Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi - mówią Bożena i Leszek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kostkę betonową położyli we wrześniu 2017 r.

Problemy z ułożeniem kostki brukowej na gliniastej glebie

Działka: grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami; powierzchnia 3800 m2.

Kostka brukowa:

 • Dwuwarstwowa z betonu. Położona na podjeździe, miejscach parkingowych, północnej opasce budynku. W planach za rok wykonanie ścieżki. 
 • Wymiary – grubość 6 cm, 3 różne rozmiary. 
 • Kolor – beżowy melanż i bordowy. 
 • Faktura – imitująca wapień muszlowy. 
 • Obrzeża – z krawężników o wys. 24 cm, wzdłuż ścieżki wylewki betonowe.

Decyzja: Leszek – na początku gliniasty podjazd utwardziłem drobnym gruzem. Dzięki temu samochody nie tonęły w błocie, lecz rozwiązanie traktowałem jako prowizoryczne. Kilka lat temu zamierzałem położyć tu gotowe ażurowe płyty, ale w końcu postanowiłem zrobić porządne i ładne bruki przy domu. Zatrudniłem do tego firmę z parkiem maszyn i narzędzi, która kompleksowo wykonywała moje zlecenie. Niestety, trafiła na paskudną deszczową pogodę, która bardzo utrudniała przygotowanie podbudowy na gliniastym podłożu. Z planowanych 3 zrobiło się 6 dni pracy.

Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu
Odwodnienie liniowe leży na warstwie piasku i cementu, ale Leszek wolałby, żeby zostało zamocowane bardziej stabilnie.

Nawierzchnia z kostki brukowej - rady i przestrogi:

 • Leszek: Gdyby przed pojawieniem się brukarzy nie padał tak długo deszcz i grunt był suchy, operator spychacza mógłby przewieźć wykorytowany z powierzchni 120 m2 humus w głąb działki. Tymczasem i mała, i duża koparka grzęzły w rozmokniętej mazi. Tuż za podjazdem urosła góra ziemi, którą uda się usunąć dopiero, gdy przez dłuższy czas będzie bezdeszczowo.

  Wreszcie udało się zrobić wykop o gł. 50–60 cm, lecz nie można było zagęścić jego dna, bo stała woda. Brukarze wypompowali ją i dowozili ciężarówkami suchy gruz zmieszany z cementem. Powstała sztywna warstwa na dnie o gr. do 40 cm, a po jej zagęszczeniu wibratorem płytowym, zaczęli układać obrzeża z krawężników i warstwę spadkową z piasku.

  Krytycznym punktem było utworzenie spadków – podłużnego od garażu i ukośno-poprzecznego od strony ganku. Dzięki nim woda kieruje się na boczny północny pas terenu. Potem poszła warstwa piasku i cementu oraz kostka. Zadbałem jeszcze o staranne wybrukowanie podjazdu na styku z asfaltową drogą. Tam użyłem ażurowych płyt. Woda z drogi i sól z odśnieżania nie spływają na działkę.
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
Ażurowe płyty ułożono tuż przy asfaltowej drodze.
 • Bożena: kiedy pojechaliśmy obejrzeć kostkę w składzie, brukarze polecili nam wyroby w barwach jesieni. Dla mnie były zbyt ciemne. Wolałam zastosować jasne, bo tynk na elewacji domu ma beżowy kolor, a podjazd znajduje się w cieniu, od strony północnej i wschodniej. Dobrze, że się uparłam. Świeżo położony bruk świetnie rozjaśnia ciemny fragment działki.

Nawierzchnia z kostki brukowej - koszty:

 • materiały z robocizną 160 zł/m2.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.
Od strony asfaltowej drogi ułożono ażurowe płyty, a podjazd zakończono ukośną wylewką betonową, hamującą napływ wody z ulicy.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze