Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy z dachem zielonym

Prowadzę firmę ogrodniczo-brukarską i podjąłem się zbudować ogród zimowy własnymi siłami. Popełniłem jednak błąd i pękły dwie szyby - mówi Adam, który wraz z żoną Marzeną są czytelnikami Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 16 m2; na planie kwadratu; konstrukcja z drewna; zielony dach o nachyleniu 35 stopni.

Wystawa: południowo-wschodnia.

Decyzja: Ogród zimowy dobudowałem 5 lat po budowie domu. Zaprojektowaliśmy go z żoną jako miejsce do zimowania roślin tarasowych, ale po upływie następnych 5 lat zaczęło nam zależeć na przedłużeniu powierzchni mieszkalnej i wypoczynku w jasnym przeszklonym pomieszczeniu. Aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia, od razu zastosowaliśmy lity dach. Na początku był to dach kryty drewnianym gontem, potem tzw. dach odwrócony, nazywany inaczej "zielonym".

Materiały: Konstrukcja z drewna sosnowego; potrójne szyby zespolone w ścianach; zielony dach. Licząc od strony wnętrza, dach składa się z: desek szalówkowych, folii paroizolacyjnej, wełny mineralnej o grubości 15 cm, kolejnej folii paroizolacyjnej, desek nabijanych do czoła, folii basenowej, twardej wełny mineralnej o grubości 5 cm, substratu torfowego, roślinności skalnej i linii kroplujących do nawadniania.

W ciągu 15 lat 2 razy konserwowano konstrukcję z drewna. Dziś zastosowano by drewno klejone i impregnowane ciśnieniowo oraz nowocześniejsze szyby Zdaniem właścicieli południowo-wschodnia orientacja jest optymalna, pod warunkiem że ma nieprzeszklony dach. Polecają dach zielony
W ciągu 15 lat 2 razy konserwowano konstrukcję z drewna. Dziś zastosowano by drewno klejone i impregnowane ciśnieniowo oraz nowocześniejsze szyby Zdaniem właścicieli południowo-wschodnia orientacja jest optymalna, pod warunkiem że ma nieprzeszklony dach. Polecają dach zielony

Porady i przestrogi:

 • W pierwszym okresie ogród zimowy ogrzewaliśmy tylko kominkiem z żeliwnym wkładem. Jednak to rozwiązanie nie sprawdziło się, ponieważ kiedy wygasał ogień w pomieszczeniu było zimno. Zlikwidowaliśmy więc kominek, bo zabierał miejsce i podciągnęliśmy tutaj gazowe centralne ogrzewanie (zastosowaliśmy grzejniki naścienne z termostatami). Przy okazji remontu, posadzki z terakoty zastąpiliśmy drewnianymi panelami, uzyskując więcej przytulności i wrażenie ciepła. Wstawiliśmy wygodne meble, rozłożyliśmy dywan, powiesiliśmy obrazy. Wypoczynek umilają nam ptaki. Dookoła widzimy ogród.

 • Nie nastawialiśmy się na dogrzewanie reszty pomieszczeń ciepłem z oranżerii. Bardziej chodziło nam o utrzymanie w niej komfortowej temperatury. Dlatego zastosowaliśmy dach odwrócony. Dzięki niemu wnętrze jest znakomicie zaizolowane, nie nagrzewa się nadmiernie, nie potrzeba stosować cieniówek ani rolet. Do wentylacji wystarczają dwie pary drzwi.

 • W zimie w oranżerii panuje temperatura około 18 stopni. Po otworzeniu drzwi wewnętrznych szybko wyrównuje się do temperatury w salonie. Latem nie przekracza 25 stopni. Często panuje tu przyjemny chłód i przyjazna wilgotność powietrza.

 • Przed budową oranżerii bezwzględnie należy przynajmniej skonsultować się z fachowcami. Prowadzę firmę ogrodniczo-brukarską i podjąłem się zbudować ją własnymi siłami. Wykonałem projekt, wynająłem podwykonawców. Popełniłem jednak błąd podczas wstawiania szyb. Pozostawiłem za mały luz i dwie szyby pękły.

Koszty: konstrukcja drewniana 10 000 zł; szyby zespolone 2000 zł; remont pomieszczenia – 8000 zł.

Wnętrze oranżerii wykończono jak pokój wypoczynkowy. Ma nawet drewnianą podłogę Temperaturę w oranżerii reguluje się również przez otwieranie lub zamykanie drzwi do salonu
Wnętrze oranżerii wykończono jak pokój wypoczynkowy. Ma nawet drewnianą podłogę Temperaturę w oranżerii reguluje się również przez otwieranie lub zamykanie drzwi do salonu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze