Budujemy Dom

Chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu

Artykuł na: 4-5 minut

Jednobiegowa kosiarka jest jak najbardziej OK, bo nie muszę myśleć o nadawaniu jej różnej prędkości. Na zakrętach puszczam dźwignię napędu, potem znowu łapię. Obudowa przez 10 lat lekko się porysowała, ale nigdzie nie pękła - mówi Ola, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród użytkuje 10 lat.

Chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu

Ogród: powierzchnia 2400 m2; w tym trawnik 1000 m2.

Narzędzia spalinowe: kosiarka z napędem, szer. cięcia 43 cm; odkurzacz do liści.

Sprzęt elektryczny: wertykulator i aerator; nożyce do żywopłotów; rozdrabniacz do gałęzi; myjka ciśnieniowa; nożyce akumulatorowe.

Ola używa elektrycznego wertykulatora do trawnika
Raz w roku, wiosną, Ola używa elektrycznego wertykulatora do trawnika.

Narzędzia ręczne: komplet małych narzędzi z wymiennymi końcówkami rączki; różne łopaty, grabie, sekatory, piły; przycinak do trawnika; opryskiwacze ciśnieniowe; taczki; węże, zraszacze wahadłowe i obrotowe; siewnik z korbką.

Decyzja: w sklepie zawsze przymierzam się do narzędzi i sprzętu, bo kładę nacisk na lekkość i ergonomiczność. Zazwyczaj kupuję wyroby markowe, służą długo. Na przykład sprzętu spalinowego jeszcze nie wymieniałam, nadal jest w świetnej kondycji.

Najbardziej potrzebuję zwrotnej i lekkiej kosiarki spalinowej, którą bez problemu mogę manewrować na meandrującym trawniku o pow. 1000 m2. Kiedy poprosiłam sprzedawcę o wskazanie mi odpowiedniej, wybrał model z jednym biegiem i obudową z wytrzymałego polimeru, na ramie z blachy stalowej. Proponował wyższy model z elektrycznym zapłonem i szerszym nożem, lecz nie zaakceptowałam wysokiej ceny. Póki co chodzenie z kosiarką traktuję jak jogging na świeżym powietrzu.

Jednobiegowa kosiarka z napędem i nożem o szer. 43 cm
Jest zadowolona z jednobiegowej kosiarki z napędem i nożem o szer. 43 cm.

Narzędzia ogrodnicze - rady i przestrogi:

 • Jednobiegowa kosiarka jest jak najbardziej OK, bo nie muszę myśleć o nadawaniu jej różnej prędkości. Na zakrętach puszczam dźwignię napędu, potem znowu łapię. Obudowa przez 10 lat lekko się porysowała, ale nigdzie nie pękła. Rewelacja to klapka w koszu na ścięta trawę, informuje o jego zapełnieniu. Ani razu nie była potrzebna interwencja serwisanta - przed każdym nowym sezonem koszenia tato wymienia olej, filtr i świecę, ostrzy i wyważa nóż, a przed zimą myje ją myjką ciśnieniową.

 • Trafiłam na superzestaw małych ręcznych narzędzi do gracowania rabat i sadzenia niedużych roślin, wyposażony w wymienianą końcówkę rączki. Sprzedawczyni powiedziała, że jeśli nie zgubię rączki, będę miała komplet na lata. Nie myliła się. Rączki strzegę jak oka w głowie!

  Innym elementem, którego staram się nie zgubić, jest... sprężynka w sekatorze. Oczywiście wielokrotnie zdarzyło mi się zawieruszyć ją w ferworze pracy - łatwo wypada z uchwytów kiedy pozostawiam narzędzie w pozycji rozwartej - i musiałam kupić kolejne sekatory. Teraz wybieram modele bez sprężynki. Mam jeszcze jedno narzędzie - ostry przycinak do brzegów trawnika. Taczka z aluminium na dwóch kołach okazuje się najlepsza z dotychczasowych - ta ze stali i na jednym kole była za ciężka, z tworzywa natomiast pękła w 3 roku użytkowania.

 • Najmniej lubię pracę z osprzętem elektrycznym. Choć kupiłam nie plączący się przewód elektryczny, mam z nim kłopot podczas wertykulowania trawnika. Zamierzam więc zastąpić elektryczny wertykulator, spalinowym, lecz powstrzymuje mnie fakt, że jest on cięższy i wymaga podobnej obsługi jak kosiarka. Zręczniej, od wertykulatora, operuje mi się elektrycznymi nożycami do żywopłotu.
Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ozdobnych rabat
Niezbędne narzędzia do pielęgnacji ozdobnych rabat.

Narzędzia ogrodnicze - koszty:

 • kosiarka 2200 zł; 
 • wertykulator 2 w 1 - 300 zł; 
 • elektryczne nożyce do żywopłotu 480 zł;
 • zestaw ręcznych narzędzi z wymienną końcówką rączki 189 zł; 
 • taczka na dwóch kołach 150 zł.

Inne narzędzia ogrodowe, których używa Ola:

Narzędzia ogrodowe
Przedmioty przydatne w pielęgnacji ogrodu
Konewki - zestaw
Ręczne narzędzie z wymienną końcówką rączki
Narzędzie ogrodowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-06-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
AEG - 120 lat innowacji
AEG - 120 lat innowacji Historia marki Allgemeine Elektricitäts- Gesellschaft, dziś znanej pod nazwą AEG, sięga już 120 lat. Od początku istnienia marka miała ...
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82788
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka YATO YT-82788 Wiertarko-wkrętarka YATO YT-82788 przyda się w każdym warsztacie i domu. Zasilanie akumulatorowe zapewnia pełną swobodę podczas pracy, ...
Hitachi Multi Volt - nowa technologia zasilania narzędzi akumulatorowych
Hitachi Multi Volt - nowa technologia zasilania narzędzi akumulatorowych Hitachi Power Tools Polska wprowadza do sprzedaży nową gamę elektronarzędzi pod nazwą Multi Volt. Nowe akumulatory Multi Volt zostały tak ...

Szlifierki kątowe

Szlifierki kątowe należą do jednych z bardziej uniwersalnych elektronarzędzi, ponieważ oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przecinanie metali, betonu, twardych materiałów ceramicznych, mogą być stosowane również do szlifowania powierzchni: czyszczenia z rdzy i farby.

polecane produkty i technologie

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2x18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze