Budujemy Dom

Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza

Artykuł na: 6-9 minut

Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na majsterkowanie w domowym zaciszu. Samodzielne przeprowadzamy remonty i odświeżamy wnętrza naszych czterech ścian. O czym warto pamiętać wyposażając i urządzając warsztat początkującego majsterkowicza?

Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza

Złota rączka z reguły nie boi się budowlanych wyzwań. Niezależnie od tego, czy na reperowanie decyduje się tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność czy poświęca na to każdą wolną chwilę, kącik majsterkowicza powinien być przygotowany na każdą, nawet niezaplanowaną naprawę. Co powinno się w nim znaleźć?

Narzędzia, których nie może zabraknąć w Twoim warsztacie

Wieszanie obrazów, naprawa cieknącego kranu, przykręcanie szafek, regałów czy kina domowego - to tylko niektóre z zadań, z którymi mierzą się hobbystyczni majsterkowicze. Różne wyzwania to często gotowość, aby wyposażać swój domowy warsztat w elektronarzędzia o wyspecjalizowanym przeznaczeniu i szereg akcesoriów, jak różnego rodzaju wkrętaki, klucze, nożyki, taśmy czy młotki. O ile gromadzenie ich nie stanowi problemu, gdy do dyspozycji mamy osobne pomieszczenie, np. piwnicę, tak w przypadku mniejszej komórki ich składowanie może okazać się problematyczne.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ograniczać się tylko do podstawowego wyposażenia - postawmy na uniwersalne rozwiązania, które za pomocą dedykowanych nakładek lub końcówek możemy wykorzystać w różnych sytuacjach montażowych.

W przypadku elektronarzędzi będą to wydajna wkrętarka i wiertarka, których parametry, jak moc czy ilość obrotów, możemy elastycznie modyfikować, czy wybierać spośród szerokiej oferty wymiennych końcówek. Jeśli często zajmujemy się obróbką drewnianych lub metalowych elementów, rozważmy dodatkowy zakup szlifierki kątowej, która sprawdzi się przy cięciu materiałów, polerowaniu niewielkich powierzchni płaskich lub szlifowania np. parkietu.

Nie zapominajmy jednak o drobnym, ale pomocnym wyposażeniu - ergonomicznych kombinerkach, precyzyjnym młotku o dobrze leżącej w dłoni rękojeści i wygodnym multiwkrętaku z grotami śrubokrętów wykonanych z dobrej jakości stali, który posłuży nam przez wiele sezonów.

Narzędzia, których nie może zabraknąć w warsztacie

Zaplanuj, przymierz i zamocuj

Montaż i prace remontowe to nie tylko narzędzia, ale i niezbędne akcesoria, jak wkręty, wiertła, pędzle, taśmy czy miarki. Co warto mieć w swoim warsztacie? Przed rozpoczęciem pracy przyda nam się poziomica z miarką, która umożliwia kontrolę poziomu i nie dopuszcza do powstawania uskoków czy krzywizn, podczas takich czynności, jak np. zawieszanie obrazów.

Zaznaczenie problematycznego miejsca ułatwi nam ołówek stolarski, a wwiercanie się, zaprojektowane dla rozwiązań DIY wiertło ze specjalnym trzpieniem. Podczas wiercenia lub tuż przed montażem warto oczyszczać otwór z powstałego pyłu, aby zmniejszyć jego wpływ na jakość aplikacji.

Jakie kołki warto mieć pod ręką?

- W warunkach domowych, gdzie często nie wiemy, z jakim podłożem mamy do czynienia, przy montażu szaf, barierek czy kuchennych szafek, postawmy na uniwersalne rozwiązania, które inteligentnie dopasowują się do materiału, gwarantując pewność i bezpieczeństwo montażu. Dedykowane takim produktom wysokiej jakości materiały nylonowe zwiększają liczbę zastosowań i maksymalnego obciążenia jakim możemy poddać montowany przedmiot. Poprawnie wywiercając otwór i odpowiednio dobierając mocowanie nie musimy obawiać się żadnego typu budowlanych prac domowych - radzi Kamil Burkacki, dyrektor techniczny fischer Polska.

Elementy złączne to najczęściej drobnych rozmiarów produkty, w których, gdy są nieodpowiednio przechowywane, bardzo szybko może zapanować nieporządek. Producenci wiedząc, że nie każdy może pozwolić sobie na dedykowane im szuflady, projektują wielopoziomowe skrzynki na narzędzia, dzięki którym w osobnym miejscu możemy trzymać np. mocowania do płyt g-k, kołki rozporowe, wiertła różnych długości czy wkręty do drewna lub metalu.

Uchylne mocowanie DUO-Tec fot. fischer

Inteligentne mocowanie DUO-Power fot. fischer

 Kołek ramowy SXRL do zadań specjalnych fot. fischer

Uniwersalny kołek UX fot. fischer

Sprytne sposoby na przechowywanie

Przestrzeń dla domowego warsztatu często godzi ze sobą wiele funkcji - służy za pomieszczenie gospodarcze, składzik na niepotrzebne sprzęty lub garaż dla samochodu. Okazuje się, że na aranżację użytkowego stanowiska pozostaje niewiele miejsca, ale sprytne sposoby na przechowywanie, jak np. plastikowe pojemniki, listwa magnetyczna lub tablica do zawieszania, mogą pomóc nam w utrzymaniu porządku i ułatwić codzienną pracę.

To właśnie dla jej usprawnienia, poza przemyślanym doborem niezbędnych nam akcesoriów, powinniśmy zastanowić się nad formą stołu roboczego - do wyboru mamy składane, opuszczane blaty, które sprawdzą się w przypadku małych przestrzeni czy większych gabarytów stoły wyposażone w dodatkowe szuflady i półki, służące za schowek dla przedmiotów, które warto mieć pod ręką, jak np. wiertarka, śrubokręt, młotek czy poziomica.

Co jeszcze, poza wymiarami i naszymi możliwościami, powinniśmy wziąć pod uwagę?

Solidność i jakość jego wykonania - hobbistyczne majsterkowanie nie wyklucza używania cięższych elektronarzędzi i pracy z twardym materiałem, przy którym liczy się stabilność podłoża - postawmy na bezpieczne modele drewniane, stalowe lub gumowe, których utrzymanie w czystości nie będzie problemem. Dodatkowe detale, jak mocne i rozproszone światło lampy warsztatowej, dostateczna liczba gniazdek elektrycznych, ułożonych tak, aby mieć do nich swobodny dostęp, to elementy, które nie tylko ułatwią nam pracę, ale sprawią, że będzie przyjemnością.

Dla miłośników rozwiązań DIY odpowiednio wyposażony i urządzony warsztat jest kluczowy. Dzięki temu, że niezbędne sprzęty, akcesoria montażowe czy mocowania przeznaczone do różnych podłoży przechowujemy w jednym miejscu, panuje w nich porządek, usprawniając naszą pracę i dbając o bezpieczeństwo przeprowadzonych w domu drobnych napraw.

Firma powiązana: fischerpolska
aktualizacja: 2018-12-17

Dodaj komentarz

Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...

Szlifierki kątowe - jakie wybrać i ile kosztują?

Szlifierki kątowe należą do uniwersalnych elektronarzędzi, które oprócz podstawowego zastosowania, czyli przecinania metali, betonu, twardych materiałów ceramicznych, mogą być wykorzystywane do szlifowania powierzchni, czyszczenia jej z rdzy czy usuwania starych farb.

polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".