Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Budowa altany ogrodowej - krok po kroku

Budowę altany najlepiej zaplanować przed urządzeniem ogrodu. Najkorzystniej, jeśli jest ona uwzględniona w projekcie ogrodu. Wtedy będziemy mieć jasność, gdzie poprowadzić ścieżki, zasiać trawę i posadzić rośliny.

Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje altan – przypominające małe domki i konstrukcje w całości ażurowe, większość w nich buduje się w podobny, choć nie ten sam sposób. My zaprezentujemy montaż altany z podłogą i dachem z drewna, budowanej na planie prostokąta.

Budowa altany ogrodowej - przepisy

Uzyskania pozwolenia nie wymaga budowa altan oraz wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i przydomowych ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

W starostwie powiatowym należy jednak zgłosić zamiar budowy takich obiektów.

Budowa altany ogrodowej - krok 1

Podstawa altany – betonowa płyta
Podstawa altany – betonowa płyta (fot. Woodpol)

Na początku budowy altany ogrodowej trzeba wyznaczyć na terenie działki powierzchnię przeznaczoną pod altanę. Najwygodniej i najprościej będzie wbić w odpowiednich miejscach kołki i połączyć je sznurkiem (jeśli podstawą altany jest sześciokąt, najpierw trzeba wyznaczyć okrąg, a następnie wpisać w niego sześciokąt foremny).

Teraz można przejść do wykonania podstawy altany, którą mogą być:

 • betonowe stopy fundamentowe (betonowe punktowe słupki fundamentowe) – gdy altana jest lekka i w całości drewniana. Osadza się je w ziemi na głębokość 70–80 cm w odstępach nie większych niż 1 m i muruje na zaprawie cementowej. Powinny być trzykrotnie większe od powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego altany. W nich mocuje się metalowe kotwy lub kształtowniki i osadza drewnianą konstrukcję altany (drewno nie może bezpośrednio stykać się ani z ziemią, ani z betonem).

 • betonowa płyta fundamentowa (grub. 15–20 cm) – gdy altana ma ciężką konstrukcję, np. ze słupami z cegieł lub ciężkimi dachówkami. Aby zabezpieczyć konstrukcję przed działaniem wody, fundament powinien sięgać przynajmniej 10 cm ponad poziom terenu.
Lekkie altany ażurowe, których głównym elementem konstrukcyjnym są drewniane słupy, mogą być mocowane do gruntu za pomocą elementów ze stali nierdzewnej, które wbija się w podłoże Altanę z podłogą można stawiać także bezpośrednio na ziemi – pod warunkiem że podłoże jest idealnie wypoziomowane i utwardzone, a altana od spodu jest doskonale zaimpregnowana
Lekkie altany ażurowe, których głównym elementem konstrukcyjnym są drewniane słupy, mogą być mocowane do gruntu za pomocą elementów ze stali nierdzewnej, które wbija się w podłoże (fot. Kubik) Altanę z podłogą można stawiać także bezpośrednio na ziemi – pod warunkiem że podłoże jest idealnie wypoziomowane i utwardzone, a altana od spodu jest doskonale zaimpregnowana (fot. Silvpol)

Budowa altany ogrodowej - krok 2

Impregnacja przez malowanie jest najpopularniejszym domowym sposobem zabezpieczania drewna
Impregnacja przez malowanie jest najpopularniejszym domowym sposobem zabezpieczania drewna (fot. Flügger)

Drewniane elementy altany ogrodowej muszą być zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych (jeśli nie zostały one poddane wcześniej impregnacji w tartaku). Elementy drewniane w domowych warunkach można impregnować na trzy sposoby:

 • przez namaczanie – przy tej metodzie konieczne jest wykopanie dołu, wyłożenie go folią izolacyjną i wypełnienie impregnatem. W tak przygotowanym dole moczy się drewno, a następnie po kilku lub kilkunastu godzinach wyjmuje i pozostawia do wyschnięcia;
 • przez natryskiwanie – impregnaty można w tej metodzie rozpylać, korzystając np. z opryskiwacza ogrodowego;
 • przez malowanie – najlepiej znany sposób. Impregnaty rozprowadza się pędzlem o miękkim włosiu.

Uwaga! Także elementy metalowe łączące drewniane elementy altany powinny być odpowiednie – najlepiej gdy są wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane.

Budowa altany ogrodowej - krok 3

Teraz można rozpocząć przymocowywanie do fundamentu belek podwalinowych oraz stanowiących konstrukcję nośną podłogi, układanych równolegle do wejścia. Na tym etapie najważniejsze jest, aby belki były idealnie wypoziomowane (trzeba użyć poziomnicy) i ułożone pod kątem prostym (trzeba porównać przekątne, używając np. linki).

Przymocowywanie do fundamentu belek podwalinowych oraz stanowiących konstrukcję nośną podłogi, układanych równolegle do wejścia
(fot. Woodpol)

Budowa altany ogrodowej - krok 4

Na belkach wznosi się ściany altany ze specjalnie wyprofilowanych desek. Po ułożeniu pierwszej warstwy, sprawdza się zachowanie kątów prostych między ścianami. Poszczególne elementy ściany układa się jeden na drugim i łagodnie dobija gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej.

Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji
(fot. Woodpol)

 

Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji
Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji
Montaż lżejszej altany o ażurowej konstrukcji opiera się na tych samych zasadach, co montaż tej bardziej zabudowanej. Gotowe elementy altany są precyzyjnie zwymiarowane i przygotowane. Wystarczy zatem dopasować je do siebie i skręcić (fot. Kubik)

Budowa altany ogrodowej - krok 5

Następnie po kolei montuje się:

 • okna (dostępne w komplecie z ramą) – specjalny wpust w ramie umożliwia łatwe i jednocześnie dokładne osadzenie okien w otworze na nie przeznaczonym;
 • trójkątne zwieńczenie ścian szczytowych i krokwi dachowych.
Zamontowane okna wraz z ramą Montaż zwieńczenia tylnego i przedniego ścian szczytowych
Montaż zwieńczenia tylnego i przedniego ścian szczytowych Przymocowane krokwie dachowe
Zamontowane okna wraz z ramą, montaż zwieńczenia tylnego i przedniego ścian szczytowych, przymocowane krokwie dachowe (fot. Woodpol)

Budowa altany ogrodowej - krok 6

Teraz czas na dach. Dach altany może mieć różny kształt. Najprościej wykonuje się dach płaski, ale wykończony nie wygląda tak efektownie, jak na przykład dach dwuspadowy czy sześciospadowy (gdy podstawą altany jest sześciokąt foremny). W tym przypadku będzie to dach dwuspadowy z desek z listwami okapowymi.

Mocowanie desek do krokwi Mocowanie desek do krokwi
(fot. Kubik) (fot. Woodpol)
Układanie pokrycia na deskowaniu Układanie pokrycia na deskowaniu
(fot. Kubik)  (fot. Woodpol)
Mocowanie desek do krokwi, układanie pokrycia na deskowaniu, listwy okapowe przymocowane do desek pokryciowych
(fot. Woodpol)
Listwy okapowe przymocowane do desek pokryciowych

Budowa altany ogrodowej - krok 7

Do najczęściej stosowanych materiałów przy kryciu dachów altan należą:

 • strzecha ze słomy lub trzciny;
 • dachówki;
 • gonty drewniane, np. z drewna iglastego lub osikowego;
 • gonty bitumiczne;
 • papa;
 • łupek mineralny.

Uwaga! We wszystkich powyższych rozwiązaniach, ze względu na ciężar pokrycia oraz obciążenie od śniegu i wiatru, wymagane jest zbudowanie solidnej więźby

Różnorodne wykończenia dachów altan
Różnorodne wykończenia dachów altan
 (fot. Dach Reed)
Różnorodne wykończenia dachów altan Różnorodne wykończenia dachów altan
(fot. Dach Reed) (fot. Wrth-Holtz)  (fot. Atlas)
Różnorodne wykończenia dachów altan

Budowa altany ogrodowej - krok 8

Kolejne etapy montażu prezentowanej altany to osadzenie drzwi i ułożenie podłogi. W tym przypadku podłogę utworzą drewniane deski podłogowe przybijane gwoździami.

W przypadku, gdy zamiast wylania betonowych fundamentów, wykonano betonowe stopy fundamentowe, podłogę mogą utworzyć:

 • kamień naturalny
 • betonowe płyty
 • kostka betonowa.
Montaż skręconej uprzednio futryny Układanie listew przypodłogowych Układanie listew przypodłogowych
(fot. Woodpol)
Montaż skręconej uprzednio futryny Układanie listew przypodłogowych


Na powierzchnię, którą ma zająć któraś z tych nawierzchni, trzeba wykonać odpowiednią podbudowę. W tym celu należy usunąć ok. 20 cm warstwę gruntu rodzimego, a następnie wyrównać ją piaskiem i zagęścić. Na takim podłożu układa się warstwę separacyjno-filtracyjną z geowłókniny. Następnie geowłókninę obsypuje się mieszanką piasku z cementem, całość ubija, przykrywa warstwą kruszywa łamanego i ponownie dokładnie ubija. Na tak przygotowanym podłożu można układać wymienione wyżej nawierzchnie.

Gotowe altany ogrodowe

Gotowa altana Gotowa altana Gotowa altana
(fot. Ass) (fot. Woodpol) (fot. Dach Reed)
Gotowa altana Gotowa altana Gotowa altana
(fot. Kubik) (fot. Woodpol) (fot. Dach Reed)
Gotowe altany. Tworzą interesujące miejsce wypoczynku i są efektownym uzupełnieniem architektury ogrodu

Pawilony ogrodowe

Równie ciekawym akcentem ogrodu mogą być pawilony ogrodowe. Chronią przed słońcem, ale ze względu na otwartą konstrukcję nie zabezpieczają przed deszczem i wiatrem. Ich głównym elementem konstrukcyjnym są kratownice drewniane, na którym wspiera się lekkie zadaszenie. Stawia się je jako konstrukcje wolno stojące nieprzytwierdzone na stałe do podłoża

Pawilony ogrodowe Pawilony ogrodowe
(fot. Silvpol) (fot. Euromatex)


Dziękujemy firmom WOOD POL () oraz KUBIK () za udostępnienie zdjęć z montażu

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-07-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Stałe zadaszenie ma ten plus że można pod nim trzymać meble drewniane z poduszkami i nie trzeba tego chować przed każdym deszczem. To jest dla mnie główny plus.Parasol na deszcz kiedy jeszcze jest wietrzna pogoda to niezbyt dobry pomysł. Mam taki wiem czym to grozi ...

NOTO

07 Lip 2014, 08:03

Strasznie paskudne te altany i jakoś nigdy nie czułem potrzeby posiadania takiego staromodnego paskudztwa na działce.Przed słońcem chronią mnie sosny, a przed deszczem duży rozkładany parasol.Jednak jak sięgnę pamięcią wstecz ( jakieś 20 lat), nie przypominam sobie bym kiedyś ...

demo

02 Lip 2014, 20:04

Namiot - To raczej nie dodaje uroku ogrodowi - moja opinia. Altana najlepiej aby miała sporo naturalnych elementów, bez furkoczących, skrzypiących elementów. I aby podczas porządnego deszcze ze spokojem dalej w niej odpoczywać.

NOTO

02 Lip 2014, 11:44

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze