Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Co robić ze zgrabionymi liśćmi?

Złota polska jesień to raj dla oczu i festiwal kolorów, niestety dla ogrodników to przede wszystkim ciężka praca, bo koniec sezonu to czas porządków, sadzenia i przesadzania... i niestety grabienia. Nie traktuj jednak opadłych liści jak śmieci! Wykorzystaj je i stwórz z nich podłoże do uprawy lub wykorzystaj do ochrony wrażliwych roślin przed chłodem.

Co robić ze zgrabionymi liśćmi?

Sprzątanie najlepiej zacząć, gdy na trawnik zaczną spadać pierwsze liście. Początkowo można je zmielić kosiarką z funkcją mulczowania, jednak gdy cały trawnik zmieni się w kolorową mozaikę, trzeba będzie przystąpić do "walki wręcz".

Do grabienia liści z małych i średnich ogrodów najlepiej nadają się specjalne grabie wachlarzowe zwane miotłograbiami. Do sprzątania większych powierzchni świetnie sprawdzi się mechaniczna dmuchawa lub odkurzacz. Najłatwiej i najszybciej jest grabić suche liście, bo gdy nabiorą wilgoci będą cięższe i lepiące.

Liście nie mogą zbyt długo zalegać na trawie, bo nadmiernie ją zacieniają i gniją, a zimą, gdy przykryje je śnieg, zaczną się rozkładać i spowodują groźną chorobę trawnika - pleśń śniegową. Trzeba także oczyścić rynny oraz ścieżki i podjazdy, gdyż mokre liście są bardzo śliskie. Warto także pamiętać, że na właścicielu spoczywa obowiązek grabienia liści z chodnika przed posesją! Zgrabione liście można zapakować w foliowe worki (które rozdawane są przez gminę) i wywieźć do miejskiej kompostowni lub spalarni.

Można także wystawić je za ogrodzenie, by zostały odebrane przez służby oczyszczania (jeśli gmina organizuje zbiórkę odpadów). Suche liście (nie mokre!) można użyć do okrywania roślin przed zimowymi mrozami, trzeba jednak to zrobić dopiero po pierwszych przymrozkach. Liśćmi można zabezpieczyć wrażliwe rośliny cebulowe oraz ściółkować powierzchnię gleby wokół drzew i krzewów.

Doskonałym sposobem na zagospodarowanie opadłych liści jest poddanie ich ogrodowemu recyklingowi. Ziemię liściową robi się podobnie jak kompost, ale w przeciwieństwie do niego, składa się ona tylko z liści. Nie wymaga wiele pracy, ani nakładów finansowych, tylko odrobinę cierpliwości i czasu. Gotowa ziemia liściowa ma dużo próchnicy, obojętne pH lub lekko kwaśne i doskonale nadaje się jako nawóz poprawiający strukturę gleby (i magazynowanie wody), ściółka i podłoże dla większości roślin ogrodowych.

Zgrabione liście wystarczy włożyć do czarnego foliowego worka i zawiązać. Trzeba go ponakłuwać w kilku miejscach (by wpuścić powietrze i umożliwić odpływanie wody) i odstawić w ustronne miejsce na kilka miesięcy, by liście się rozłożyły (warto to raz na jakiś czas sprawdzać). Małe liście (np. brzozy, lipy, drzew i krzewów owocowych) będą się szybko rozkładać (6-12 miesięcy), duże (np. buku, kasztanowca, dębu), twarde z dużą zawartością garbników nawet do 2 lat. By skrócić czas rozkładania się liści i uzyskać ziemię o drobniejszej strukturze, przed włożeniem ich do worka zgrab liście na trawniku, rozdrobnij je za pomocą kosiarki. Najlepiej używać liści roślin niezimozielonych (te z zimozielonych rozkładają się powoli - nawet do 3 lat - te więc lepiej wrzucić je na pryzmę kompostową).

Zgrabione liście włożone do czarnego foliowego worka
fot. ©Pkanchana / Fotolia

Liście można także przenieść na tradycyjną pryzmę kompostową, włożyć do drewnianej skrzyni lub metalowego kosza. Warto dodać do nich świeży obornik, nawóz mineralny lub skoszonej trawy, by dodać azotu, którego same liście mają bardzo niewiele, a potrzebują go do szybszego rozkładu materii organicznej.

Czy można palić liście?

Przepisy dot. spalania śmieci na działce są nieprecyzyjne. Zgodnie z art. 31 ust. 7 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, lecz jedynie wówczas, gdy nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Można więc palić liście, jeśli gmina nie prowadzi zorganizowanej zbiórki liści do kompostowni lub miejskiej spalarni. Warto także zapoznać się z lokalnymi przepisami, gdyż niektóre gminy wprowadzają regulaminy, które zabraniają palenia ognisk na terenie posesji. Ponadto palenie ognisk powoduje powstawanie dymu, który może być uznany za zanieczyszczanie i zakłócanie porządku w rozumieniu art. 51 i 144 Kodeksu wykroczeń i jest obciążone karą pieniężną, jeśli nasze ognisko spowoduje pożar.

Paweł Romanowski
Redaktor Portalu www.zielonyogrodek.pl
fot. otwierająca: ©Glebchik / Fotolia

 

aktualizacja: 2017-10-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Liście na kompost w workach to dobry pomysł ale nie żadne "kołderki" dla kwiatów lub drzew - to fajna wylęgarnia i przechowalnia dla nornic, ślimaków i innego robactwa, których nie można potem wyplenić z działki lub ogrodu. I one nam potem zjadają działki. Kiedyś liście były ...

Gość krynia

23 Paź 2017, 19:00

Zrobiłem kiedyś z liści na zimę kołderkę drzewom. Bardzo spodobała się nornicom. Zamieszkały, zeżarły korzenie dwóm młodym jabłoniom. A nornic nie mogę się pozbyć mimo, że kołderek już nie robię.

Gość fun

19 Paź 2017, 15:29

4 godziny temu, Leszek4 napisał: 23 godziny temu, piterarnett napisał: od kiedy liscie to smieci ?  ja wiem ze od wielu lat zatraciliście  samodzielne i logiczne myslenie , czego jestes najlepszym przykladem  Liście to są śmieci. ...

zenek

17 Paź 2017, 12:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze