Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak i kiedy wysiewać nasiona kwiatów i warzyw w domu?

Artykuł na: 2-3 minuty

Luty to doskonały czas na samodzielne przygotowanie rozsady. Już od początku miesiąca na sklepowych półkach pojawiają się nasiona kwiatów i warzyw. Warto je teraz wysiać, by szybciej doczekać się kwiatów i plonów.

Jak i kiedy wysiewać nasiona kwiatów i warzyw w domu?

Rozsada to prosty sposób na uprawę roślin wrażliwych na mrozy i tych o długim okresie wegetacji. Do "wyprodukowania" licznych i zdrowych sadzonek wcale nie potrzebny jest ogród zimowy, ani też szklarnia! Wystarczy jedynie miejsce na parapecie, odrobina wiedzy ogrodniczej i sporo chęci. Dzięki rozsadzie możemy znacznie przyspieszyć i wydłużyć uprawę, bo rośliny wysiane 2 miesiące przed sezonem na wiosnę będą już na tyle wyrośnięte, by znacznie lepiej zaaklimatyzować się w ogrodzie – wcześniej zakwitnąć i wydać plon. W lutym i na początku marca warto wysiewać nasiona wielu ozdobnych roślin jednorocznych (gazania, lobelia, petunia, werbena, żeniszek) oraz warzyw (np. bób, cebula, chili, kapusta, pomidor, por, seler). Szczegółowe informacje o uprawie, terminach i sposobie siewu znajdują się zawsze na opakowaniu!

Paczkę nasion można kupić już za kilka zł w każdym centrum ogrodniczym lub w internecie, a nawet w większości supermarketów, a dzięki samodzielnej produkcji rozsady można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż gotowe sadzonki kosztują kilka razy więcej niż całe opakowanie nasion, z którego można uzyskać kilkadziesiąt roślin!

Nasiona wysiewamy do dużych pojemników – mogą to być doniczki, skrzynki balkonowe, specjalne wielodoniczki plastikowe lub torfowe (najwygodniejsze, bo później rośliny można przesadzić do gruntu wraz z pojemnikiem, który rozłoży się w glebie). Podłoże koniecznie musi być dobrze przepuszczalne! Możemy kupić gotową ziemię do wysiewów lub zmieszać uniwersalne podłoże torfowe z piaskiem i perlitem. By kiełkujące siewki zdrowo i szybko rosły muszą mieć jak najwięcej słońca i sporo ciepła (dla poszczególnych gatunków wartość temperatury jest zmienna, ale można uśrednić i przyjąć 20°C). Glebę utrzymujemy stale wilgotną przez codzienne zraszanie. Kiełkujące nasiona nie mogą ani na chwilę mieć zimno i sucho, bo przestaną rosnąć i zaczną chorować! Po kilku tygodniach siewki będą miały już kilka cm. Niektóre będą wymagały pikowania, by wzmocnić system korzeniowy. Po 15 maja wszystkie sadzonki z rozsady przesadzamy na miejsce stałe – do ogrodu lub do doniczki.

Paweł Romanowski
Na zdjęciu otwierającym sadzonka pomidora
fot. Jenny Johansson / Pixabay.com

aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor
Hexo Eco oraz Hexo - nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor Hexo Eco oraz Hexo to nowości w kolekcji Libet Decco Monocolor. Płyty dają szerokie możliwości tworzenia zarówno zwartych powierzchni tarasów, ...
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze