Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Dach z poliwęglanu w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje uchylnego elementu w dachu! - mówi Eugenia, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 40 m2; konstrukcja drewniana; na planie litery „L”; nachylenie dachu 40 stopni.

Wystawa: południowo-zachodnia.

Decyzja: Ogród zimowy budowałam równolegle z resztą budynku. Potrzebowałam go do zimowania egzotycznych i tarasowych roślin – bugenwilli, datur, oleandrów, itp. Hoduję również rośliny cytrusowe, na przykład cytryny skierniewickie. Wczesną wiosną robię rozsadę pelargonii i innych .

Materiały: Szkielet z drewna sosnowego, w ścianach szyby termofloat, w dachu płyty z poliwęglanu, posadzka z terakoty.

Konstrukcja ogrodu zimowego jest drewniana, tak jak reszta domu
Konstrukcja ogrodu zimowego jest drewniana, tak jak reszta domu

Porady i przestrogi:

 • Starałam się jak najtaniej wybudować oranżerię. Zatrudniłam firmę, w której zamówiłam stolarkę okienną do reszty domu. Wstawiła mi w ścianach drewniane okna z szybami typu termofloat. Na dachu zastosowałam płyty z poliwęglanu (tańsze od szkła). Podłogi wykończyłam terakotą. Wszystkie zastosowane materiały sprawdzają się w użytkowaniu, jedynie na dachu zamierzam położyć drugą warstwę poliwęglanowych płyt. Bardziej zacienią i zaizolują pomieszczenie. W zimie zbyt dużo ciepła tracę przez dach.

 • W zimie pomieszczenie ogrzewane jest gazowymi grzejnikami naściennymi, jednak tak ustawiam termostaty, aby temperatura oscylowała między 10 a 15°C. Jeśli jest wyższa, rośliny chorują.

 • Wczesną wiosną i jesienią ciepłem z oranżerii dogrzewam resztę parterowego domu (95 m2). Otwieram dwuskrzydłowe drzwi między oranżerią a salonem. Dzięki temu przeciętnie o 2 miesiące skracam sezon ogrzewania domu gazem. Włączam kocioł gazowy w końcu listopada, a wyłączam w połowie marca.

 • Nie mam pod przezroczystym dachem rolet. Do zacienienia stosuję starą metodę rolników uprawiających rośliny w szklarni lub w tunelach foliowych. Wiosną ochlapuję dach z zewnątrz rozczynem wapna. Czynność powtarzam pod koniec wakacji, kiedy deszcz zmyje wapno. To się od lat sprawdza. Werticale z materiału powiesiłam tylko na oknach.

 • Pomieszczenie wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje natomiast uchylnego elementu w dachu! Powinnam to zmienić, bo pod dachem jest najgoręcej. W zimie przy oknach bez grzejników skrapla się woda. Myślę o dołożeniu tam choćby małych grzejników.

 • Mimo upływu 11 lat jeszcze nie konserwowałam stolarki okiennej. Zamierzam to zrobić na wiosnę.

 • Polecam zamontowanie kranu i umywalki w ogrodzie zimowym oraz podlewanie szlauchem, a nie konewką. Wymurowanie dwóch stopni wzdłuż całej wewnętrznej ściany pomaga mi zmieścić większą liczbę donic z roślinami.

Koszty: Materiały i robocizna – 25 000 zł; werticale – 2000 zł.

Tylko na ścianach zamontowano werticale. Dach z płyt poliwęglanu ochlapuje się z zewnątrz roztworem wapna (wg starej ogrodniczej metody)Tylko na ścianach zamontowano werticale. Dach z płyt poliwęglanu ochlapuje się z zewnątrz roztworem wapna (wg starej ogrodniczej metody)

W zimie oranżeria zapełnia się kwiatami. Wiszą pod sufitem na stalowych prętach oraz stoją na posadzce i schodach wymurowanych wzdłuż całej wewnętrznej ścianyWiosną i jesienią otwiera się drzwi między oranżerią i salonem, dzięki czemu ciepło z oranżerii wpływa w głąb budynku
W zimie oranżeria zapełnia się kwiatami. Wiszą pod sufitem na stalowych prętach oraz stoją na posadzce i schodach wymurowanych wzdłuż całej wewnętrznej ścianyWiosną i jesienią otwiera się drzwi między oranżerią i salonem, dzięki czemu ciepło z oranżerii wpływa w głąb budynku

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-02-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze