Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Błędy wykonawcze związane z budową podjazdu najczęściej dotyczą jego podbudowy (uformowana z niewłaściwych materiałów lub źle zagęszczona skutkuje powstawaniem kolein bądź zapadaniem się fragmentów nawierzchni. Jej naprawa jest natomiast bardzo kosztowna i pracochłonna). Często również źle dobierany lub niewłaściwie układany jest materiał wykończeniowy.

Układając kostkę pamiętaj o... 

 1. W miejscach przebiegu rozmaitych instalacji pod nawierzchnią, często dochodzi do jej zapadania. Trzeba więc pamiętać, że wzdłuż przebiegu rur grunt powinien być bardzo starannie zagęszczony.

 2. Bardzo istotne jest prawidłowe wyprofilowanie podjazdu. Niewielki spadek (co najmniej 2%) zapewni szybkie odprowadzanie zeń wody. Nie może ona jednak spływać w stronę ściany domu. Jeśli nawierzchnia jest rozległa, może wymagać montażu odwodnienia liniowego, które odprowadza wodę specjalnymi korytkami, montowanymi na etapie wykonywania podbudowy.

 3. Podczas układania kostki, płyt lub paneli nie należy chodzić po przygotowanej podsypce – układanie rozpoczyna się od krawędzi podjazdu, a kolejne fragmenty utwardza, klęcząc na gotowej już nawierzchni. Tylko starannie wyrównane i wyprofilowane podłoże zapewni ułożenie równego podjazdu.

 4. Szpary pomiędzy kostkami wypełnia się samym piaskiem. Nie wolno dodawać do niego cementu, bo w połączeniu z wodą może spowodować powstanie na kostce trudnych do usunięcia plam.

 5. W obrębie nawierzchni, po których poruszają się samochody osobowe, grubość bruku betonowego i kamiennego powinna wynosić min. 6 cm, a klinkierowego 5,2 cm. W przypadku ciężkich samochodów ciężarowych, kostka powinna mieć 8–10 cm grubości. Betonowe płyty ażurowe zawsze mają wymiary 60 x 40 cm, ale ich grubość bywa różna – na podjazdy dla samochodów osobowych powinna wynosić min. 10 cm.

 6. Decydując się na kolor i wzór kostki pamiętajmy, że na ogół układa się ją na sporej powierzchni. Intensywna barwa bruku lub intrygujący wzór mogą przyćmić kolorystykę elewacji lub odwrócić uwagę od budynku. Na pewno nie o taki efekt chodzi – dom i jego otoczenie muszą grać w jednej orkiestrze.

 7. Wierzchniej warstwy podjazdu z kruszywa nie należy tworzyć z miękkich, pylących się skał, np. dolomitu, ani pokruszonych cegieł. Nieodpowiedni będzie też żwir rzeczny, bo źle się klinuje, co utrudnia poruszanie się po nawierzchni.

 8. Pamiętajmy, że użytkowanie lub zagęszczanie podjazdu wykończonego niewypełnionymi płytami ażurowymi lub pustymi panelami z PVC grozi ich uszkodzeniem.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

, fugować trzeba umieć, aby nie rosła trawa,a teren przed rozpoczęciem pracy trzeba solidnie sprawdzić,jak się ma pojęcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!, a nie pisać takie bzdury. FACHOWCY

Gość andrea

21 Kwi 2015, 21:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze