Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Drewutnia połączona z garażem

W ciągu 15 lat używania kominka dwa razy przeżyliśmy zapalenie się sadzy w kominie... - mówi Maria, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 200 m2; moc wkładu kominkowego 22 kW; wymiary drewutni 5 × 9 × 2 m, powierzchnia 45 m2, pojemność 60 m3 drewna.

Narzędzia: pilarka spalinowa, siekiera.

Decyzja:

Przyłączenie gazu ziemnego do naszej działki było nieopłacalne. Po przeprowadzce ogrzewaliśmy dom tylko kominkiem z żeliwnym wkładem z systemem DGP (ogrzewania elektrycznego prawie nie włączaliśmy). Potem zainstalowaliśmy ogrzewanie na gaz płynny, ale nadal głównym źródłem ciepła jest kominek.

Kominek i gaz płynny od lat wykorzystujemy w proporcji 9:1. W kominku palimy tylko drewnem liściastym, zużywając rocznie 12–15 m3. Do jego przechowywania zbudowaliśmy wolno stojącą szopę, którą połączyliśmy z garażem.

Połowę wolno stojącej szopy, pokrytej osikowym wiórem, zajmuje drewutnia
Połowę wolno stojącej szopy, pokrytej osikowym wiórem, zajmuje drewutnia

Porady i przestrogi:

 • W ciągu 15 lat używania kominka dwa razy przeżyliśmy zapalenie się sadzy w kominie (jest tradycyjnie murowany). Po tych zdarzeniach jeszcze bardziej dbamy o regularne wizyty kominiarza oraz o porządne wysuszenie drewna. Palimy tylko drewnem liściastym, kiedyś grabowym, obecnie bukowym, które schnie w szopie przez 3 lata.

 • Na początku sprowadzaliśmy drewno grabowe z nadleśnictwa na Mazurach. Co 3 lata zamawialiśmy ciężarówkę z przyczepą (36 mp) i razem z transportem 1 mp drewna kosztował 100 zł.

  Okrąglaki o długości 1,2 m wymagały dalszego pocięcia, ale nie było to trudne przy użyciu piły spalinowej. Przy takiej cenie drewna kominkowego ogrzewanie domu było tanie.
Właściciele samodzielnie tną okrąglaki, używając pilarki spalinowej i siekiery Drewutnia jest przewiewna, dlatego nawet grube kawałki drewna dobrze wysychają
Właściciele samodzielnie tną okrąglaki, używając pilarki spalinowej i siekiery Drewutnia jest przewiewna, dlatego nawet grube kawałki drewna dobrze wysychają

 

 • Obecnie kupujemy drewno u prywatnego dostawcy z okolicy, ponieważ transport drewna z Mazur stał się nieopłacalny. Transport kosztuje drugie tyle, co drewno. Nie chcemy jednorazowo wydawać 5000 zł. Wolimy co roku kupić "porcję" drewna, jaką spaliliśmy w ciągu zimy.

  Ostatnio kupiliśmy je wiosną, kiedy dostawca w obawie przed zaleganiem na placu, chciał się go pozbyć. Za 1 mp bukowych bali o długości 1,2 m zapłaciliśmy tylko 120 zł. Transport był gratis.

 • Nie radzimy rozłupywać drewna na cienkie szczapy. Tylko grube kawałki drewna spalają się długo. Kiedy nie mieliśmy jeszcze doświadczenia w paleniu w kominku, porąbaliśmy drewno za drobno i musieliśmy je dokładać co 2–3 godziny. Obecnie, stosując grube polana o długości 60 cm, robimy to zaledwie 3–4 razy na dobę.

 • Drewutnia połączona z garażem stoi w odległości 60 m od tarasu, przez który wnosimy drewno do salonu. W zimie raz w tygodniu przywozimy taczką drewno na taras i tu pod dachem czeka na spalenie.

Koszty: pilarka spalinowa Alpina – 400 zł, siekiera Fiskars – 200 zł. Budowa wiaty garażowej z drewutnią – 5000 zł.

W drugiej części drewutni znajdują się miejsca garażowe
W drugiej części drewutni znajdują się miejsca garażowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Można te koszty dodać, ale jeśli ich nie uwzględnisz - sam stajesz się rębaczem i kotłowym - no i wtedy odpadają wydatki na korzystanie z siłowni i innych aerobików Też tak myślę!

retrofood

19 Gru 2011, 21:31

Cytat Można te koszty dodać, ale jeśli ich nie uwzględnisz - sam stajesz się rębaczem i kotłowym - no i wtedy odpadają wydatki na korzystanie z siłowni i innych aerobików LOL ]:->

Draagon

19 Gru 2011, 15:15

Cytat zapomnieli dopisać jakieś 1/2 etatu rębacza i kotłowegon a sezon który z naszym klimacie trwa 5-6 miesięcy, proszę liczyć skrupulatnie potem mówić o tanim opale na zimę. Można te koszty dodać, ale jeśli ich nie ...

Gość stach

19 Gru 2011, 11:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze