Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Wychwyciłem kilka błędów podczas układania kostki brukowej

Artykuł na: 4-5 minut

Do położenia kostki zatrudniliśmy ekipę naszego kierownika budowy. Czterech młodych chłopców robiło to z głową i zgodnie ze sztuką brukarską. Ale wychwyciłem kilka błędów, np. jeden z nich chciał położyć docięte małe kawałki na brzegu ścieżki - mówi Krzysiek, który wraz z Anią są Członkami Klubu Budujących Dom, kostkę betonową położyli w 2013 r.

Wychwyciłem kilka błędów podczas układania kostki brukowej

Działka: grunt gliniasty, niejednorodny; powierzchnia 900 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu, z falowanymi brzegami, zaimpregnowana. Położona na podjeździe i ścieżce, pod wiatą garażową. 
 • Wymiary – grubość 10 cm, 11 × 17 i 11 × 11 cm. 
 • Kolor – cieniowana, szaro-czerwona. 
 • Obrzeża – na podjeździe z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: mamy małą działkę, więc nie chcieliśmy jej zanadto zabudowywać i ograniczyliśmy się z rozmiarami nawierzchni do niezbędnego minimum. Planując je, musieliśmy zachować odgórnie nakazany procent zielonej powierzchni. W okolicy trafiliśmy na sprzedawcę, który likwidował działalność i pozbywał się towaru po niższej cenie. Zaoferował kostkę o gr. 10 cm, w neutralnym kolorze.

Nie wybrzydzaliśmy. Kolor nam odpowiada, bo i tak nie kupilibyśmy jaskrawej albo supermodnej. Cieniowanie i faktura kostki upodabnia ją do bruku z kamienia polnego, co akurat jest fajne. Większa grubość daje gwarancję, że nawierzchnia nie zapadnie się, np. podczas zwalania z ciężarówki dużej partii drewna do kominka. Celowo nie robiliśmy na niej wzorów z innej kostki, a te które istnieją, powstały poprzez różny sposób ułożenia.

Wzór ścieżki powstał poprzez inne ułożenie tej samej kostki.

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: do położenia kostki zatrudniliśmy ekipę naszego kierownika budowy. Czterech młodych chłopców robiło to z głową i zgodnie ze sztuką brukarską. Ale wychwyciłem kilka błędów, np. jeden z nich chciał położyć docięte małe kawałki na brzegu ścieżki. To newralgiczne miejsce, nieduże elementy mogły wypadać z cementowego obrzeża i podbudowy, dlatego poprosiłem o wstawienie ich w środku nawierzchni, a na brzegach całych kostek.

   

  Podbudowa ma 30–40 cm grubości, dobrze wyprofilowane spadki, została solidnie zagęszczona. W tej warstwie brukarze poprowadzili instalację elektryczną do bramy i oświetlenia ogrodu, rury odprowadzające deszczówkę z dachu. Żałuję, że nie pomyślałem o założeniu odwodnienia liniowego, albo kratownicy, na podjeździe przed bramą wjazdową, na styku z asfaltem. Po deszczu często stoi tam woda. Na szczęście, można będzie wyjąć 1 czy 2 rzędy kostki i robiąc miniremont, dołożyć elementy opływowe.

   

 • Ania: narysowaliśmy na kartce zarys nawierzchni, ale brukarze zmienili kilka elementów. Dzięki nim szerokość ścieżki jest większa, wynosi 1 m, co jest bardzo wygodne. Podpowiedzieli jeszcze, żeby nawierzchnia wystawała poza obręb dachu wiaty garażowej. Lepiej to wygląda. Nawierzchnia się udała. Łatwo ją sprzątnąć, łatwo zamieść, łatwo odśnieżyć. Nie brudzi się, plamy od kału ptaków szybko się zmywają.

   

  Dopiero w tym roku fugi zaczęły zarastać mchem, to pewnie sprawa mokrego lata. Zauważyłam, że radzi sobie z mchem miotła z ostrymi końcówkami. Usuwam chwasty z fug, a wtedy zawsze trochę piasku oblepia korzenie. Zamierzam uzupełnić ubytki, rozsypując nowy piasek i polewając go wodą. Już czas na taką kosmetykę.

Nawierzchnia z kostki brukowej - koszt:

 • robocizna i materiały na podbudowę 10 000 zł + kostka.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mech wzrasta bo warstwa piasku z cementem opadła było trzeba zostawić piasku na chodniku żeby z czasem posłużył w szczeliny ale mech dobra rzecz jak się wdepnie w ptasi kał

Gość Spec Maciej

08 Mar 2018, 23:56

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor Hexo Eco oraz Hexo to nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor. Płyty dają szerokie możliwości tworzenia zarówno zwartych powierzchni tarasów, ...
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze