Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Aktualności

Husqvarna Tour 2009 na mecie

Ponad 20 maszerów i 200 psów po pokonaniu w sumie 220 km trasy zakończyło tegoroczną edycję wyścigu „HUSQVARNA TOUR”. Na podium stanął ze swoim zaprzęgiem Polak - Maciej Tomaszewski zajmujący 2. miejsce w klasyfikacji ogólnej w klasie limitowanej.

HUSQVARNA TOUR jest polskim etapem wyścigu psich zaprzęgów VETAMIX TRAIL, który rozpoczął się 4 stycznia w czeskich Karkonoszach i trwał do 7 stycznia. HUSQVARNA TOUR to jeden z najtrudniejszych i najdłuższych wyścigów średniodystansowych kontynentalnej Europy, włączony do Pucharu Polski na Średnim Dystansie oraz do Pucharu Europy ESDRA.

Tegoroczny wyścig HUSQVARNA Tour składał się z 4 etapów.

Każdego dnia maszerzy na trasie w Karpaczu mieli do pokonania ok. 20 trasy. W sumie pokonano ponad 200 km. Wytyczona do pokonania 35-kilometrowa trasa w pierwszym dniu, ze względów bezpieczeństwa i troski o psy, musiała zostać skrócona z powodu złych warunków śniegowych, a w rezultacie braku śniegu na odcinku trasy. Przy zmieniającej się pogodzie w HUSQVARNA Tour wystartowały 22 zaprzęgi z ok. 50-ciu, które wystartowały 8 dni wcześniej w Czechach.

Ewenementem i utrudnieniem edycji wyścigu był po raz pierwszy w historii HUSQVARNA Tour tzw. etap nocny, który rozpoczął się w piątek, 9. stycznia o godzinie 18:30. Zawodnicy zmagali się z przyrodą jedynie przy użyciu niewielkich latarek czołowych oraz światełek na łbach psich zawodników. Drugiego dnia, po krótkiej nocy, już o 10.00 maszerzy i zaprzęgi ponownie stanęli na starcie.

Maciej Tomaszewski (po prawej w okularach)Przez te kilka dni na starcie stanęło ponad 200 psów ze swoimi maszerami. Niedzielny poranek, cisza przed startem, skupienie maszerów i psów dawały odczuć, że właśnie ten dzień jest tym najważniejszym, w którym wszystko może się jeszcze zdarzyć … tak jak wynik naszego zawodnika Maćka Tomaszewskiego.  W tym roku

HUSQVARNA Tour gościła  jednych z najlepszych maszerów z Europy. 6 zawodników jeszcze w tym miesiącu wystartuje w wyścigu La Pirena – jednym z najtrudniejszych górskich wyścigów świata, gdzie w 12 dni zostanie pokonanych górskimi szlakami 400 km trasy - na temat zakończonego wyścigu powiedział Radek Ekwiński, komisarz HUSQVARNA Tour.

W sobotni wieczór (10 stycznia)  - zgodnie z tradycją odbyło się cykliczne spotkanie wszystkich uczestników wyścigu, tzw. Wieczór Maszera.

Na podium HUSQVARNA Tour...

Niedzielny, ostatni etap HUSQVARNA Tour wyłonił mistrza maszerów tej części Europy.

O godz. 13.00 Sponsor Główny wyścigu – firma HUSQVARNA oraz Burmistrz Miasta Karpacz wręczyli dyplomy oraz nagrody zwycięzcom. Po raz kolejny firma HUSQVARNA miała zaszczyt uhonorować zwycięzców tak trudnego wyścigu.

Wyścig psich zaprzęgów HUSQVARNA Tour, który w tym roku odkrywał ponownie piękno polskich Karkonoszy, okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich: uczestnicy - zmagali się ze zmęczeniem, trasami a widzowie z podziwem i zainteresowaniem oglądali  ten jakże widowiskowy sport, pełen pasji i pozytywnych emocji.

Zapraszamy już za rok!!! – powiedział Andrzej Cieciuch, reprezentujący Sponsora Głównego-firmę HUSQVARNA.  

Michal MerhautPierwsze miejsce w klasie limitowanej (LMD) zajął Czech Michal Merhaut z ogólnym czasem ze wszystkich etapów 3:39:30,5.

Drugi był Polak, Maciej Tomaszewski ze swoimi 8 psami, z wynikiem słabszym o niecałe 3 minuty. W niedzielę ze swoimi psami startował z 4 pozycji – udało się jednak stanąć na podium! 3. miejsce zajął Vaclav Zetek, maszer z Czech.

W klasie nielimitowanej (UMD), podobnie jak w roku ubiegłym, najlepszy okazał się faworyt zawodów: Michal Pfeifer z Czech z czasem 2:47:07. Za nim uplasowali się Niemiec - Karl Habermann i Czech - Miroslav Mikolasek – wszyscy startowali aż z 14 psami w zaprzęgu.

Zasady ogólne wyścigów psich zaprzęgów

Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach, ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej 8 do 14 psów. Wyścig jest „egzaminem” dla doświadczonych zawodników z Europy przed startem w najtrudniejszych i najsłynniejszych europejskich gonitwach.

Organizatorem imprezy w Polsce jest: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów reprezentowany przez Klub „INUIT”. Sponsorem Generalnym zawodów jest firma HUSQVARNA.

Psy na start…

Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI) oraz z psami nierasowymi.

Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę i wytrwałość w sportowych zmaganiach. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach klimatu arktycznego: doskonale wykorzystują pokarm, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.

Więcej informacji na stronie

 

Firma powiązana: HUSQVARNA
aktualizacja: 2009-01-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO
Wiele narzędzi na jednej baterii - nowa seria od YATO System 18 V to seria narzędzi akumulatorowych YATO, które zasilane są tą samą wytrzymałą baterią. Każde z urządzeń można kupić w ...
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft
MASTER cut 2500 - nowy stół maszynowy od Wolfcraft MASTER cut 2500, nowy stół maszynowy od Wolfcraft, jest już dostępny w Polsce. Wyróżnia go wysoka precyzja pracy, łatwość transportu, ...
Proxxon - nowość wśród wiertarko-szlifierek  Lange Łukaszuk
Proxxon - nowość wśród wiertarko-szlifierek Lange Łukaszuk Jest niezwykle wygodne i nie wymaga podłączenia do prądu - to pierwsze takie akumulatorowe mikronarzędzie na rynku. Proxxon prezentuje najnowszą ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze