Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy

Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Wynikiem tego... - opowiada Marek, czytelnik "Budujemy Dom".

Parametry: wykusz o szerokości 3,5 m, głębokości 2,5 m i wysokości 5 m.

Położenie: południe.

Decyzja: W poprzednim domu mieliśmy ogród zimowy (60 m2) i chętnie z niego korzystaliśmy. Podoba nam się nowoczesna architektura z dużymi przeszkleniami, więc szukaliśmy gotowego projektu z niestereotypową oranżerią. Chodziło o szeroki widok na otoczenie, doświetlenie wnętrz i dekoracyjny element architektoniczny. Nie planowaliśmy tzw. strefy buforowej, choć ogród zimowy, zgodnie z układem posesji, miał znajdować się od południa.

Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennychW ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi
Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennychW ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi

Porady i przestrogi:

 • Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Nie poradziła sobie z wykonawstwem. Ogród zimowy powinni budować tylko doświadczeni specjaliści!

 • W pierwotnej wersji projekt przewidywał budowę ogrodu zimowego z wielkich tafli szkła, bez podziałów. Nie mogliśmy tego zrealizować z powodu ogromnych kosztów, trudności w transporcie i konieczności ściągnięcia specjalnych urządzeń do montażu. Powierzchnię poszczególnych tafli podzieliliśmy na mniejsze elementy i ze względów konstrukcyjnych osadziliśmy w grubych ramach.

  Mimo to na skutek naprężeń i niefachowego wykonawstwa (orzekli to eksperci) – szyba w jednym z paneli od kilku lat pęka, a kosztuje 13 000 zł! Wykonawcy oczywiście ją wymieniają na gwarancji, ale taka operacja jest dla nas uciążliwa. Efektowny projekt okazał się trudny do zrealizowania w praktyce. Ostrzegamy!

 • W projekcie wykusz miał szklany i zupełnie płaski dach, bez odpływów. W porę zwrócili nam na to uwagę wykonawcy i zamontowaliśmy taflę szkła pod kątem i zbudowaliśmy odpływy.

 • Dwukondygnacyjny wykusz nie jest odgrodzony wewnętrzną ścianką od reszty wnętrz dziennych, a mimo to opisany jest w projekcie jako ogród zimowy. Jego forma i połączenie ze strefą dzienną bardzo nam odpowiadała, ponieważ chcieliśmy mieć przestronne wnętrza. Tu niczego nie zmieniliśmy. Raz w roku wzywamy firmę, która rozstawia rusztowania i myje ogród zimowy.

 • Myślimy o zamontowaniu klimatyzatorów, ponieważ wnętrza w czasie upałów nadmiernie się nagrzewają. Mimo refleksyjnych szyb. Żałujemy, że nie zamontowaliśmy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i klimatyzacją.

Materiały: polski producent, konstrukcja drewniana na zewnątrz pokryta stalą, szyby refleksyjne i bezpieczne.

Koszty: konstrukcja z wykonawstwem 80 000 zł; rolety rzymskie 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze