Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Efektowna jadalnia, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy… No właśnie musimy wiedzieć, czego chcemy, żeby projekt wymarzonego ogrodu zimowego uwzględniał nasze potrzeby, a sam ogród funkcjonalnie spełniał przypisane mu zadanie. 

Zatem najpierw nasze wyobrażenie, później projekt, wizyta w starostwie, następnie realizacja i w końcu satysfakcja z dobrze wydanych pieniędzy. Na każdym z tych etapów pomoże nam wykonawca z wieloletną praktyką, Edward Kuliński z firmy Kwadrum.

Krok 1. dobudowy ogrodu zimowego - określenie potrzeb

Jeśli w ogrodzie zimowym zamierzamy przede wszystkim odpoczywać, najlepiej zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Będziemy wówczas mogli korzystać z przyjemnego popołudniowego słońca. Taka lokalizacja jest odpowiednia także wtedy, gdy w ogrodzie chcielibyśmy spożywać posiłki - wyobraźmy sobie poranną kawę w towarzystwie wschodzącego słońca.

Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym planujemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Do ogrodu zimowego umiejscowionego od strony północnej będzie dochodziło niewiele światła, ale stworzy on efektywny bufor, chroniący przed jesienno-zimowym chłodem.

Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu
Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu
Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu; w przypadku istniejącego budynku, możliwości dobudowy ogrodu są ograniczone, ale nawet wtedy, gdy do wyboru mamy wyłącznie jedną lokalizację, istnieje wiele wariantów ostatecznego kształtu ogrodu (fot. Reynaers)

Krok 2. dobudowy ogrodu zimowego - dobry projekt

Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi, a sam ogród gwarantować nam bezpieczeństwo.

Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią oddziaływują. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób osłabiać konstrukcji ogrodu. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20-45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu.

Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami. Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu.

Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W przypadku domów piętrowych albo z poddaszem użytkowym, dość częstą propozycją projektantów jest dobudowa ogrodu zimowego sięgającego górnej kondygnacji. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe doświetlenie, a także umożliwia uprawę wysokich roślin. Duży wpływ na efekt końcowy ma także kształt dachu.

Najpopularniejsze są dachy pulpitowe (jednospadowe), ale dużym powodzeniem cieszą się także dachy wielospadowe z elementami altanowymi, mansardowe, łukowe oraz o kształcie wycinka kopuły.

Krok 3. dobudowy ogrodu zimowego - zgodna z prawem

Zgodnie z art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego budowa ogrodu zimowego:

 • Nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie właściwemu organowi, jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu nie przekroczy 25 m2, a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 • W przypadku, gdy ogród ziomowy będzie integralną częścią budynku należy zachować minimalną odległość od granicy działki - 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien. Ustalenia planu miejscowego mogą czasem  zezwalać na budowę w odległości nie mniejszej niż 1,5 m lub w granicy (za zgodą sąsiada).

 • Wniosek o pozwolenie na budowę - jeśli planowana powierzchnia ogrodu zimowego przekroczy 25 m2.

Krok 4. Realizacja budowy ogrodu zimowego

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Budowa ogrodu zimowego - krok po kroku

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Pilkington

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mam pecha? Oczywiście nie mam zgody na ogród zimowy ok. 13 m2. Napisano mi jaki wniosek taka decyzja. Wniosek złożyłam na ogród zimowy zgodnie z art. 29.1.2 prawa budowlanego. Gdzie popełniam błąd?

Gość Dorota

25 Paź 2017, 15:35

Właśnie dzisiaj złożyłam NOWE zgłoszenie. Dostałam odp. (świetna!), jakie zgłoszenie taka decyzja!!! Ja pisałam o zaadaptowaniu tarasu na ogród zimowy.Błąd!! Teraz napisałam krótko: o zamiarze zbudowania ogrodu zimowego o pow. 13 m2 zgodnie z art. 29.1.2. Zobaczymy (za 21 dni) ...

Gość Dorota

06 Paź 2017, 17:38

dlaczego? Przecież budowa przydomowego ogrodu zimowego o powierzchni zabudowy do 35 m²  jest na zgłoszenie.

Elfir

05 Paź 2017, 16:57

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze