Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak najlepiej usprawnić zasilanie w ogrodzie i rozprowadzić oświetlenie?

Mam ogród o powierzchni ok. 2500 m2 i przy jego pielęgnacji trudno zapewnić zasilanie elektrycznych narzędzi ogrodniczych. Gniazdo wtykowe umieszczone jest na budynku, co wymaga korzystania z długich niewygodnych przedłużaczy. Chciałabym też część ogrodu oświetlić małymi latarniami. Jak najlepiej usprawnić zasilanie i rozprowadzić oświetlenie?

Wszelkie połączenia przewodów układanych w ogrodzie najlepiej robić tylko wewnątrz opraw. Połączenia zawsze są najsłabszym elementem instalacji, a w takim układzie będziemy mieć do nich dobry dostęp

Odpowiedź eksperta: Montażem instalacji ogrodowej powinien zająć się uprawniony elektryk. Tylko to gwarantuje jej wykonanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Instalacja ogrodowa powinna być zasilana z oddzielnego obwodu, zabezpieczonego wyłącznikiem nadmiarowym (bezpiecznikiem samoczynnym) oraz koniecznie również wysokoczułym (maksymalnie 30 mA) wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Wyłącznik różnicowoprądowy odcina zasilanie w razie porażenia prądem, ale także wówczas, gdy pojawi się upływ prądu spowodowany np. uszkodzeniem przewodów. 

Ze względów funkcjonalnych, przewody prowadzi się głównie pod ziemią, wykorzystując kabel dopuszczony do układania w gruncie o symbolu YKY. Liczbę i przekrój żył należy dobrać do przewidywanego obciążenia, przy czym najczęściej wykorzystuje się kabel 5 × 2,5 mm2 lub 5 × 4 mm2.

Zastosowanie kabla pięciożyłowego pozwala na wydzielenie trzech obwodów jednofazowych, np. dwóch na oświetlenie i jednego na gniazda. Dzięki temu można będzie niezależnie załączać poszczególne obwody z rozdzielnicy domowej lub za pomocą np. wyłącznika zmierzchowego. Przewód powinien być umieszczony na głębokości 0,7 m, a wszelkie połączenia wykonuje się wyłącznie w hermetycznych puszkach lub bezpośrednio na zaciskach zasilających lamp lub gniazd.

Gniazda do zasilania sprzętu ogrodniczego najlepiej zamontować na słupkach latarni na wysokości powyżej 0,5 m od gruntu. Montować można tylko tzw. gniazda hermetyczne (przynajmniej IP 44) z bolcem ochronnym, a jeśli nie są umieszczone w dodatkowej obudowie, powinny być osłonięte przed opadami (np. daszkiem).

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-04-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

"Liczbę i przekrój żył należy dobrać do przewidywanego obciążenia, przy czym najczęściej wykorzystuje się kabel 5 × 2,5 mm2 lub 5 × 4 mm2. " Nie tylko do przewidywanego obciążenia, ważna jest również długość kabla, czyli całego obwodu. Ogrody bywają wcale nie tak małe.

Gość retrofood

08 Cze 2017, 08:26

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze