Budujemy Dom

Wychwyciłem kilka błędów podczas układania kostki brukowej

Artykuł na: 4-5 minut

Do położenia kostki zatrudniliśmy ekipę naszego kierownika budowy. Czterech młodych chłopców robiło to z głową i zgodnie ze sztuką brukarską. Ale wychwyciłem kilka błędów, np. jeden z nich chciał położyć docięte małe kawałki na brzegu ścieżki - mówi Krzysiek, który wraz z Anią są Członkami Klubu Budujących Dom, kostkę betonową położyli w 2013 r.

Wychwyciłem kilka błędów podczas układania kostki brukowej

Działka: grunt gliniasty, niejednorodny; powierzchnia 900 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, z falowanymi brzegami, zaimpregnowana. Położona na podjeździe i ścieżce, pod wiatą garażową. 
 • Wymiary – grubość 10 cm, 11 × 17 i 11 × 11 cm. 
 • Kolor – cieniowana, szaro-czerwona. 
 • Obrzeża – na podjeździe z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: mamy małą działkę, więc nie chcieliśmy jej zanadto zabudowywać i ograniczyliśmy się z rozmiarami nawierzchni do niezbędnego minimum. Planując je, musieliśmy zachować odgórnie nakazany procent zielonej powierzchni. W okolicy trafiliśmy na sprzedawcę, który likwidował działalność i pozbywał się towaru po niższej cenie. Zaoferował kostkę o gr. 10 cm, w neutralnym kolorze.

Nie wybrzydzaliśmy. Kolor nam odpowiada, bo i tak nie kupilibyśmy jaskrawej albo supermodnej. Cieniowanie i faktura kostki upodabnia ją do bruku z kamienia polnego, co akurat jest fajne. Większa grubość daje gwarancję, że nawierzchnia nie zapadnie się, np. podczas zwalania z ciężarówki dużej partii drewna do kominka. Celowo nie robiliśmy na niej wzorów z innej kostki, a te które istnieją, powstały poprzez różny sposób ułożenia.

Wzór ścieżki powstał poprzez inne ułożenie tej samej kostki.

Zobacz także
Jak się układa płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd, chodnik i taras?

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: do położenia kostkizatrudniliśmy ekipę naszego kierownika budowy. Czterech młodych chłopców robiło to z głową i zgodnie ze sztuką brukarską. Ale wychwyciłem kilka błędów, np. jeden z nich chciał położyć docięte małe kawałki na brzegu ścieżki. To newralgiczne miejsce, nieduże elementy mogły wypadać z cementowego obrzeża i podbudowy, dlatego poprosiłem o wstawienie ich w środku nawierzchni, a na brzegach całych kostek.

   

  Podbudowa ma 30–40 cm grubości, dobrze wyprofilowane spadki, została solidnie zagęszczona. W tej warstwie brukarze poprowadzili instalację elektryczną do bramy i oświetlenia ogrodu, rury odprowadzające deszczówkę z dachu. Żałuję, że nie pomyślałem o założeniu odwodnienia liniowego, albo kratownicy, na podjeździe przed bramą wjazdową, na styku z asfaltem. Po deszczu często stoi tam woda. Na szczęście, można będzie wyjąć 1 czy 2 rzędy kostki i robiąc miniremont, dołożyć elementy opływowe.

   

 • Ania: narysowaliśmy na kartce zarys nawierzchni, ale brukarze zmienili kilka elementów. Dzięki nim szerokość ścieżki jest większa, wynosi 1 m, co jest bardzo wygodne. Podpowiedzieli jeszcze, żeby nawierzchnia wystawała poza obręb dachu wiaty garażowej. Lepiej to wygląda. Nawierzchnia się udała. Łatwo ją sprzątnąć, łatwo zamieść, łatwo odśnieżyć. Nie brudzi się, plamy od kału ptaków szybko się zmywają.

   

  Dopiero w tym roku fugi zaczęły zarastać mchem, to pewnie sprawa mokrego lata. Zauważyłam, że radzi sobie z mchem miotła z ostrymi końcówkami. Usuwam chwasty z fug, a wtedy zawsze trochę piasku oblepia korzenie. Zamierzam uzupełnić ubytki, rozsypując nowy piasek i polewając go wodą. Już czas na taką kosmetykę.

Nawierzchnia z kostki brukowej - koszt:

 • robocizna i materiały na podbudowę 10 000 zł + kostka.

Jak się układa płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd, chodnik i taras?

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mech wzrasta bo warstwa piasku z cementem opadła było trzeba zostawić piasku na chodniku żeby z czasem posłużył w szczeliny ale mech dobra rzecz jak się wdepnie w ptasi kał

Gość Spec Maciej

08 Mar 2018, 23:56

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci
Beton DECO STELLO - nawierzchnia, która świeci Monolityczny beton nawierzchniowy to trwały i odporny na obciążenia materiał. Dzięki technologii barwienia w masie, stosowanej w produktach ...
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

MOSER: Rozdzielnice podziemne z serii TerraMo

Nowoczesne systemy zasilania podziemnego do użytkowania wewnątrz i na zewnątrz są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie możemy zainstalować ogólnodostępnych, stałych źródeł zasilania. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji urządzenie nie przeszkadza podczas normalnego użytkowania powierzchni oraz nie pozwala na ingerencję osób postronnych. Kiedy zaistnieje potrzeba skorzystania z źródeł zasilania, wystarczy przekręcić klucz!

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".