Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo?

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo?

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo i jak sprawić, żeby po ułożeniu kostki nie występowały znaczne różnice w kolorze?

Odpowiedź eksperta: Kostki brukowe powinny być wytwarzane zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 – "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Zawiera ona wszystkie niezbędne wymagania konieczne do wyprodukowania materiału na trwałą i estetyczną nawierzchnię. Obejmują one między innymi stosowanie odpowiedniej jakości kruszyw gwarantujących niską nasiąkliwość kostki, a co za tym idzie ich mrozoodporność, oraz trwałych materiałów barwiących. Wady produkcyjne uwidoczniają się dopiero w trakcie eksploatacji już ułożonej kostki brukowej, więc najlepiej decydować się na zakup od renomowanych producentów.

Podstawowy warunek trwałej nawierzchni to odpowiednio przygotowana podbudowa. Nie można również zapominać o tym, że grubość zastosowanej kostki musi bezwzględnie odpowiadać charakterowi użytkowania. Nieodpowiednio dobrany materiał z czasem popęka lub doprowadzi do zapadania się nawierzchni.

Inną ważną sprawą jest dopasowanie rozmiarów kostki do zagospodarowanej powierzchni. Tu warto już skorzystać z pomocy projektanta. Ogólną zasadą jest stosowanie drobnych elementów na wąskich ścieżkach, a kostek o większych wymiarach na rozległych przestrzeniach. Aby uniknąć ewentualnych różnic odcieni, najlepiej kupować od razu całą potrzebną ilość kostki z jednej partii produkcyjnej. Poszczególne partie produkcyjne kostki powstają z mieszanki naturalnych surowców, dlatego mogą różnić się odcieniami. Konieczne jest podczas układania mieszanie materiału z trzech różnych palet. Pozwoli to uniknąć tworzenia się na nawierzchni miejsc – plam o wyraźnie różnych odcieniach.

Kamil Drewczyński z firmy Libet
fot. Libet

aktualizacja: 2013-01-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Osobiście uważam że układanie kostki brukowej to ciężki kawałek chleba i trzeba kogoś zatrudnić lecz wołają taką samą cenę jak za kostkę czyli w granicach 35zł za metr dlatego małe powierzchnie lepiej zrobić samemu

Gość MichałC

27 Cze 2017, 12:36

Jak człowiek się na tym nie zna to nie ma co samemu kombinować z kostką brukową. W takiej sytuacji idzie się do profesjonalnej firmy która się tym zajmuje (nie do marketu !) i ma się spokój. Z tą na podjazd trzeba najbardziej uważać bo może szybko popękać albo się wgnieść.

Gość andrzej

19 Sty 2017, 10:05

Granit jest fajny, owszem, ale rację ma ktoś we wcześniejszej wypowiedzi, że nie poszaleje się. Dlatego my wybraliśmy kostkę brukową. Wyszło fajnie, mamy ułożony ciekawy wzorek przed domem a kostka jest dobrej jakości, jak na razie (a to juz ze 3 lata) nadal wygląda dobrze.

Gość gunio

20 Wrz 2016, 13:56

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze