Budujemy Dom

Chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu

Artykuł na: 4-5 minut

Jednobiegowa kosiarka jest jak najbardziej OK, bo nie muszę myśleć o nadawaniu jej różnej prędkości. Na zakrętach puszczam dźwignię napędu, potem znowu łapię. Obudowa przez 10 lat lekko się porysowała, ale nigdzie nie pękła - mówi Ola, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród użytkuje 10 lat.

Chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu

Ogród: powierzchnia 2400 m2; w tym trawnik 1000 m2.

Narzędzia spalinowe: kosiarka z napędem, szer. cięcia 43 cm; odkurzacz do liści.

Sprzęt elektryczny: wertykulator i aerator; nożyce do żywopłotów; rozdrabniacz do gałęzi; myjka ciśnieniowa; nożyce akumulatorowe.

Ola używa elektrycznego wertykulatora do trawnika
Raz w roku, wiosną, Ola używa elektrycznego wertykulatora do trawnika.

Narzędzia ręczne: komplet małych narzędzi z wymiennymi końcówkami rączki; różne łopaty, grabie, sekatory, piły; przycinak do trawnika; opryskiwacze ciśnieniowe; taczki; węże, zraszacze wahadłowe i obrotowe; siewnik z korbką.

Decyzja: w sklepie zawsze przymierzam się do narzędzi i sprzętu, bo kładę nacisk na lekkość i ergonomiczność. Zazwyczaj kupuję wyroby markowe, służą długo. Na przykład sprzętu spalinowego jeszcze nie wymieniałam, nadal jest w świetnej kondycji.

Najbardziej potrzebuję zwrotnej i lekkiej kosiarki spalinowej, którą bez problemu mogę manewrować na meandrującym trawniku o pow. 1000 m2. Kiedy poprosiłam sprzedawcę o wskazanie mi odpowiedniej, wybrał model z jednym biegiem i obudową z wytrzymałego polimeru, na ramie z blachy stalowej. Proponował wyższy model z elektrycznym zapłonem i szerszym nożem, lecz nie zaakceptowałam wysokiej ceny. Póki co chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu.

Jednobiegowa kosiarka z napędem i nożem o szer. 43 cm
Jest zadowolona z jednobiegowej kosiarki z napędem i nożem o szer. 43 cm.

Narzędzia ogrodnicze - rady i przestrogi:

 • Jednobiegowa kosiarka jest jak najbardziej OK, bo nie muszę myśleć o nadawaniu jej różnej prędkości. Na zakrętach puszczam dźwignię napędu, potem znowu łapię. Obudowa przez 10 lat lekko się porysowała, ale nigdzie nie pękła. Rewelacja to klapka w koszu na ścięta trawę, informuje o jego zapełnieniu. Ani razu nie była potrzebna interwencja serwisanta - przed każdym nowym sezonem koszenia tato wymienia olej, filtr i świecę, ostrzy i wyważa nóż, a przed zimą myje ją myjką ciśnieniową.

 • Trafiłam na superzestaw małych ręcznych narzędzi do gracowania rabat i sadzenia niedużych roślin, wyposażony w wymienianą końcówkę rączki. Sprzedawczyni powiedziała, że jeśli nie zgubię rączki, będę miała komplet na lata. Nie myliła się. Rączki strzegę jak oka w głowie!

  Innym elementem, którego staram się nie zgubić, jest... sprężynka w sekatorze. Oczywiście wielokrotnie zdarzyło mi się zawieruszyć ją w ferworze pracy - łatwo wypada z uchwytów kiedy pozostawiam narzędzie w pozycji rozwartej - i musiałam kupić kolejne sekatory. Teraz wybieram modele bez sprężynki. Mam jeszcze jedno narzędzie - ostry przycinak do brzegów trawnika. Taczka z aluminium na dwóch kołach okazuje się najlepsza z dotychczasowych - ta ze stali i na jednym kole była za ciężka, z tworzywa natomiast pękła w 3 roku użytkowania.

 • Najmniej lubię pracę z osprzętem elektrycznym. Choć kupiłam nie plączący się przewód elektryczny, mam z nim kłopot podczas wertykulowania trawnika. Zamierzam więc zastąpić elektryczny wertykulator, spalinowym, lecz powstrzymuje mnie fakt, że jest on cięższy i wymaga podobnej obsługi jak kosiarka. Zręczniej, od wertykulatora, operuje mi się elektrycznymi nożycami do żywopłotu.
Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ozdobnych rabat
Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ozdobnych rabat.

Narzędzia ogrodnicze - koszty:

 • kosiarka 2200 zł; 
 • wertykulator 2 w 1 - 300 zł; 
 • elektryczne nożyce do żywopłotu 480 zł;
 • zestaw ręcznych narzędzi z wymienną końcówką rączki 189 zł; 
 • taczka na dwóch kołach 150 zł.

Inne narzędzia ogrodowe, których używa Ola:

Narzędzia ogrodowe
Przedmioty przydatne w pielęgnacji ogrodu
Konewki - zestaw
Ręczne narzędzie z wymienną końcówką rączki
Narzędzie ogrodowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-06-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...

Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".