Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

aktualizacja: 2017-01-02 07:29:15

Odpowiedź eksperta:

Skuteczna walka z glonami wymaga utrzymania równowagi biologicznej w zbiorniku wodnym:
Możemy uzyskać ten stan za pomocą:

  • odpowiedniej ilości roślin przybrzeżnych oraz pływających (im więcej roślin tym lepiej),
  • odpowiedniej ilości ryb (im mniej tym lepiej - max. około 1 kg ryb na 1000 litrów wody),
  • odpowiednie karmienie ryb (ryby możemy karmić przy temp. wody powyżej 12oC, raz na kilka dni taką ilością, która zostanie zjedzona przez ryby w ciągu 10 minut),
  • odpowiednie nasłonecznienie zbiornika (woda nie powinna być bez przerwy narażona na promieniowanie słoneczne, zalecane jest obsadzenie od strony południowej krzewami lub drzewami - bardziej odpowiednie są rośliny iglaste, ponieważ w okresie jesiennym nie powodują przedostawania się do zbiornika opadających liści).

Proszę pamiętać, że przy dużym nasłonecznieniu zbiornika, spada rozpuszczalność tlenu w wodzie z powodu podwyższenia temperatury - nawet maksymalne napowietrzanie może okazać się bezskuteczne.
Nie tylko niezjedzony pokarm zaburza nam równowagę biologiczną w oczku wodnym. Karasie i karpie, które są najczęściej hodowane w oczkach wodnych, charakteryzują się małą skutecznością trawienia zjedzonego pokarmu. Skutek jest taki, że większa część pokarmu trafia niestrawiona do zbiornika wodnego - dlatego tak ważne jest odpowiednie zarybienie oczka wodnego.

Z pomocą mogą nam przyjść odpowiednie preparaty oraz skuteczna filtracja:

Większość preparatów do zwalczania glonów planktonowych (efekt "zielonej wody") działa zapobiegawczo i powinna być stosowana prewencyjnie. Ich działanie polega na odpowiednim zabarwieniu wody (kolor turkusowy lub niebieski) w celu zabezpieczenia zbiornika przed promieniowaniem słonecznym.

Drugim sposobem działania charakteryzują się preparaty mające na celu koagulagję glonów. Po takim zabiegu należy mechanicznie usunąć glony, wyławiając je lub stosując odpowiednią filtrację.

Proszę zapoznać się z dostępnymi na rynku preparatami: preparaty przeciwko glonom planktonowym

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z glonami planktonowymi jest zastosowanie filtra mechaniczno-biologicznego w połączeniu lampą UV. Podczas doboru filtra oraz mocy lampy UV należy dostosować je do pojemności oczka wodnego oraz wielkości zarybienia - dobór filtra oraz lampy UV.

Grzegorz Dołęga
Aquaflora
fot. JamesDeMers

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!