Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak zapewnić systematyczne podlewanie trawnika wodą opadową z dachu?

Mam trawnik o powierzchni prawie 1000 m2 i chciałbym zapewnić systematyczne jego podlewanie wodą opadową zbieraną z dachu. Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność?

Podziemny zbiornik na deszczówkę jest rozwiązaniem dośc drogim. Warto więc przemyśleć wykonanie zamiast niego studni przeznaczonej do podlewania
Odpowiedź eksperta: Opady występują z różnym nasileniem i trudno z góry przewidzieć, w jakich okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Biorąc pod uwagę jedynie okres wegetacyjny roślin (maj – wrzesień), średnia miesięczna ilość deszczu w tym okresie wynosi 50–70 mm/m2, zależnie od regionu. Odpowiada to napływowi średnio 60 litrów wody na metr kwadratowy, przy czym może on wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie lub rozłoży się na kilka czy kilkanaście dni w ciągu miesiąca.

Przy takim opadzie, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni, powiedzmy, 200 m2 to ok. 12 m3. Budowa tak dużego zbiornika jest znacznym wydatkiem i z reguły nie instaluje się większych niż 3–4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie. Porcja wody zużywanej do podlewania np. trawnika powinna wynosić 10–20 litrów na m2, czyli z napełnionego zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem ok. 200–300 m2.

Trzeba też pamiętać, że konieczność podlewania występuje w okresie dłuższej suszy, a wtedy i zbiornik nie będzie napełniony. Zakładając nawet, że uda się w całości spożytkować wodę opadową, to łączna jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie około 60 m3. Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, instalacja zbierania wody deszczowej zwróci się po wielu dziesiątkach lat. Ze względu na możliwości systematycznego nawadniania, lepszym rozwiązaniem będzie więc budowa własnego ujęcia wody (studni), z której można będzie korzystać w nieograniczony sposób, przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.

Redakcja BD
fot. Ekobudex

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze