Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Aktualności

Rozpoczynają się VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland w Toruniu

Rozpoczynają się VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland w Toruniu

To będą emocjonujące trzy dni w Toruniu! Właśnie rozpoczynają się VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland oraz po raz pierwszy w Polsce: IV Europejskie Mistrzostwa FCC! Na starcie stanie ponad 300 zawodowych strażaków. 28 czerwca dowiemy się, który z nich otrzyma tegoroczny tytuł "Najtwardszego Strażaka" oraz "Najtwardszego z Najtwardszych"! Poznamy także Mistrza Europy w kategorii FCC!

To niemal już tradycja, że pod koniec czerwca do Torunia przyjeżdżają najlepsi strażacy z całej Polski oraz ze Świata. W tym roku na Mistrzostwa przybędą zawodnicy z 11 krajów: Polski, USA, Niemiec, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Czech, Litwy i Węgier. Zawody jak co roku odbywają się na Rynku Nowomiejskim oraz na Starówce.

W tym roku listy zawodników zamknęliśmy wyjątkowo szybko – chętnych do udziału w Fcc&TFA Husqvarna Poland 2014 było znacznie więcej niż w ubiegłym roku, jednak ze względów bezpieczeństwa oraz organizacyjnych łączna liczba zawodników nie mogła być większa niż 300 osób. W tym roku 200 zawodników reprezentuje jednostki Państwowej Straży Pożarnej z wielu miast Polski, natomiast 100 - to zawodowi strażacy z zagranicy. Pośród startujących są zarówno "weterani", ale też i "nowi" zawodnicy, którzy przyjeżdżają sprawdzić się pierwszy raz w tego typu zawodach. Trzymamy kciuki za wszystkich, a kibiców zapraszamy do dopingowania i udziału w tym niecodziennym, pełnym wrażeń wydarzeniu! - powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Mistrzostw FCC&TFA Husqvarna Poland 2014.

Po raz pierwszy w Polsce w ramach zawodów odbędą się także Europejskie Mistrzostwa FCC! Aby zakwalifikować się do startu w nich, wszyscy chętni muszą w piątek 27 czerwca odbyć eliminacje podczas indywidualnych Mistrzostw Polski FCC. Do Mistrzostw przystąpi najlepszych 80 zawodników ze wszystkich kategorii. W sobotę odbędzie się także koronna formuła zawodów - Toughest Firefighter Alive (TFA). Wystartuje w niej 140 najlepszych zawodników z poprzednich dni.

Formuła FCC 2014

W ramach formuły FCC (Firefighter Combat Challenge) rozegranych zostanie 5 dyscyplin przeprowadzonych w rygorystycznych przepisach regulaminowych. Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty. Strażacy będą mieli za zadanie: wbiec na wieżę, wciągnąć pakiet węży, uderzeniami młota przesunąć obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą oraz podnieść i przeciągnąć manekina tyłem na dystansie ok. 30 m. Strażacy startować będą indywidualnie, w sztafetach oraz
w tandemach.

Formuła TFA 2014

28 czerwca, w sobotę, odbędzie się druga część rywalizacji – formuła Toughest Firefighter Alive (TFA). Jednak przystąpi do niej tylko określona liczba najlepszych zawodników. W ramach formuły TFA na 4 torach zawodnicy będą mieli do wykonania następujące zadania:

 1. Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

 2. Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów, a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ściankę.

 3. Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12 metrowej wieży - wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny. W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencja wykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

 4. W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300 metrowych bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40 metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej - w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

Wszystkie konkurencje są ograniczone limitem czasowym. Na wykonanie każdej z nich zawodnicy mają zaledwie 4 minuty.

PROGRAM MISTRZOSTW FCC&TFA Husqvarna Poland 2014:

26 CZERWCA (czwartek):
16.00 – 18.00 – eliminacje sztafet FCC
18.00 – 20.00 – tandemy FCC

27 CZERWCA (piątek):
8.00 – 18.00 – indywidualne starty FCC
18.00 – 19.00 – 1/8 finału sztafet FCC
19.00 – 20.00 – ¼ i ½ finału sztafet FCC
20.00 – finał sztafet FCC

28 CZERWCA (sobota)
9.00 – 12.00 – IV Europejskie Mistrzostwa FCC
12.00 – 18.30 – TFA Husqvarna Poland
19.00 – Ceremonia zakończenia Mistrzostw

Firma powiązana: HUSQVARNA
aktualizacja: 2014-06-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze