Budujemy Dom

Skrzynka z narzędziami

Artykuł na: 6-9 minut
Na pytanie, jakie narzędzia powinny znajdować się w skrzynce z narzędziami przeciętnego majsterkowicza, nie jest łatwo odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, czym chcemy się zajmować. Inne narzędzia są nam potrzebne, jeśli chcemy budować modele i zabawki, a inne, gdy podejmiemy się napraw domowych czy wręcz samodzielnych konstrukcji.

Na szczęście obecnie można kupić niedrogo wszelkiego rodzaju narzędzia i stosownie wzbogacać swoją kolekcję. W sklepach dostępne są też tak zwane skrzynki narzędziowe z gotowym kompletem kluczy czy narzędzi. Kupić można też puste pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania naszego zestawu narzędziowego. Jednak aby dokonać właściwego wyboru, musimy najpierw wiedzieć, jakie narzędzia będą dla nas niezbędne.

Na początek

Każdemu na początek, będzie potrzebny młotek, wkrętak i kombinerki. Młotek powinien ważyć około pół kilograma, natomiast wkrętak musi mieć różnego rodzaju wymienne końcówki. W naszej praktyce spotykamy się stale z różnymi rodzajami wkrętów i to do nich musimy dopasować wielkość i kształt końcówki wkrętaka. Dobrze jest, gdy wkrętak ma terkoczącą zapadkę, tzw grzechotkę. Używając takiego wkrętaka, wystarczy wykonać niewielki (ćwierć obrotu) ruch dłonią i śruba zostaje wkręcona lub wykręcona.

Praca jest wtedy łatwiejsza, a ręka się nie męczy. Przy prostych naprawach domowej instalacji elektrycznej, na przykład przewodów wtyczek, bardzo wygodne są cęgi do ściągania izolacji. Przy tego rodzaju pracach powinniśmy mieć śrubokręt lub czujnik z neonowym wskaźnikiem. Czerwone światełko, zapalając się po dotknięciu określonej części, pokaże, czy przypadkiem nie zabieramy się do czegoś, co jest pod napięciem i ostrzeże nas przed porażeniem.

Do drewna

Zwykle jednak początkujący majsterkowicze zaczynają od tak wdzięcznego i bezpiecznego materiału, jakim jest drewno. Do cięcia drewna potrzebna jest piła rozpłatnica, którą możemy przecinać deski czy kantówki. Do cięcia sklejki i wycinania precyzyjnych kształtów służy piła włośnicowa. Do niej trzeba zgromadzić zapas cieniutkich brzeszczotów. Te istnieją także w dwóch rodzajach: do drewna i metalu.

Brzeszczotami do metalu można z powodzeniem ciąć także drewno. Praca z drewnem wymaga kilku pilników. Z pewnością będzie to pół- okrągły zdzierak i pilniki z drobnymi nacięciami. Te powinny być trzy: płaski, trójkątny i okrągły. Do równania drewna zastosujemy papier ścierny, ale też strug stolarski. Zapewni nam on idealne gładkie płaskie powierzchnie. Do ostrzenia noża struga, w naszej skrzynce musi znaleźć się ostrzałka. Powinna mieć co najmniej dwie powierzchnie o różnych stopniach szorstkości. Najpierw ostrze ostrzymy zgrubnie, a potem jeszcze wygładzamy.

Pracując tępymi narzędziami, zwykle nie uzyskamy dobrych rezultatów, za to łatwo możemy się pokaleczyć. Mam nadzieję, że wszyscy majsterkowicze wiedzą, gdzie jest dobrze zaopatrzona domowa apteczka. Dodajmy jeszcze do skrzynki dłutka. Są niedrogie, a mogą okazać się niezbędne do usunięcia niektórych problemów na naszej drodze majsterkowicza. Dłutka także często ostrzymy, bo tylko takimi dobrze naostrzonymi można skutecznie pracować.

Wiercenie

Oczywiście nie sposób jest majsterkować, nie wykonując otworów. Do tego potrzebny jest komplet wierteł i wiertarka . Na początek i do pracy w drewnie oraz wiercenia cienkich blaszek czy tworzyw sztucznych może być ręczna. Blachę przed wierceniem należy zawsze napunktować. Wtedy wiertło nie ślizga się po powierzchni i wierci tam, gdzie my chcemy. Dorzucamy do kompletu naszych narzędzi punktak. By zamocować obrabiane przedmioty, musimy mieć imadło stołowe. Jeśli obrabiamy małe części, bardziej użyteczne może być imadło zegarmistrzowskie. Często nieocenione usługi oddaj ą ściski stolarskie. Ich też powinno być kilka. Do wyciągania gwoździ mamy zwykłe obcęgi.

Do metalu


Skrzynka z narzędziamiJeśli potrzebujemy, a jest to nieuniknione w naszej dalszej praktyce warsztatowej, obrabiać metale, w naszej skrzyni warsztatowej powinny znaleźć się nożyce do blachy i ostry rysik do jej trasowania. Trasowanie to rysowanie po blasze linii, po których będzie ona cięta lub piłowana. Do cięcia metalu potrzebujemy piły do metalu, a już na pewno brzeszczotu i oprawki do niego. Powinniśmy wiedzieć, że można kupić brzeszczoty, które po jednej stronie mają drobne ząbki do cięcia metalu, a z drugiej większe do drewna. Do wyginania drutu użyjemy szczypców z okrągłymi końcówkami. Do precyzyjnej pracy w metalu dorzućmy jeszcze komplet pilniczków kluczykowych.

Prace domowe

W domu zdarza się, że podejmiemy się prostych prac hydraulicznych. Jeśli trzeba wymienić uszczelki w kranie czy zmienić giętki wężyk doprowadzający wodę, potrzebne są specjalne klucze. Tu powinniśmy w naszej skrzynce z narzędziami znaleźć klucz nastawny. Jeszcze lepiej dwa – mały i duży. Małym nie poradzilibyśmy sobie z odkręceniem dużej mutry, a z kolei duży często nie mieści się w ciasnych miejscach.

 

Jeśli do naszej skrzynki dodamy linijkę, ołówek stolarski, papier ścierny – jesteśmy gotowi. A jeszcze dwa pędzelki, mały i duży, do pomalowania modelu, jeśli tego trzeba.

 

Na koniec nie od rzeczy będzie dodać, że nasze narzędzia powinniśmy trzymać w porządku i czystości. Każde z nich powinno mieć swoje stałe miejsce. Nic tak nie irytuje podczas majsterkowania, jak ciągłe szukanie potrzebnego, zaginionego wiertła czy pilniczka. Jeśli zapewnimy sobie takie warunki, możemy brać się do dzieła.

 

Posiadanie użytecznego kompletu narzędzi daje dużo możliwości oraz radości i satysfakcji ze sprawnie wykonanych za ich pomocą modeli, zabawek czy choćby samodzielnie wykonanych napraw.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik

aktualizacja: 2008-11-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2
Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 Nowy młot wyburzeniowy Hikoki SDS Max model H41MB2 ma szybkomocujący uchwyt SDS-MAX z możliwością prostego i szybkiego montażu oraz regulacją ...
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza
Kompletujemy niezbędnik początkującego majsterkowicza Sposób na spędzanie wolnego czasu, pasja do rękodzieła czy poszukiwanie oszczędności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ...
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku!
Firma Kärcher już 25 lat obecna na polskim rynku! 24 października 2018 r. firma Kärcher Sp. z.o.o. obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. W tym dniu, w pięknych wnętrzach ...
polecane produkty i technologie

Narzędzia akumulatorowe Makita - idealne do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia ogrodowe: nożyce, podkaszarki, sekatory, pilarki czy dmuchawy, to tylko niektóre z urządzeń, jakie przydadzą się w każdym domu otoczonym zielenią. Warto skorzystać z oferty słynącej z jakości firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".