Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak przygotować podłoże pod płyty ekologiczne i zadbać o utrzymanie trawy?

Chciałbym wybudować podjazd do garażu, ok. 15 m długości, i stanowisko postojowe z płyt ekologicznych. Jak przygotować pod nie podłoże i zadbać o utrzymanie trawy?

Jak przygotować podłoże pod płyty ekologiczne i zadbać o utrzymanie trawy?

Odpowiedź eksperta: Betonowe płyty ażurowe, zwane też płytami eko, pozwalają na łatwe utwardzenie podjazdów i miejsc postojowych, ale przy intensywnym użytkowania utrzymanie zielonej nawierzchni raczej się nie udaje. Przygotowanie do ułożenia płyt polega na usunięciu wierzchniej warstwy gruntu na głębokość 15–25 cm (tzw. korytowanie) i utworzeniu warstwy stabilizującej podłoże i umożliwiającej odwodnienie.

W typowych warunkach gruntowych, wykop wypełnia się najczęściej pospółką, wyrównuje i zagęszcza wibratorem. Jeśli grunt jest niestabilny, zwłaszcza po nawodnieniu (torf, pył, glina), najpierw rozściela się geowłókninę, chroniącą przed mieszaniem się podkładu z gruntem rodzimym, następnie nasypuje się warstwę klińca drogowego z pospółką i zagęszcza. Typowe płyty mają wymiary 60 × 40 × 8 cm.

Do zbudowania podjazdu wystarczą dwa pasy pod koła o szerokość 60 cm każdy (dla większości samochodów osobowych). Przy utwardzania miejsc parkingowych, płyty układamy na całej powierzchni wykorzystywanej do zatrzymania i manewrowania samochodem. Nie należy dobijać ich mocno do podłoża, są bowiem kruche i łatwo pękają. Korektę wysokości elementów lepiej zrobić przez wyrównanie podłoża.

Wprowadzenie zieleni umożliwi wypełnienie otworów w płytach żyzną glebą, którą po zasianiu trawy trzeba ubić. Wzrost i uprawianie murawy zależeć będzie od zapewnienia nawadniania i częstotliwości przejazdów. W miejscach stałego parkowania pod samochodem roślinność raczej się nie utrzyma i otwory lepiej wypełnić ozdobnym kruszywem.

Cezary Jankowski
fot. Buszrem

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze