zapsuła to wymieniłem ją na robota wipera do koszenia trawy. Sam wszytko robi a ja wtedy się relaksuje na hamaku z piwkiem w ręku. Powkopywałem ...

Gość Piotr

25 Sie 2018, 11:25

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...

Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".