Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy - doświadczenia użytkownika (Natalia)

Przy budowie ogrodu zimowego popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka - mówi Natalia, czytelniczka "Budujemy Dom"

Posadzka wyłożona jest terakotą
Posadzka wyłożona jest terakotą
Parametry: powierzchnia ogrodu – 12 m2; konstrukcja aluminiowa; nieforemny sześciokąt; dach o nachyleniu 50 stopni.
Położenie: wschód.

Decyzja: Na etapie budowy domu powiększyliśmy taras, by w przyszłości zmieścił ogród zimowy. Wprowadziliśmy się w czerwcu, ale tak nas denerwowała ta duża nawierzchnia, że już jesienią powstał na niej pokój pod szkłem. Poprzez drzwi łączy się z jadalnią. Chodziło nam o widne miejsce do siedzenia i patrzenia na ogród nawet wtedy, kiedy jest zimno oraz o możliwość uprawiania roślin tropikalnych.

Porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z usytuowania ogrodu zimowego, bo nie nagrzewa się tak bardzo, jak ogrody skierowane na południe. Słońce operuje tu tylko do godziny 13. W zimie nie daje możliwości dogrzewania reszty wnętrz. Stawiamy tu za to choinkę, bo jest świetnie widoczna, a w chłodzie wytrzymuje dłużej. Latem, podczas przyjęć pod chmurką w oranżerii organizujemy bufet.

 • Mimo wschodniej wystawy musieliśmy założyć na ścianach żaluzje (drewniane). Wspólnie z architekt ogrodu uszyłyśmy też baldachim z batystu, bambusa i łańcuszków, który zawiesiłyśmy pod dachem. Kosztował 140 zł, zamiast 6000 zł (wycena firmy szyjącej zasłony). Zdejmuję go do prania dwa razy w roku.

 • Zastosowaliśmy ogrzewanie elektryczne (podłogowe i grzejniki), choć resztę domu ogrzewamy gazem. Uprzedzamy – takie rozwiązanie jest drogie. W zimie utrzymujemy temperaturę 12–14°C.

 • Popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka. Zajmują miejsce wewnątrz ogrodu zimowego.

 • Bardziej niż wymurowane donice sprawdzają się zwykłe, ponieważ można je przestawiać. Ułatwiają sprzątanie i dostęp do szyb, które myjemy dwa razy w roku.

 • Dwa okna dachowe są uchylne, sterowane elektrycznie i mają moskitiery, co polecamy! Dzięki oknom oraz otwieraniu drzwi możemy dobrze wentylować wnętrze tylko latem. Niestety wiosną i jesienią szyby parują, bo brakuje otworów wentylacyjnych w ścianach.

 • Wymurowaliśmy wysoki cokół, który służy do zasłonięcia donic i jako siedzisko. W nowym domu, w którym również planujemy ogród zimowy, powtórzymy to rozwiązanie. Kolejny ogród zbudujemy pod balkonem (izolowane zadaszenie od góry), po zachodniej stronie. Mąż odnosił się sceptycznie do budowy pierwszego, a teraz żałuje, że nie jest większy. To ulubione miejsce wypoczynku rodziny i gości. Dzieci też chętnie się tu bawią.

Materiały: konstrukcja z aluminium, polski producent (Expert); na dachu szyby bezpieczne, w ścianach – termofloat.

Koszty: materiały z robocizną 60 000 zł, żaluzje z drewna – 2000 zł.

Dwa uchylne okna dachowe wyposażone są w moskitiery i sterowane są elektrycznieBaldachim z batystu ładnie wygląda i się sprawdza. Dwa razy w roku jest prany
Dwa uchylne okna dachowe wyposażone są w moskitiery i sterowane są elektrycznieBaldachim z batystu ładnie wygląda i się sprawdza. Dwa razy w roku jest prany

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze