Budujemy Dom

Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Artykuł na: 4-5 minut

Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi - mówią Bożena i Leszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę betonową położyli we wrześniu 2017 r.

Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Działka: grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami; powierzchnia 3800 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu. Położona na podjeździe, miejscach parkingowych, północnej opasce budynku. W planach za rok wykonanie ścieżki. 
 • Wymiary – grubość 6 cm, 3 różne rozmiary. 
 • Kolor – beżowy melanż i bordowy. 
 • Faktura – imitująca wapień muszlowy. 
 • Obrzeża – z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: Leszek – na początku gliniasty podjazd utwardziłem drobnym gruzem. Dzięki temu samochody nie tonęły w błocie, lecz rozwiązanie traktowałem jako prowizoryczne. Kilka lat temu zamierzałem położyć tu gotowe ażurowe płyty, ale w końcu postanowiłem zrobić porządne i ładne bruki przy domu. Zatrudniłem do tego firmę z parkiem maszyn i narzędzi, która kompleksowo wykonywała moje zlecenie. Niestety, trafiła na paskudną deszczową pogodę, która bardzo utrudniała przygotowanie podbudowy na gliniastym podłożu. Z planowanych 3 zrobiło się 6 dni pracy.

Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu
Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu, ale Leszek wolałby, żeby zostało zamocowane bardziej stabilnie.

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

 • Leszek: Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi. Tuż za podjazdem urosła góra ziemi, którą uda się usunąć dopiero, gdy przez dłuższy czas będzie bezdeszczowo.

   

  Wreszcie udało się zrobić wykop o gł. 50–60 cm, lecz nie można było zagęścić jego dna, bo stała woda. Brukarze wypompowali ją i dowozili ciężarówkami suchy gruz zmieszany z cementem. Powstała sztywna warstwa na dnie o gr. do 40 cm, a po jej zagęszczeniu wibratorem płytowym, zaczęli układać obrzeża z krawężników i warstwę spadkową z piasku.

   

  Krytycznym punktem było utworzenie spadków – podłużnego od garażu i ukośno-poprzecznego od strony ganku. Dzięki nim woda kieruje się na boczny północny pas terenu. Potem poszła warstwa piasku i cementu oraz kostka. Zadbałem jeszcze o staranne wybrukowanie podjazdu na styku z asfaltową drogą. Tam użyłem ażurowych płyt. Woda z drogi i sól z odśnieżania nie spływają na działkę.
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
 • Bożena: kiedy pojechaliśmy obejrzeć kostkę w składzie, brukarze polecili nam wyroby w barwach jesieni. Dla mnie były zbyt ciemne. Wolałam zastosować jasne, bo tynk na elewacji domu ma beżowy kolor, a podjazd znajduje się w cieniu, od strony północnej i wschodniej. Dobrze, że się uparłam. Świeżo położony bruk świetnie rozjaśnia ciemny fragment działki.

Nawierzchnia z kostki brukowej - koszty:

 • materiały z robocizną 160 zł/m2.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Glina podczas mrozów potrafi wypychać ziemię z kostką do góry polecam wpierw podsypke z piasku z dodatkiem cementu ok.1 worek cementu na 6-8worków piasku to utwardzi podłoże ułóżenie płytek i delikatne podlewanie wodą piasek z cementem się utwardzi i chodnik równomiernie osiądzie ...

Gość Spec Maciej

08 Mar 2018, 23:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

Bruki klinkierowe na każdą pogodę

Budując dom, musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia i zieleń są dopełnieniem planowanej przez nas inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".