Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy - doświadczenia użytkownika (Hanna)

Radzę koniecznie zadbać o dobrą wentylację. W moim ogrodzie brakuje wlotów wentylacyjnych w dolnej części ścian lub drzwi - mówi Hanna, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry: powierzchnia ogrodu – 40 m2, na planie prostokąta i sześciokąta, nachylenie dachu 55 stopni.

Położenie: południowy wschód.

Decyzja: Uprawiam (bugenwille, oleandry, storczyki, figi) i potrzebowałam miejsca do ich zimowania. W poprzednim domu miałam ogród zimowy. Ponieważ bardzo się sprawdzał, po przeprowadzce dobudowałam do istniejącego budynku jeszcze większy (kupiłam gotowy dom). Zaadaptowałam prostokątny taras skierowany na południe oraz skrawek ogrodu zwrócony na wschód.

Kwiaty uprawiane są tylko w donicach. Stoją na podłodze oraz na dwustopniowych stojakachOkno uchylne w dachu
Kwiaty uprawiane są tylko w donicach. Stoją na podłodze oraz na dwustopniowych stojakachOkno uchylne w dachu

Porady i przestrogi:

 • Podłogi z płytek klinkierowych można łatwo umyć. Woda odpływa do kratki ściekowej
  Podłogi z płytek klinkierowych można łatwo umyć. Woda odpływa do kratki ściekowej
  Radzę koniecznie zadbać o dobrą wentylację. W moim ogrodzie brakuje wlotów wentylacyjnych w dolnej części ścian lub drzwi. Latem, kiedy jestem w domu i uchylam drzwi oraz okna w dachu i ścianach, w pomieszczeniu nie jest gorąco. Kiedy jednak muszę wyjść z domu i zamykam je ze względów bezpieczeństwa – wracam do sauny! Kwiaty przystosowały się do tego, ale dla mnie jest to mało komfortowe. W zimie na aluminiowych ramach i szybach skrapla się para wodna.

 • Konieczne są osłony przed słońcem. W drugim roku użytkowania ogrodu założyłam rolety. Bez nich temperatura w pomieszczeniu dochodziła do 45°C. Zamierzam wyposażyć je w automatykę, ale to duży koszt.

 • Zastosowałam mieszane ogrzewanie. Na dawnym tarasie nie zerwałam istniejącej posadzki z płyt klinkieru i w tej części założyłam grzejniki naścienne. W części sześciokątnej, którą budowałam od nowa, zastosowałam wodne ogrzewanie podłogowe. Instalację grzewczą w ogrodzie zimowym połączyłam z gazową instalacją w reszcie budynku. Dzięki sterownikowi utrzymuję tam w zimie temperaturę 8–12°C.

 • Choć nie było to dla mnie głównym celem, okazało się, że ciepłem zgromadzonym pod szkłem mogę wiosną i jesienią dogrzać pomieszczenia dzienne. Wystarczy, że otworzę szerokie drzwi między salonem i dawnym tarasem. To działa i obniża rachunki za ogrzewanie.

 • Do mycia szyb stosuję specjalny środek, który kupuję w Niemczech. Dwa razy w roku spryskuję nim szyby na zewnątrz i myją się samoczynnie podczas deszczu.

Materiały: konstrukcja aluminiowa; szyby termofloat, refleksyjne, na dachu wzmacniane; producent polski – Glassteam.

Koszty: materiały i robocizna – 120 000 zł (7 lat temu), rolety zacieniające – 12 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze