Budujemy Dom

Narzędzia warsztatowe, czyli zestaw dla majsterkowicza ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Artykuł na: 6-9 minut

W każdym gospodarstwie domowym, niezależnie od tego, czy panują w nim męskie, czy damskie rządy, powinien znajdować się podstawowy zestaw narzędzi. Niech to będzie mała, ale dobrze zorganizowana skrzynka lub półka, na której trzymamy niezbędne narzędzia. To bardzo ważne, gdyż czasem wystarczy jedynie coś dokręcić, przybić, dokleić, dosztukować i można zrobić to na własną rękę, bez wzywania fachowców. Każda interwencja specjalisty to konkretny koszt - niezależnie od tego, czy będzie działać kwadrans, czy parę godzin.

Narzędzia warsztatowe, czyli zestaw dla majsterkowicza

Dokonywanie pomiarów - miarka, poziomica, kątownik

Częściej niż nam się wydaje przydatną staje się miarka centymetrowa. Zwykła, miękka, taka, jakiej używa się w zakładach krawieckich. A dla bardziej zaawansowanych - sztywna, zwijana w rulon. Ta druga jest bardziej precyzyjna. Dodatkowo możemy nią zmierzyć wszystko. Jeśli kreatywność i ciągła potrzeba zmian działa nam z tyłu głowy, niezależnie od pory dnia - w każdej chwili możemy sprawdzić jakie wymiary ma, na przykład, wnęka, w której od dawna wyobrażamy sobie szafę.

Bardzo istotnym narzędziem jest także poziomica. Niby kojarzy się ona z zaawansowaną budowlanką, a jednak w rzeczywistości stanowi dość podstawowy sprzęt. Pomoże sprecyzować perfekcyjne położenie obrazu, półki itd. Na oko - owszem - da się, ale nie tak doskonale, jak przy udziale poziomicy. A przecież ta nasza nie musi mieć dwóch metrów - wszak nie będziemy układać glazury. Kątownik (ten do pomiarów) pomoże nam idealnie wymierzyć właściwy kąt prosty przy pozycjonowaniu elementów, np. przy wieszaniu półki.

Dokonywanie pomiarów - miarka, poziomica, kątownik

Wkręcamy - śrubokręty i śruby

Śrubokręt to jedno z najbardziej niezbędnych i podstawowych narzędzi. Służy on, jak sama nazwa wskazuje, do wkręcania (i wykręcania) śrub. Powinien być w absolutnie każdym domu. Oczywiście śrubokręt śrubokrętowi nierówny, gdyż w przestrzeni technicznej występują różne warianty. Najlepsze zatem są takie z wymiennymi, różnymi końcówkami. W praktyce jednak najczęściej sprawdzają się dwa rodzaje: krzyżowy (inna nazwa gwiazdkowy) i płaski. Podstawowych rodzajów jest jednak trochę więcej.

  • śrubokręt płaski - to jeden z tych dwóch podstawowych, już wspomniany powyżej. Charakteryzuje się płaską końcówką, do wkręcania/wykręcania śrub i wkrętów o pojedynczym podłużnym nacięciu na łbie. Służy on do najstarszego rodzaj wkrętów, w wielu rozmiarach. Szerokość ich końcówki roboczej może wynosić od 0,6 mm (zegarmistrzowskie) do około 14 mm.

  • śrubokręt krzyżowy - to również jeden z podstawowych, bo najczęściej występujących rodzajów. Jednak tu sprawa nieco się komplikuje. Dzieli się on bowiem na dwa rodzaje - Philips Ph i Pozidriv Pz. Teoretycznie są do siebie bardzo podobne, jednak by działać precyzyjnie, nie niszcząc sprzętu i śrub – trzeba dopasować rodzaj w sposób idealnie pasujący.

  • śrubokręty typu Torx - występują w wersjach bez otworu i z otworem. Najczęściej śruby pasujące do niego można spotkać w urządzeniach elektronicznych, telefonach komórkowych, sprzętach RTV i AGD.

  • śrubokręt sześciokątny - nasadowy i nimbus - charakteryzuje się tym, że pasujące śruby można dokręcać bardzo mocno, gdyż konstrukcja jest bardzo wytrzymała. Często występuje w meblach.

  • śrubokręt płasko-krzyżowy jest połączeniem „dwóch światów”, gdyż ma uniwersalne zastosowanie dwóch najczęściej spotykanych rodzajów.

Wiertarka

Niby przydatna wyłącznie w czasie remontu, a jednak warto mieć ją stale w naszym domu. Wydatek jest nieco większy, niż w przypadku pozostałych narzędzi, ale zwraca się szybciej niż myślimy. Przyzwoite wiertarki kosztują około 400-500 zł, ale na promocjach można spotkać się z tańszymi opcjami.

Pamiętajmy o tym, że sprzęty w kolorze żółtym są dla majsterkowiczów działających przysłowiowo "raz do roku", sprzęty zielone, już dla tych majsterkujących raz w tygodniu, a granatowe dla profesjonalistów, pracujących codziennie. Taki podział utarł się już dawno temu. Dlatego "te granatowe" są najdroższe. Dlatego żółta wiertarka potrafi kosztować 150 zł, a granatowa czasem i 1200 zł.

Równie ważna jest jednak jakość samych wierteł. Nie warto w tej kwestii oszczędzać, bowiem najtańszy zestaw będzie zestawem jednorazowym. Po prostu wiertło kiepskiej jakości zużyjemy od razu albo spalimy. Ważne też, by zawsze dobrać odpowiednie wiertło do konkretnej powierzchni. Więcej na temat doboru wiertła do powierzchni znajdziecie TUTAJ.

Frezarka

Frezarka to już z kolei bardziej zaawansowany sprzęt. Służy ona do obrabiania drewna. Rodzajów tego typu sprzętów jest bardzo dużo. Od domowych, mniejszych frezarek, w przystępnych cenach, do wielkich, specjalistycznych maszyn, niejednokrotnie w cenie luksusowego auta.

Na nasze, domowe potrzeby zwykła frezarka w osiągalnej cenie powinna nam w pełni wystarczyć. To bardzo praktyczne urządzenie. Jeśli lubimy majsterkować, nie boimy się obsługi maszyn – dostarczy nam wiele frajdy i okaże się wręcz niezbędna przy drobnych remontach. Frezarką można robić otwory, przycinać, rzeźbić, wygładzać.

Czasem pewne kształty wydają się niemożliwe do uzyskania metodą domową. A jednak może się tu udać właśnie przy użyciu frezarki. Nie jest ono jednak tak łatwe w obsłudze jak młotek czy śrubokręt, dlatego dobrze jest odpowiednio się do użytkowania frezarki przygotować, w czym pomoże wpis na blogu JULA: https://www.jula.pl/porady/jak-uzywac-frezarki/

Inne przydatne narzędzia

W naszym zestawie nie może zabraknąć dodatków, które sami uważamy za przydatne. Warto zadbać, by znajdował się w nim dobry klej montażowy, klej błyskawiczny, pędzelek, różnego rodzaju taśmy, młotek, gwoździe, śruby, papiery ścierne, podstawowy zestaw kluczy.

Sami decydujemy, co jest dla nas dobre. Dla jednych przydatną opcją będzie zestaw kluczy ampulowych, taśma izolacyjna, srebrna taśma, szybkozłączki popularnie określane "trytytkami" oraz niezastąpiony i przydatny prawie do wszystkiego preparat WD40. Inni za to uznają, że wszystko da się naprawić multitoolem. Choć to bardzo niewygodna opcja. Ważne, by w zestawie, niezależnie od jego konfiguracji, znajdowała się latarka, najlepiej tak zwana "czołówka". Dzięki niej można nie tylko namierzyć potrzebne narzędzie, ale również bardzo sobie pomóc w przypadku remontów w miejscach, w których światło jest słabsze lub nie ma go w ogóle.

aktualizacja: 2018-11-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...

Wiertarki - rodzaje

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wywiercenia otworu pod kołek mocujący, a tradycyjne metody wykuwania dawno już odeszły do lamusa.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".