Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

Odpowiedź eksperta:

Skuteczna walka z glonami wymaga utrzymania równowagi biologicznej w zbiorniku wodnym:
Możemy uzyskać ten stan za pomocą:

 • odpowiedniej ilości roślin przybrzeżnych oraz pływających (im więcej roślin tym lepiej),
 • odpowiedniej ilości ryb (im mniej tym lepiej - max. około 1 kg ryb na 1000 litrów wody),
 • odpowiednie karmienie ryb (ryby możemy karmić przy temp. wody powyżej 12oC, raz na kilka dni taką ilością, która zostanie zjedzona przez ryby w ciągu 10 minut),
 • odpowiednie nasłonecznienie zbiornika (woda nie powinna być bez przerwy narażona na promieniowanie słoneczne, zalecane jest obsadzenie od strony południowej krzewami lub drzewami - bardziej odpowiednie są rośliny iglaste, ponieważ w okresie jesiennym nie powodują przedostawania się do zbiornika opadających liści).

Proszę pamiętać, że przy dużym nasłonecznieniu zbiornika, spada rozpuszczalność tlenu w wodzie z powodu podwyższenia temperatury - nawet maksymalne napowietrzanie może okazać się bezskuteczne.
Nie tylko niezjedzony pokarm zaburza nam równowagę biologiczną w oczku wodnym. Karasie i karpie, które są najczęściej hodowane w oczkach wodnych, charakteryzują się małą skutecznością trawienia zjedzonego pokarmu. Skutek jest taki, że większa część pokarmu trafia niestrawiona do zbiornika wodnego - dlatego tak ważne jest odpowiednie zarybienie oczka wodnego.

Z pomocą mogą nam przyjść odpowiednie preparaty oraz skuteczna filtracja:

Większość preparatów do zwalczania glonów planktonowych (efekt "zielonej wody") działa zapobiegawczo i powinna być stosowana prewencyjnie. Ich działanie polega na odpowiednim zabarwieniu wody (kolor turkusowy lub niebieski) w celu zabezpieczenia zbiornika przed promieniowaniem słonecznym.

Drugim sposobem działania charakteryzują się preparaty mające na celu koagulagję glonów. Po takim zabiegu należy mechanicznie usunąć glony, wyławiając je lub stosując odpowiednią filtrację.

Proszę zapoznać się z dostępnymi na rynku preparatami: preparaty przeciwko glonom planktonowym

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z glonami planktonowymi jest zastosowanie filtra mechaniczno-biologicznego w połączeniu lampą UV. Podczas doboru filtra oraz mocy lampy UV należy dostosować je do pojemności oczka wodnego oraz wielkości zarybienia - dobór filtra oraz lampy UV.

Grzegorz Dołęga
Aquaflora
fot. JamesDeMers

aktualizacja: 2017-01-02

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze