Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 200 m2, moc kominka bez DGP 20 kW; wymiary altany 5 × 5 × 2,5 m, pojemność półek na drewno – 10 m3.

Narzędzia: nie mamy jeszcze własnych narzędzi do drewna, ale zamierzamy kupić siekierę Fiskars oraz pilarkę spalinową Stihl.

Decyzja: Na początku nie myśleliśmy o budowie tego rodzaju drewutni w ogrodzie. Jednak stawiając w ogrodzie zadaszoną altanę, w pewnym momencie architekt ogrodu zaproponowała nam takie rozwiązanie. Wzięło się z prostej przyczyny. Altana z niezabudowanymi bokami, stojąca na otwartej i wietrznej przestrzeni, nie dawała nam prywatności ani osłony przed wiatrem. Dlatego zachodni i północny bok altany zasłoniliśmy półkami z drewnem do kominka.

Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte
Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte

Porady i przestrogi:

 • Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. Daje nam oczekiwaną intymność i przytulność. Dodatkowym bonusem jest przyjemny zapach drewna, który czujemy podczas deszczu lub w upale. Drewno, ułożone na półkach, świetnie się wentyluje i szybko schnie. Nie musieliśmy też dobudowywać przy domu kolejnego składziku. Polecamy!

 • Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
  Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
  Dolne półki na drewno celowo zbudowaliśmy kilkanaście centymetrów nad posadzką altany. Doradziła nam to… natura. Bywając na działce w zimie, zauważyliśmy, że w okolicy altany gromadzi się dużo śniegu. Dzięki zawieszonym półkom szczapy nie butwieją.

 • Kominek wykorzystujemy tylko dla przyjemności, ale dość często. Palimy niemal codziennie wieczorami, bo jesienią jest to bardzo przyjemne. Głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, w którym spalamy groszek. To tanie paliwo, dlatego nie potrzebujemy ogrzewać domu kominkiem (nie ma DGP). Z pełną świadomością unikaliśmy czynienia z salonu kotłowni.

 • Altana z drewutnią stoi 15 m od trasu, przez który wnosimy polana do salonu. Przy okazjonalnym paleniu to nieuciążliwa odległość. Gdybyśmy korzystali z kominka częściej, drewutnia byłaby blisko domu.

 • Mamy nowiutki dom, dlatego ze szczególną uwagą przygotowaliśmy drewno kominkowe. Wykorzystujemy tylko drewno brzozowe, które schło przez dwa lata. Ofiarował je nam sąsiad, który przed budową domu wycinał kilka drzew. Wynajęci przez nas pracownicy pocięli i rozłupali drewno na dość grube polana. W miarę znikania drewna z półek, będziemy dokupować nowe. Pewnie znowu brzozę, ponieważ daje dużo ciepła.

Koszty: Budowa drewytni (altany) w ogrodzie z półkami na drewno – 6000 zł.

Polecamy inne reportaże z budowy tego domu

Dom na indywidualne zamówienie

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Elewacja wykonana z przekory

Mieliśmy kłopot z dobraniem materiałów elewacyjnych w hipermarketach i składach budowlanych. Na przykład kupiliśmy farbę elewacyjną w beżowym kolorze, ale na ścianie kolor okazał się śliwkowy - mówią Edyta i Jarosław, Czytelnicy Budujemy Dom.

Jak stworzyć wygodną kotłownię?

Od razu przygotowaliśmy kotłownię do tego rodzaju kotła, a obok pomieszczenie na groszek (6,7 m2). Kotłownia ma 12 m2, z wygodnym dostępem do kotła, kanał dostarczający powietrze z zewnątrz, wentylację grawitacyjną, itd. - mówią Edyta i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom.

Zwolniłem trzech fachowców od kostki brukowej

Pierwszego poleconego fachowca szybko odesłałem, widząc, że nie radzi sobie z kładzeniem kostki granitowej. Brukarze z dwóch kolejnych sprowadzonych ekip, widząc moją podbudowę, kpiąco stwierdzali, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Dopiero czwarty okazał się prawdziwym brukarzem...

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

e-tam, słupy stoją na kostce, ja tak mam 10lat i nie gnije

Gość radi

23 Maj 2013, 12:02

Pomysł bardzo ciekawie zrealizowany. Szkoda tylko, że przy wykonaniu zabrakło fachowej porady. Słupy nie mogą stać na ziemi, powinny być na podporach takich: http://www.kadetech.pl/513,wspornik-slupa-typ-ppb-pps.html lub takich: http://tablica.pl/oferta/podpora-slupa-do-wiat-i-altan-IDU2ib.html ...

Gość Andrzej

23 Maj 2013, 06:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze