Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Podjazd z kostki brukowej - krok po kroku

Kostka brukowa to materiał, który króluje wokół polskich domów. Chętnie wykorzystywany jest nie tylko do wykonywania podjazdów do garażu, ale także ścieżek ogrodowych i tarasów. Ta popularność nie dziwi – kostka ma przystępną cenę i jest oferowana w szerokiej palecie wzorów.

Podjazd z kostki brukowej - krok po kroku

Drobne elementy najlepiej układać na mniejszych powierzchniach, większe lepiej prezentują się na rozleglejszych płaszczyznach. Dzięki różnym wzorom i kolorom, z kostki można tworzyć ciekawe kompozycje, które mogą stanowić ozdobę posesji. Na podjazdach dla samochodów osobowych stosuje się elementy o chropowatej, antypoślizgowej powierzchni, o grubości min. 6 cm. Grubszą kostkę wybiera się wtedy, gdy na posesję będą wjeżdżały pojazdy o wadze przekraczającej 3,5 t.

Materiał ten jest bardzo trwały, ale żywotność podjazdu w dużej mierze zależy od prawidłowego wykonania podbudowy. Choć nie jest to zbyt skomplikowane, prace często wykonywane są niestarannie, o czym świadczą zapadnięcia tego typu nawierzchni czy zastoiny wody na powierzchni, które można zaobserwować na wielu posesjach.

Układ warstw na podjeździe z kostki brukowej
Układ warstw na podjeździe z kostki brukowej

Początek prac wykonawczych wygląda podobnie jak w przypadku podjazdu z kruszywa. Po wytyczeniu wykopu, usunięciu humusu i ułożeniu geowłókniny, usypuje się warstwę tłucznia. W tym wariancie musi mieć ona jednak ok. 30 cm wysokości. Po bokach wykopu osadza się krawężniki. Po zagęszczeniu tłucznia, tworzy się ok. 5 cm warstwę piasku. Po wyrównaniu podłoża można przystąpić do układania kostki. Brzegi elementów należy dobijać gumowym młotkiem, aby ciasno do siebie przylegały. Poziom nawierzchni trzeba co pewien czas kontrolować za pomocą poziomnicy.

Zobacz, jak układać kostkę brukową

Jeżeli kostka nie została zaimpregnowana fabrycznie, należy to zrobić samemu. Takie zabezpieczenie zmniejsza nasiąkliwość nawierzchni, zwiększą jej odporność na ścieranie oraz uodparnia na powstawanie wykwitów. Ostatni etap robót to wypełnianie piaskiem szczelin pomiędzy elementami.

Dzięki zaimpregnowaniu, nawierzchnia kostki jest mniej nasiąkliwa, bardziej odporna na ścieranie i powstawanie wykwitów
Dzięki zaimpregnowaniu, nawierzchnia kostki jest mniej nasiąkliwa, bardziej odporna na ścieranie i powstawanie wykwitów (fot. Silikony Polskie)

Koszty budowy podjazdu z kostki brukowej o powierzchni 50 m2

Zależą przede wszystkim od tego, jaką kostkę wybierzemy. Jej ceny są bowiem bardzo zróżnicowane. Dla naszych szacunków przyjmijmy kwotę 40 zł/m², co oznacza, że za kostkę na podjazd o powierzchni 50 m² zapłacimy 2000 zł. To tego trzeba doliczyć koszt zakupu geowłókniny (ok. 200 zł), tłucznia (ok. 1800 zł za 30 t) oraz piasku (ok. 150 zł za 5 t). Materiały będą nas więc kosztowały ok. 4150 zł.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Bruk-Bet

aktualizacja: 2017-06-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

....nastepny fachman od podbudowy, impregnacji i... piasku

Gość brukarz

05 Mar 2017, 21:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze