Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Szlifierki

Szlifierki to najczęściej kupowane elektronarzędzia. Pośród nich prym wiodą szlifierki kątowe, które służą w przeciętnym warsztacie domowym nie tylko do szlifowania lecz także do cięcia.
Szlifierek jest jednak kilka rodzajów. Decyzja, którą wybrać, zależy od przewidywanego zakresu prac, oraz częstotliwości używania.

Najważniejsze parametry wszystkich typów szlifierek

 • powierzchnia szlifująca czyli średnica tarczy lub wielość stopy - zależy od niej wydajność pracy. Im jest większa, tym szybciej oszlifuje się dużą powierzchnię,

 • liczba oscylacji - oznacza ilość wychyleń, jakie tarcza wykonuje w ciągu minuty. Im więcej, tym szlifowanie dokładniejsze,

 • mimośrodowość - czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, podawana jest w milimetrach. Im większa, tym efektywniejsze szlifowanie,

 • do szlifowania kamienia na mokro i polerowania wykorzystuje się szlifierki wolnoobrotowe 1500 - 3000 obr/min.

Zabezpieczenia

 • Przy nadmiernym obciążeniu szlifierka może się zatrzymać, co grozi uszkodzeniem silnika. Dlatego w niektórych modelach montowane są wyłączniki przeciążeniowe, wyłączające maszynę, gdy wystąpi nadmierne obciążenie i wzrośnie temperatura silnika.

 • Układy tzw. miękkiego startu, łagodnie zwiększają obroty silnika i zabezpieczają przed silnym szarpnięciem podczas rozruchu.

 • Podczas rozruchu może też zadziałać bezpiecznik nadprądowy.

 • Brak blokady wyłącznika w pozycji „włączony”, powoduje natychmiastowe odłączenie zasilania, jeśli szlifierka zostanie wyrwana z ręki.

 • Silniki szlifierek mogą być wyposażone w samowyłączające szczotki węglowe, która zapobiegają możliwości uszkodzenia silnika, kiedy się zużyją.

 • Droższe szlifierki mają też system antywibracyjny poprawiający komfort pracy.

 • Niektóre mają mechanizm, dzięki któremu tarcza szlifierska nie zwalnia podczas dociśnięcia do ciętego materiału.
Szlifierka kątowaSzlifierki kątowe budową przypominają trochę wiertarki. Z tym że zamiast wiertła do obrotowego wrzeciona mocowana jest tarcza tnąca, tarcza ścierna lub metalowa szczotka ścierająca. Służą głównie do przecinania i szlifowania metalu i innych twardych materiałów. Nie jest to jednak urządzenie do szlifowania precyzyjnego.

Najczęściej wykorzystuje się je do przecinania blachy, prętów zbrojeniowych i kształtowników stalowych, do cięcia betonowych i ceramicznych elementów o niedużej grubości oraz do zeszlifowywania spawów z metalowych powierzchni. Wraz ze wzrostem średnicy tarczy potrzebna jest coraz większa moc silnika, do pokonania oporów pracy.

tarczamoc
115 mm600 W
125 mm800 W
180-230 mm2000-2300 W


Szlifierki oscylacyjne nadają się do szlifowania powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników. Materiał ścierny przyczepiany jest do prostokątnej stopy. Najnowsze modele wykorzystują w tym celu rzepy, które ponoć nawet po 1000-krotnym użyciu będą mocno przytrzymywały warstwę ścierającą. Im większa stopa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Liczba oscylacji na minutę (drgania, falowanie, wahanie się, ruch wahadłowy) ma wpływ na dokładność szlifowania.

Szlifierka typu "Delta"Szlifierki typu „Delta” Gdy stopa kształtem przypomina trójkąt czy żelazko, mamy do czynienia ze szlifierką oscylacyjną typu „delta”. Nazwa pochodzi od kształtu greckiej litery delta. Doskonale sprawdzają się podczas szlifowania miejsc trudno dostępnych, narożników, kątów.

Do szlifierek typu „delta” dodatkiem mogą być tak zwane stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych. Można dokupić też stopy mające kształt szpachli. To urządzenie pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin. Ze względu na nieduże rozmiary stopy zalecane są do szlifowania niedużych powierzchni.

Szlifierka taśmowaSzlifierki taśmowe różnią się między sobą szerokością szlifu. Ze względu na swoją dużą wydajność są przeznaczone do obróbki większych powierzchni płaskich i czołowych. Usuwają warstwy lakieru i farby z powierzchni drewnianych, gwarantują też dokładne oczyszczenie zniszczonych na powietrzu drewnianych ławek czy drzwi. Szeroko i wąskotaśmowe, przeznaczone są do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni płaskich.

Im większa taśma, tym szybsze szlifowanie, ale mniejsza precyzja. Im szybszy przesuw taśmy, tym większa wydajność. Do ich głównych urządzeń ochronnych należą osłony kół taśmowych i ssawy do odprowadzania pyłu. Są szybsze od mimośrodowych. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Korzystając ze statywu, można zamienić szlifierkę taśmową w urządzenie stacjonarne.

Szlifierka mimośrodowaSzlifierki mimośrodowe Mimośrodowość - czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, im większa, tym efektywniejsze szlifowanie Nadają się do zdzierania warstw farby, lakieru i powierzchni szpachlowanych, do obróbki powierzchniowej drewna. Dzięki mocowaniu na rzep talerz szlifierski można łatwo zdemontować, zakładając w jego miejsce nowy.

Do szlifowania krawędzi użytkownik ma do dyspozycji miękkie talerze szlifierskie. Talerze średniotwarde i twarde szybko usuwają stare powłoki z powierzchni płaskich. Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w polerkę.

 Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik

aktualizacja: 2007-11-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus
Megamocne imbusy - kosmiczna technologia Bondhus Najwyższa jakość komponentów, poddawanie restrykcyjnym testom i rekomendacja zdobywców kosmosu. Na końcówki i klucze imbusowe Bondhus nie ma mocnych.
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO System 18 V to seria narzędzi akumulatorowych YATO, które zasilane są tą samą wytrzymałą baterią. Każde z urządzeń można kupić w ...
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft MASTER cut 2500, nowy stół maszynowy od Wolfcraft, jest już dostępny w Polsce. Wyróżnia go wysoka precyzja pracy, łatwość transportu, ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze