Budujemy Dom

Do pielęgnacji 4000 m2 ogrodu najtrudniej kupić porządne rękawice!

Artykuł na: 4-5 minut

Z drobnego osprzętu tak naprawdę nie mogę kupić tylko... porządnych rękawic. Podczas pielenia przez tkaninowe przenika brud, podobnie jak przez częściowo gumowane. W rękawicach z gumy szybko pocą się ręce, guma się rwie - mówi Małgosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która narzędzia użytkuje od 18 lat.

Do pielęgnacji 4000 m2 ogrodu najtrudniej kupić porządne rękawice!
Elastyczne grabie z plastiku

Ogród: powierzchnia 4000 m2; w tym trawnik 3000 m2.

Narzędzia spalinowe:

 • kosiarka z funkcją mulczowania (moc 4,5 kM, napęd, koła XXL, pole cięcia 53 cm, waga 33 kg); 
 • podkaszarka; 
 • pilarka.

Sprzęt elektryczny: pompa w oczku wodnym.

Narzędzia ręczne:

 • profilowane łopaty i grabie; 
 • kilka sekatorów; 
 • siewnik z korbką; 
 • opryskiwacz ciśnieniowy (9 l); 
 • taczka z aluminium; 
 • wąż ogrodowy; 
 • opryskiwacze wahadłowe i rotacyjne.

Decyzja: dopóki moja działka miała 1500 m2, do strzyżenia trawnika używałam kosiarek elektrycznych. Przerobiłam ich kilka. Kiedy dokupiłam kawał ziemi, rozpoczęła się era spalinówek, bo teraz sam trawnik zajmuje 3000 m2. Do koszenia dzikiej łąki służy mi kosa, a trawnika - kosiarka z napędem i mulczowaniem.

Wybierając pierwszą kosiarkę spalinową, nie miałam pojęcia, co to takiego. Praca z ciężkim koszem to była gehenna. Kolejne modele miały już mulczowanie, które drobno mieli ścinki, część z nich zagłębia w podłożu, a część rozrzuca na trawniku. Nie ma konieczności noszenia trawy. Mimo to koszenie trwa 3 godziny.

Najpotrzebniejsze narzędzia - naostrzona łopata, grabie, sekatory, wiadro, stołek, konewki.
Najpotrzebniejsze narzędzia - naostrzona łopata, grabie, sekatory, wiadro, stołek, konewki.

Kosiarka z funkcją mulczowania - rady i przestrogi:

 • Już nie kupię kosiarki bez mulczowania. Super zaletą tej funkcji jest jeszcze to, że drobniutkie ścinki trawy nawożą ją sporymi dawkami azotu i nie tylko. Na słabym piaszczystym gruncie trawa lepiej rośnie. Zawsze wybieram maszyny z blachy stalowej, o dużej mocy. Zaprzyjaźniony sprzedawca podpowiedział mi ostatnio, żebym kupiła model z tylnymi kołami w rozmiarze XXL, dzięki którym kosiarka jest bardzo zwrotna.

  Spróbowałam mechanicznej wertykulacji trawnika, ale wyrwała połowę murawy, dlatego do grabienia filcu używam elastycznych grabi z plastiku, a do nawożenia trawy - siewnika z korbką.

 • Mój bezkonkurencyjny zestaw to - aluminiowa taczka, plastikowe wiadro, stołek, lekka drabina, wyprofilowane łopaty z ergonomicznymi trzonkami i ostrymi blachownicami. Lepiej sprawdzają się sekatory metalowe z rączkami powleczonymi gumą, te z plastiku łamią się. Wahadłowe opryskiwacze stają się niestabilne pod wpływem dużego ciśnienia wody, dlatego mocuję je do podłoża śledziami namiotowymi. W ogrodzie warto ustawić kilka pojemników na deszczówkę.

  Z drobnego osprzętu tak naprawdę nie mogę kupić tylko... porządnych rękawic. Podczas pielenia przez tkaninowe przenika brud, podobnie jak przez częściowo gumowane. W rękawicach z gumy szybko pocą się ręce, guma się rwie. Rozmaite narzędzia oczywiście pomagają, a i tak sprawa rozbija się o szczegół, jakim są rękawice.

Kosiarka z funkcją mulczowania - koszty:

 • kosiarka 1500 zł, jej serwis u sprzedawcy 100-150 zł;
 • podkaszarka 600 zł; 
 • taczki 120 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Małgosia lubi stabilne, dobrze wyważone kosiarki z napędem i koniecznie z funkcją mulczowania.

aktualizacja: 2018-06-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Hitachi Multi Volt - nowa technologia zasilania narzędzi akumulatorowych
Hitachi Multi Volt - nowa technologia zasilania narzędzi akumulatorowych Hitachi Power Tools Polska wprowadza do sprzedaży nową gamę elektronarzędzi pod nazwą Multi Volt. Nowe akumulatory Multi Volt zostały tak ...
Hitachi Koki zmienia się w HiKOKI
Hitachi Koki zmienia się w HiKOKI Obecna na rynku od 70 lat marka Hitachi Koki od jesieni tego roku będzie funkcjonować na całym świecie pod nazwą HiKOKI.
Konferencja Ryobi® i AEG w Dublinie - relacja
Konferencja Ryobi® i AEG w Dublinie - relacja W maju 2018 roku dwie marki z grupy TTI - AEG i Ryobi®, będącej światowym liderem w segmencie bezprzewodowej technologii narzędziowej, zgromadziły ...

Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe należą do jednych z bardziej uniwersalnych elektronarzędzi, ponieważ oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przecinanie metali, betonu, twardych materiałów ceramicznych, mogą być stosowane również do szlifowania powierzchni: czyszczenia z rdzy i farby.

polecane produkty i technologie

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2x18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze