Budujemy Dom

Do pielęgnacji 4000 m2 ogrodu najtrudniej kupić porządne rękawice!

Artykuł na: 4-5 minut

Z drobnego osprzętu tak naprawdę nie mogę kupić tylko... porządnych rękawic. Podczas pielenia przez tkaninowe przenika brud, podobnie jak przez częściowo gumowane. W rękawicach z gumy szybko pocą się ręce, guma się rwie - mówi Małgosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która narzędzia użytkuje od 18 lat.

Do pielęgnacji 4000 m2 ogrodu najtrudniej kupić porządne rękawice!
Elastyczne grabie z plastiku

Ogród: powierzchnia 4000 m2; w tym trawnik 3000 m2.

Narzędzia spalinowe:

 • kosiarka z funkcją mulczowania (moc 4,5 kM, napęd, koła XXL, pole cięcia 53 cm, waga 33 kg); 
 • podkaszarka; 
 • pilarka.

Sprzęt elektryczny: pompa w oczku wodnym.

Narzędzia ręczne:

 • profilowane łopaty i grabie; 
 • kilka sekatorów; 
 • siewnik z korbką; 
 • opryskiwacz ciśnieniowy (9 l); 
 • taczka z aluminium; 
 • wąż ogrodowy; 
 • opryskiwacze wahadłowe i rotacyjne.

Decyzja: dopóki moja działka miała 1500 m2, do strzyżenia trawnika używałam kosiarek elektrycznych. Przerobiłam ich kilka. Kiedy dokupiłam kawał ziemi, rozpoczęła się era spalinówek, bo teraz sam trawnik zajmuje 3000 m2. Do koszenia dzikiej łąki służy mi kosa, a trawnika - kosiarka z napędem i mulczowaniem.

Wybierając pierwszą kosiarkę spalinową, nie miałam pojęcia, co to takiego. Praca z ciężkim koszem to była gehenna. Kolejne modele miały już mulczowanie, które drobno mieli ścinki, część z nich zagłębia w podłożu, a część rozrzuca na trawniku. Nie ma konieczności noszenia trawy. Mimo to koszenie trwa 3 godziny.

Najpotrzebniejsze narzędzia - naostrzona łopata, grabie, sekatory, wiadro, stołek, konewki.
Najpotrzebniejsze narzędzia - naostrzona łopata, grabie, sekatory, wiadro, stołek, konewki.

Kosiarka z funkcją mulczowania - rady i przestrogi:

 • Już nie kupię kosiarki bez mulczowania. Super zaletą tej funkcji jest jeszcze to, że drobniutkie ścinki trawy nawożą ją sporymi dawkami azotu i nie tylko. Na słabym piaszczystym gruncie trawa lepiej rośnie. Zawsze wybieram maszyny z blachy stalowej, o dużej mocy. Zaprzyjaźniony sprzedawca podpowiedział mi ostatnio, żebym kupiła model z tylnymi kołami w rozmiarze XXL, dzięki którym kosiarka jest bardzo zwrotna.

  Spróbowałam mechanicznej wertykulacji trawnika, ale wyrwała połowę murawy, dlatego do grabienia filcu używam elastycznych grabi z plastiku, a do nawożenia trawy - siewnika z korbką.

 • Mój bezkonkurencyjny zestaw to - aluminiowa taczka, plastikowe wiadro, stołek, lekka drabina, wyprofilowane łopaty z ergonomicznymi trzonkami i ostrymi blachownicami. Lepiej sprawdzają się sekatory metalowe z rączkami powleczonymi gumą, te z plastiku łamią się. Wahadłowe opryskiwacze stają się niestabilne pod wpływem dużego ciśnienia wody, dlatego mocuję je do podłoża śledziami namiotowymi. W ogrodzie warto ustawić kilka pojemników na deszczówkę.

  Z drobnego osprzętu tak naprawdę nie mogę kupić tylko... porządnych rękawic. Podczas pielenia przez tkaninowe przenika brud, podobnie jak przez częściowo gumowane. W rękawicach z gumy szybko pocą się ręce, guma się rwie. Rozmaite narzędzia oczywiście pomagają, a i tak sprawa rozbija się o szczegół, jakim są rękawice.

Kosiarka z funkcją mulczowania - koszty:

 • kosiarka 1500 zł, jej serwis u sprzedawcy 100-150 zł;
 • podkaszarka 600 zł; 
 • taczki 120 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Małgosia lubi stabilne, dobrze wyważone kosiarki z napędem i koniecznie z funkcją mulczowania.

aktualizacja: 2018-06-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...
Nowa akumulatorowa młotowiertarka SDS-plus od YATO
Nowa akumulatorowa młotowiertarka SDS-plus od YATO Lekka i ergonomiczna młotowiertarka YATO YT-82770, dzięki niewielkiej wadze, krótkiemu korpusowi i zasilaniu wytrzymałą baterią, doskonale ...

Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".