Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Odpowiedź eksperta: Warto zwrócić uwagę, jak gruba jest górna warstwa kostki, nazywana ścierną. Normy określają jej minimalną grubość na 4 mm. W dobrej jakości kostkach liczących się producentów warstwa ta wynosi od 7 do 10 mm.

Dla klienta ważna jest dokładna data produkcji materiału. Najlepiej, jeśli kostka brukowa zostanie ułożona w nawierzchni do 6 miesięcy od wyprodukowania. Dobrej jakości i prawidłowo zabudowany w nawierzchni produkt gwarantuje wieloletnią, bezproblemową jej eksploatację. Jednak kostka nie powinna zbyt długo przebywać w zafoliowanych paletach bez swobodnego dostępu powietrza do każdej warstwy materiału.

Palety z kostką na placu nie powinny również być składowane w zbyt wielu warstwach – optymalnie do trzech palet ułożonych jedna na drugiej. Przy większej liczbie warstw, nacisk na kostki znajdujące się na samym dole może spowodować ich uszkodzenia mechaniczne.

Do wykonania kostek dekoracyjnych wykorzystuje się różne technologie. Kostki płukane powinny zawierać wyłącznie naturalne kruszywo, bez domieszek barwników. Daje to gwarancję nie tylko trwałości kostki, ale również niezmienności kolorystyki nawierzchni w kolejnych latach użytkowania pod wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Z kolei w kostkach obijanych – postarzanych ważny jest rodzaj użytego cementu. Dla właściwego wybarwienia materiału powinny być używane tzw. cementy białe – a nie tańsze – szare. To również ma wpływ na trwałość kolorystyki i zachowanie nawierzchni podczas użytkowania.

Podobnie w kostkach barwionych kluczowy jest rodzaj i jakość użytych barwników. Większość informacji można odczytać i sprawdzić z etykiety, jaka znajduje się na palecie. Warto zobaczyć wybraną kostkę w ułożonej z niej nawierzchni. Na etykiecie znajdują się również informacje wskazujące normę, według której kostki były wyprodukowane. Producenci, którzy sprzedają towar wyłącznie na rynku polskim, mogą robić to na podstawie Polskiej Normy. Jest ona mniej wymagająca od norm europejskich.

Piotr Kułagowski
Koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet
fot. Libet
aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat po dwóch latach nadal w świetnym stanie. No trudno żeby nie!Powinna jeszcze nawet błyszczeć po 2 latach.

bobiczek

15 Kwi 2016, 17:16

Najpierw planowałem sam kostkę ułożyć, ale jak poczytałem na ten temat to mi się odechciało, bo sprawa jest trudniejsza niż bym chciał :) Zdecydowałem się na fachowców i ułożyli kostkę szybko i równo, po dwóch latach nadal w świetnym stanie.

Gość Mariusz

15 Kwi 2016, 15:17

Ekspert ? teoretyk bez praktyki rzeczywistości co się kupuje i jak się kupuje! Dodatkowo w treści wymienia coś co oznacza że nie rozumie właściwości betonu ledwo wyprodukowanego. Normy niech sobie daruje szczególnie w sezonie bo te ustalają tak naprawdę producenci a reszta to ...

Gość Fachura

24 Sty 2015, 22:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze