Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Sprzątamy ogród jesienią

Jesień to nie tylko czas porządków. Trzeba pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do przetrwania zimy i zabezpieczenia narzędzi przed wilgocią i mrozem.

Narzędzia ogrodowe będą nam długo służyły pod warunkiem, że będziemy o nie troskliwie dbać. Wraz z zakończeniem każdej pracy trzeba pamiętać o oczyszczeniu ich z ziemi i dokładnym osuszeniu. Przed nadejściem zimy warto zabezpieczyć metalowe części smarem lub gotowym preparatem do konserwacji metalu.

Estetyczny domek na narzędzia można ładnie wkomponować w ogród
Estetyczny domek na narzędzia można ładnie wkomponować w ogród

Doskonałe są narzędzia ogrodowe z tworzyw sztucznych, gdyż prócz dużej wytrzymałości na wszelkie wgniecenia i uderzenia, są odporne na korozję. Bez wątpienia produkty lepsze mogą być trochę droższe, ale warto raz zapłacić więcej, niż kupować taniej, ale częściej.

Miejsce przechowywania narzędzi ogrodowych powinno być zabezpieczone przed wilgocią. Domek na narzędzia ogrodowe można wybudować samodzielnie, lecz o wiele łatwiej jest kupić gotową konstrukcję, bardzo prostą w montażu.

Zadbanie o narzędzia ogrodowe nie oznacza jednak końca przygotowań do zimy. Trzeba jeszcze zatroszczyć się o rośliny i zrobić porządki w ogrodzie.

Pielęgnacja trawnika

Usunięcie liści z powierzchni trawnika zapobiegnie gniciu murawy podczas zimy. Zaniechanie tej czynności zaowocuje wiosną nieestetycznie wyglądającymi łysymi plackami. Warstwa pozostawionej materii organicznej sprzyja również rozwojowi niepożądanych chorób wywołanych przez grzyby.

Dostarczenie jesienią poszczególnych składników mineralnych spowoduje lepszy wzrost trawy na drugi rok. Najlepiej użyć gotowych, wieloskładnikowych nawozów mineralnych (Agrofoska, Florovit). Jeśli dysponujemy naturalnym nawozem w postaci kompostu, możemy go używać bez ograniczeń. Poprawia on strukturę gleby, dostarcza składników pokarmowych i pobudza życie mikrofauny.

Ostatnie koszenia wykonuje się zwykle pod koniec miesiąca. Co roku mamy do dyspozycji coraz nowocześniejsze i bardziej wymyślne kosiarki. Na rynku jest szeroka oferta różnych modeli, począwszy od kosiarek ręcznych, a skończywszy na maszynach samokoszących.

narzedzia_ogrodowe2_200
Kupno kosiarki należy uzależnić od wielkości posiadanego ogrodu. Im większa powierzchnia koszenia tym łatwiej i szybciej można się z nią uporać za pomocą profesjonalnego sprzętu (fot. Husqvarna)

Przy zakupie kosiarki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na długość noży. Dzięki większej szerokości koszenia, szybciej i sprawniej uporamy się nawet z mocno wyrośniętym trawnikiem, ale trudniej pozbędziemy się trawy wokół i w pobliżu ogrodzeń. Istotna jest również funkcja regulowania wysokości koszenia, która może okazać się niezastąpiona na nierównym terenie.

Kosiarki, prócz strzyżenia, mogą również zbierać resztki trawy do pojemników, a nawet „przerobią” je na nawóz. Maszyny z taką funkcją tną źdźbła na różnej wysokości, dzięki czemu powstaje rozdrobniony materiał, który następnie jest równomiernie rozrzucany po powierzchni trawnika. Decydując się na kupno takiej maszyny należy kosić trawnik regularnie i dodatkowo go napowietrzać.

Przy zakupie kosiarki trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakiej wielkości ogrodu jest nam ona potrzebna. W małym ogrodzie znakomicie sprawdzi się tania kosiarka ręczna, ale już przy większych powierzchniach praca takim sprzętem mogłaby okazać się katorgą.

Na rynku prócz kosiarek bez zasilania można również nabyć te o zasilaniu elektrycznym lub spalinowym. Ostatecznie wybór zależy od wielkości naszego trawnika i zasobności portfela.

Podkaszarka jest bardzo wygodna w trudno dostępnych miejscach
Podkaszarka jest bardzo wygodna w trudno dostępnych miejscach
(fot. Gardena)

Podkaszarki są niezastąpione tam, gdzie kosiarka nie wjedzie. Pozwalają na szybkie przycięcie krawędzi trawnika oraz na dokładne kształtowanie i koszenie mniej dostępnych fragmentów murawy.

Podkaszarki wyposażone są w napęd elektryczny, akumulatorowy lub spalinowy. Cena takiego sprzętu waha się w zależności od modelu oraz od producenta, ale dostępne są już od 99 zł.

Liście, gałęzie i...

Grabienie liści to niemal syzyfowa praca. Trudno jej uniknąć, ale można uczynić zdecydowanie łatwiejszą i przyjemniejszą.

Odkurzacz z rozdrabniaczem
Odkurzacz z rozdrabniaczem
(fot. Kinzo)

Odkurzacz ogrodowy może zastąpić grabie, miotły, szczotki.

Potrafi on nie tylko oczyścić trawnik, ale pełni również funkcję dmuchawy, która usunie liście i pozostałości po strzyżeniu trawnika w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie można dostać się żadnymi „zwykłymi” narzędziami.

Zbieranie liści przy pomocy dmuchawy jest zdecydowanie mniej pracochłonne i nie wymaga od użytkownika poświęcenia tyle czasu, co w przypadku tradycyjnych metod.

Producenci oferują zarówno małe modele, przeznaczone do niewielkich ogródków i obsługiwane jedną ręką, jak i duże, profesjonalne urządzenia, mocowane na plecach za pomocą specjalnych uprzęży, dzięki którym użytkownik mniej się męczy.

Rozdrabniacz do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi
(fot. Kinzo)

W październiku przycina się niektóre krzewy. Należy jednak unikać przycinania roślin, które kwitną na zeszłorocznych pędach, bo taki zabieg spowoduje naruszenie „ich urody” w przyszłym roku.

Do pozbycia się gałęzi przyda się rozdrabniacz. Jego nabycie jest jednak opłacalne tylko wówczas, gdy jest bardzo dużo odpadków.

Praca urządzenia polega na miażdżeniu zdrewniałych i miękkich części roślin, co powoduje ich szybszy rozkład i zamianę w kompost. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na wielkość otworu załadunkowego.

Powinien być dostatecznie duży, aby ułatwić wkładanie dość dużych gałęzi, a jednocześnie być bezpiecznym dla ewentualnego kontaktu użytkownika z ruchomymi częściami rozdrabniacza.

Oczko wodne

Nadejście jesieni to sygnał do rozpoczęcia prac porządkowych także w zbiornikach wodnych. W pierwszej kolejności należy zająć się zabezpieczeniem roślin, które mogłyby zostać zniszczone podczas mrozów.

Jeśli ma ponad 1 m głębokości i nie jest on osuszany na zimę, powinien wystarczyć do przetrwania roślin wodnych.

Głębokość zbiornika min. 1 m zapewni zwierzętom i roślinom wodnym dobre przetrwanie zimy
 Głębokość zbiornika min. 1 m zapewni zwierzętom i roślinom wodnym dobre przetrwanie zimy


Warunkiem jest jednak umieszczenie wszystkich ich części pod wodą. Pozostawienie na powierzchni spowoduje, że z pewnością przemarzną i zgniją. Zwiędłe fragmenty roślin nadwodnych (np. kosaćca żółtego) należy poobcinać. Trzeba jednak uważać, żeby nie usunąć przy tym części zielonych, które są niezbędne do produkcji tlenu. Należy zatem starannie pozbyć się obumierających liści, zaś zielone pozostawić.

Opadające z drzew liście są główną przyczyną zanieczyszczenia stawów. W takich przypadkach trzeba być systematycznym w oczyszczaniu powierzchni zbiornika. Jednak nawet bardzo dokładne usuwanie liści z tafli stawu nie zapobiegnie ich opadaniu na dno. Dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie nad zbiornikiem siatki z oczkami o średnicy około 1 cm i sprzątanie z jej powierzchni gromadzących się liści.

Nadejście jesieni to oznaka coraz krótszych dni i dłuższych nocy. Nie jest to bez znaczenia dla zbiornika wodnego, gdyż do jego dna dochodzi zdecydowanie mniej światła. Dla roślin i zwierząt żyjących pod wodą ważne jest, by jej lustro było odsłonięte w 80-90%.

Należy zatem usuwać z powierzchni, prócz opadłych liści, także części roślin pływających rzęsy, pływacza, hiacynta wodnego) a także liście roślin zakorzenionych w wodzie (grążeli, grzybieni). Na sezon zimowy w zbiorniku pozostawia się w całości jedynie rośliny zimozielone.

Łodygi roślin przybrzeżnych (takich jak pałka wodna czy sit) umożliwiają wymianę gazową w skutym lodem zbiorniku, dlatego nie należy ich usuwać podczas przeprowadzania porządków. Będą one zresztą pożądaną ozdobą w zimowym krajobrazie.

Narzędzia na wysięgnikach przeznaczone do pracy przy oczkach wodnych

 

Nożyce do obcinania części roślin Podbierak Chwytak
 Nożyce do obcinania części roślin  Podbierak służy do wyjmowania obumarłych szczątków roślin  Chwytak do wyciągania z wody poszczególnych części roślin lub niepożądanych przedmiotów


Czyszczenie oczka lub stawu będzie również zbawienne dla żyjących tam ryb. W miejscach, gdzie zimują, a więc w najgłębszych zakamarkach zbiornika, zbierają się wszystkie zanieczyszczenia oraz resztki roślin, które gnijąc wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu. Zatem ważne jest, by z dna zbiornika usunąć możliwie jak najwięcej zanieczyszczeń i osadów.

Jednym ze sposobów jest usunięcie wody wraz z osadem za pomocą pompy, którą delikatnie umieszcza się na dnie zbiornika. Najprostsze i najtańsze jest jednak wyjmowanie zanieczyszczeń sitem lub podbierakiem, który można także zastąpić mocną tkaniną. Zabieg taki należy wykonywać powoli i ostrożnie, by dokładnie oczyścić wodę.

Wraz z nadejściem niższych temperatur ograniczamy karmienie ryb. Gdy woda osiągnie 8°C zapadają w zimowy sen i zmniejsza się intensywność ich procesów życiowych. Dokarmianie w tym czasie jedynie zaszkodzi zwierzętom i dodatkowo zanieczyści wodę.

Przy jesiennych porządkach dobrze jest również pamiętać o urządzeniach znajdujących się pod wodą. Wszelkie oświetlenie, filtry i pompy mogą działać do późnej jesieni. Pierwsze przymrozki są jednak sygnałem do wyłączenia sprzętu. Pompy zanurzone płycej niż 60- 70 cm należy wyjąć ze zbiornika, by uniknąć ich uszkodzenia na skutek zamarzania wody.

 Anna Grąziewicz

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fajny ten traktorek husqvarny na zdjęciu ale pewnie drogi, więc może by tak coś więcej o kosach spalinowych napisać?

Gość Miało być:

07 Kwi 2009, 18:25

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze