Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Pielęgnacja nawierzchni w ogrodzie

Pielęgnacja nawierzchni w ogrodzie

Poszczególne rodzaje nawierzchni ogrodowej różnią się sposobem układania i trwałością, zatem wymagają odmiennej pielęgnacji.

Nawierzchnia betonowa – w przypadku tańszej kostki betonowej zazwyczaj konieczna jest impregnacja. Bruk zabezpieczony za pomocą preparatów powierzchniowych jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor. Można też kupić bruk impregnowany w trakcie produkcji, który ma mniejszą nasiąkliwość, a co za tym idzie – jego odporność na mróz oraz ścieranie jest wyższa i jest mniej podatny na wykwity i zabrudzenia.

Nawierzchnia kamienna – kostka z wapienia i piaskowca (skał o niezbyt wysokiej trwałości) wymaga zabezpieczenia. Przed położeniem trzeba ją zaimpregnować specjalnym środkiem zabezpieczającym przed nasiąkaniem i płowieniem.

Nawierzchnia klinkierowa – impregnacja nie jest konieczna, jednak warto ją przeprowadzić po ułożeniu nawierzchni, aby wydobyć głębię koloru kostki i ochronić ją przez zanieczyszczeniami.

Nawierzchnia drewniana – kostka ta musi być impregnowana, ponieważ jest mało odporna na tzw. korozję biologiczną. O zabezpieczeniu należy pamiętać przed ułożeniem nawierzchni – o ile impregnacja nie została wykonana fabrycznie.

Impregnację wykonujemy w suchy, niezbyt słoneczny dzień, za pomocą pędzla lub natryskowo. Zabezpieczenie podjazdu zajmie kilka godzin. Cena impregnatu to 200–300 zł/5 l, co wystarczy na 20–30 m2 kostki.

Pamiętajmy, że co pewien czas, np. wiosną, trzeba uzupełniać piasek wypełniający szczeliny między kostkami. W miejscach wilgotnych i zacienionych nawierzchnia z czasem pokrywa się nalotem organicznym – aby temu przeciwdziałać, zanieczyszczenia organiczne należy usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej, uważając, by nie wypłukać piasku z fug.

Chwasty wyrastające ze szczelin trudno wyrwać, dlatego lepiej potraktować je preparatem chwastobójczym.

Małgorzata Kolmus
fot. Bruk-Bet

aktualizacja: 2013-01-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze