Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Nie dla ogrodu zimowego skierowanego na południe

Odradzamy budowanie ogrodu zimowego skierowanego na południe. Nasz bardzo się nagrzewa w lecie. Głowiliśmy się, jak temu zaradzić - mówią Dorota i Tomasz, czytelnicy Budujemy Dom.

Wnętrze wentyluje się przed dwa uchylne okna w ścianach i drzwi do ogrodu. Brakuje wentylacji w dachu
Wnętrze wentyluje się przed dwa uchylne okna w ścianach i drzwi do ogrodu. Brakuje wentylacji w dachu
Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia ogrodu 25 m2; na planie nieforemnego ośmiokąta; konstrukcja aluminiowa; nachylenie dachu 40 stopni.

Wystawa: południowa.

Decyzja: Podczas budowy domu od razu miałam wrażenie, że salon jest zbyt mały (35 m2 z aneksem jadalnym). Ale rodzina uważała inaczej. Okazało się jednak, że powinniśmy dobudować jadalnię z prawdziwego zdarzenia. Jedynym rozwiązaniem na wąskiej działce było wyburzenie okna w salonie i dostawienie przeszklonej werandy. Stało się to 4 lata po przeprowadzce.

Materiały: Konstrukcja z profili aluminiowych; w ścianach szyby termofloat, w dachu wzmocnione; cokoły z cegły klinkierowej; posadzka z terakoty.

Wąskie przejście z salonu do jadalni pod szkłem (po dawnym oknie) zostanie poszerzone, aby doświetlić i dogrzać resztę domuWąskie przejście z salonu do jadalni pod szkłem (po dawnym oknie) zostanie poszerzone, aby doświetlić i dogrzać resztę domu

Porady i przestrogi:

 • W 1998 r. do budowy ogrodu zimowego bardziej zainspirowały mnie angielskie pisma wnętrzarskie i ogrodowe niż czasopisma polskie. Nie znalazłam wtedy w Warszawie firm budujących oranżerie dla osób prywatnych. Ale pewnego dnia zapukał do naszych drzwi człowiek z Czeladzi reklamujący… ogrody zimowe. Dosłownie sam nam „wpadł” w ręce. I dzięki niemu wybudowaliśmy profesjonalną oranżerię. Choć w Polsce były to lata pionierskie w tej dziedzinie, nie mamy z nią żadnych problemów. Budując obecnie, zmieniłabym jednak kilka elementów.

 • Elektrycznie ogrzewane podłogi zastąpilibyśmy wodnym ogrzewaniem podłogowym, włączając je do systemu centralnego ogrzewania.

 • Drugą zmianą byłoby powiększenie przejścia z salonu do oranżerii. Ze względu na nośną ścianę przejście jest wąskie, w obrębie otworu po wcześniejszym oknie. Uważam, że warto wybić większy otwór (wstawiając nad nim belkę) i lepiej wykorzystać ciepło z oranżerii. Moglibyśmy doświetlić ciemny salon i jednocześnie oszczędzić na opłatach za gaz.

 • Trzecią kwestią byłaby lepsza wentylacja. W dachu brakuje uchylnych okien. Wentylujemy pomieszczenie dwoma oknami w ścianach i drzwiami wyjściowymi do ogrodu. To za mało, choć nie roszą się szyby ani aluminiowe profile. Dziś zastosowałabym klimatyzację.

 • Odradzamy budowanie ogrodu zimowego skierowanego na południe. Nasz bardzo się nagrzewa w lecie. Głowiliśmy się, jak temu zaradzić. Kształt i podziały utrudniały montaż rolet pod przeszklonym dachem, a ich cena była porażająca. Wymyśliłam więc inne rozwiązanie. Ponad dachem oranżerii zleciłam zamontowanie dwóch markiz. Są celowo tak długie, aby po rozwinięciu ocienić również duże fragmenty ścian oranżerii. Regulujemy je za pomocą pilota. Budując kolejny raz, zastosowałabym pełny, nieprzeszkolony dach.

 • Raz w roku zatrudniamy firmę do mycia szyb. Obecnie zamówilibyśmy szyby antyrefleksyjne i samoczyszczące się. W cokole wybiliśmy przejście z ruchomą klapką dla kota. Bardzo się sprawdza.

Koszty: Budowa i robocizna – 100 000 zł, markizy – 5000 zł.

Ogród zimowy zacieniają dwie markizy zamontowane na zewnątrz, ponad jego przeszklonym dachemOgród zimowy pełni funkcję pokoju wypoczynkowego i jadalni (mieści się w niej stół na 25 osób)
Ogród zimowy zacieniają dwie markizy zamontowane na zewnątrz, ponad jego przeszklonym dachemOgród zimowy pełni funkcję pokoju wypoczynkowego i jadalni (mieści się w niej stół na 25 osób)
Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2012-03-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Coś kolega z Czeladzi nie przyłożył sie do oferty. Wszystkie problemy były do opanowania na etapie oferty oraz projektu wykonawczego .

Gość Alpina Design

01 Mar 2016, 15:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze