Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Właściwe oświetlenie zewnętrzne posesji - ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia lub elewacji domu – jest niezbędne, bo sprawia, że nie potykamy się o stopnie przed wejściem do domu, nie wpadamy w kałużę i bez kłopotu trafiamy kluczem w zamek. Dobre oświetlenie zewnętrzne skutecznie zniechęca i odstrasza też włamywaczy, trudno bowiem pozostać niewidocznym na tle rozświetlonych ścian.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Instalacja elektryczna w ogrodzie

Instalację elektryczną zasilająca oświetlenie zewnętrzne domu podłącza się do instalacji domowej, najlepiej do oddzielnego obwodu chronionego 2 rodzajami wyłączników: nadmiarowoprądowym (dobranym do mocy obciążenia) i przeciwporażeniowym (różnicowoprądowym).

O instalacji warto pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu, bo układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku czy rabatach. Wykonanie projektu instalacji oświetleniowej oraz prace montażowe należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami.

Zasilanie

Od tego, jakim napięciem (12, 24 czy 230 V) będzie zasilane oświetlenie zewnętrzne ogrodowe, zależy dopuszczalna moc lamp oraz możliwość podłączania do instalacji zewnętrznej dodatkowych urządzeń, np. elektronarzędzi ogrodowych lub elektrycznego grilla.

Zasilanie niskim napięciem 12 lub 24 V jest korzystne tylko na niewielkich działkach, z kilkoma punktami oświetleniowymi rozmieszczonymi na przykład wzdłuż dojścia do budynku. Na dużych posesjach, na których planowane są liczne źródła światła, lepiej wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V.

Układanie kabli

Jeśli w ogrodzie ma być kilka obwodów oświetleniowych (na przykład kilka włączanych odrębnie grup lamp lub lampy zasilane różnym napięciem), to obwody te należy wyodrębnić z głównego obwodu zasilającego oświetlenie zewnętrzne i podłączyć je do odpowiednich aparatów sterujących, a do obwodów, które mają zasilać lampy niskonapięciowe (na 12 lub 24 V), podłączyć transformatory i dodatkowe bezpieczniki montowane za transformatorem (po stronie niskonapięciowej).

Wszystkie te urządzenia i bezpieczniki można zamontować w dodatkowej rozdzielnicy umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, a przewody zasilające wyprowadzić na zewnątrz w rurkach poprowadzonych po ścianie domu.

Uwaga! Trasa, którą będzie prowadzony kabel zasilający poszczególne lampy, nie może przebiegać blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych.

Źródła światła w ogrodzie

Wbudowane w nawierzchnię tarasu punkty świetlne
Wbudowane w nawierzchnię tarasu punkty świetlne nie tylko go oświetlają, ale pełnią też funkcję efektownej dekoracji (fot. Spotline)

Żarówki - są najtańszym źródłem światła. Mogą być wykonane ze szkła przezroczystego, matowego lub opalizowanego, i mieć różne kształty.

Świetlówki kompaktowe - mają kształt długich rur i z tego względu wymagają odpowiedniej oprawy. Zużywają nawet pięć razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Choć są sporo droższe od tradycyjnych, to zakup się opłaca, bo czas ich użytkowania jest dłuższy około 6 razy niż tradycyjnych żarówek , tak więc żarówka taka starcza na kilka lat.

Halogeny - są droższe od zwyczajnej żarówki, ale za to światło ma temperaturę barwową zbliżoną do 3000 K - dzięki temu przedmioty nabierają blasku, a ich kolory stają się żywsze.

Diody LED - najnowsza generacja źródeł światła, najbardziej ekonomiczna w eksploatacji, ponadto odporne nie tylko na wysoką i niską temperaturę, ale także na uderzenia i wstrząsy. Są zasilane stałym bezpiecznym napięciem, najczęściej 12 V.

Ogniwa słoneczne - nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Całodzienne ładowanie akumulatora przez naturalne światło wystarcza na świecenie przez 8 godzin w nocy.

Uwaga! Moc żarówki nie może być większa niż maksymalna zalecana przez producenta oprawy.

Rodzaje lamp ogrodowych

  • Kinkiety – mocuje się bezpośrednio do ściany altany, tarasu, domu lub przęsła furtki.

  • Słupki – mają wysokość do 0,5 m i zwykle rozmieszcza się je wzdłuż ścieżek prowadzących do domu lub podświetla nimi dekoracyjne krzewy. Montuje się je w gotowych fundamentach(np. z bloczków betonowych) lub podstawach wykonanych na miejscu z betonu albo przykręca do utwardzonej nawierzchni: płyt chodnikowych lub kostki brukowej. Takie lampy mogą być zasilane albo napięciem 12 lub 24 V, albo napięciem 230 V.
Niska lampa ogrodowa
Niskie słupki lamp ogrodowych mogą oświetlać cały ogród lub tylko jego najbardziej dekoracyjne fragmenty (fot. Brilux)
   • Wysokie latarnie – słupki wysokości 2-3 m stosuje się do oświetlania dużych ogrodów. Ze względu na ciężar i wysokość trzeba je umieszczać na solidnym fundamencie z otworem do wprowadzenia kabla i elementami umożliwiającymi stabilne przykręcenie lamp. Zasilane są prądem o napięciu 230 V. Najczęściej montuje się je do masztów za pomocą zatapianych w betonie śrub.

   • Lampy do zabudowy – montuje się je w podwieszanych sufitach daszków nad drzwiami wejściowymi, tarasów, altan i balkonów. Efektownie oświetlają elewację domu.

   • Oprawy najazdowe – najczęściej okrągłe lub prostokątne montowane w nawierzchni ścieżki lub podjazdu. Umieszcza się je w szczelnych i mocnych stalowych oprawach. Są odporne na uderzenia i wytrzymują nacisk kół samochodowych. Nadają się również do podświetlania oczek wodnych (są wodoszczelne).

   • Reflektory – umożliwiają precyzyjne skierowanie światła w wybranym kierunku. Używa się ich do oświetlania elewacji budynku i dekoracyjnych elementów ogrodu: fontann, rabat. Można je zamontować do ściany elewacji lub ustawić na trawie - na ostrzu wbijanym w grunt lub przykręcić śrubami do utwardzonego podłoża albo fundamentu. Mogą być zasilane napięciem niskim lub sieciowym. Oprawy przeznaczone do pracy w zanurzeniu muszą być zasilane niskim napięciem 12 lub 24 V, wymagają więc zastosowania transformatora.
 Reflektor zewnętrzny podświetlający rododendrony
Reflektor zewnętrzny podświetlający rododendrony. (fot. Milantex)

Sterowanie oświetleniem

Lampy ogrodowe warto wyposażyć w specjalne czujniki, umożliwiające sterowanie oświetleniemi tym samym oszczędzanie energii elektrycznej.

 • Czujnik ruchu – kontroluje określony obszar wokół lampy. Gdy w tej strefie znajdzie się człowiek lub pojazd, lampa włączy się i przez zaprogramowany czas (od 5. sek. do 4 min.) ją oświetli.
 • Czujnik zmierzchowy – włącza lampy, gdy zapadnie zmrok, a wyłącza je, gdy wstaje dzień. T
 • Włącznik z programatorem czasu – umożliwia nastawianie godziny, o której oświetlenie zewnętrzne ma być włączone i wyłączone.

Bezpieczeństwo

Warto kupować tylko te lampy ogrodowe, które mają wymagane oznaczenia:

 • Znak B – znak bezpieczeństwa, który oznacza, że produkt spełnia polską normę i ma aprobatę techniczną;
 • Kod IP – stopień ochrony uzupełniony liczbą dwucyfrową, która określa szczelność oprawy. Pierwsza wartość (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność, druga (od 0 do 8) wodoszczelność.
 • Klasa ochronności – oznaczana cyfrą rzymską określa rodzaj izolacji elektrycznej. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, lampy do oczek wodnych – klasę III.

Stopień szczelności stosowanego osprzętu zewnętrznego. Czym jest symbol IP?

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Internorm

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

IP to system ochrony wskazujący odpowiednie miejsce montażu. Ze względu na różnorodne warunki występujące w pomieszczeniach lub na zewnątrz budynków gdzie mają być instalowane lampy, firmy oferują szeroką gamę urządzeń w różnych stopniach ochrony IP. Poziom IP jest liczbą ...

Gość Piotr Nowacki

08 Gru 2009, 14:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze