Budujemy Dom

4 zasady koszenia trawnika

Artykuł na: 6-9 minut

Im większy ogród, tym większa szerokość koszenia! Przeczytaj, jaka kosiarka będzie odpowiednia dla Twojego ogrodu i co należy wiedzieć przed koszeniem.

4 zasady koszenia trawnika
Tagi: kosiarki

1) Po co kosić trawnik?

Wymarzony zielony dywan wymaga troskliwej pielęgnacji. By zachować murawę w bez chwastów i chorób, a przede wszystkim w dobrej kondycji - mocnej, gęstej i zwartej - niezbędne jest regularne koszenie. Przycinanie pozwala utrzymać pożądaną wysokość źdźbeł (różną w zależności od typu trawnika). Częste koszenie jest konieczne dla trawnika, bo sprzyja intensywnemu wzrostowi murawy i jej krzewieniu. Nie można dopuścić do nadmiernego wzrostu i kwitnienia trawy! Gdy to nastąpi, dolne części źdźbeł żółkną i zaschną, a wtedy nie da się przywrócić murawie poprzedniego wyglądu.

2) Jak kosić trawnik?

Trawę kosimy tylko wtedy, gdy jest sucha, bo przycięcie ciężkich i mokrych źdźbeł będzie nierówne. Koszenie wykonujemy tylko ostrymi nożami, by równo podcinać źdźbła, a nie szarpać. Trawniki sportowe kosimy do wysokości 2-3 cm, a rekreacyjne na 3-4 cm. Jednorazowo lepiej nie kosić więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Gdy trawa zbytnio urośnie, to przycinanie trzeba rozłożyć na 2-3 razy (co 2-3 dni) i do pożądanej wysokości cięcia dochodzić etapowo. Ścinki po koszeniu trzeba uprzątnąć, bo powoli się rozkładają, tworząc warstwę filcu, która utrudnia przenikanie wody i składników pokarmowych i zwiększą ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

3) Kiedy kosić trawnik?

Pierwsze koszenie wykonujemy najwcześniej na przełomie marca i kwietnia, kiedy trawa zacznie intensywnie rosnąć. W sezonie trawnik kosimy raz na 5-7 dni. W lipcu i sierpniu (zwłaszcza w czasie upałów) odstępy pomiędzy kolejnymi koszeniami mogą być nieco dłuższe. We wrześniu trawa znowu intensywniej rośnie i wymaga częstszego przycinania. Koszenie kończy się wraz z nadejściem ochłodzenia, a ostatnie przycinanie można wykonać najpóźniej na początku listopada. Trawniki kwiatowe wymagają rzadszego koszenia, a typowe łąki kwietne kosi się tylko 1-2 razy w sezonie (po kwitnieniu).

4) Czym kosić trawnik?

Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy to inwestycja na lata, dlatego trzeba go odpowiednio przemyśleć. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, w różnych cenach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo można dobrać sprzęt odpowiadający naszym wymaganiom. Warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, by uniknąć ewentualnych problemów z awariami, gwarancją i serwisem. Urządzenie dobieramy przede wszystkim do typu trawnika, ukształtowania i wielkości terenu. Niestety nie ma urządzania idealnego, które sprawdzi się w każdych warunkach, więc niekiedy warto zaopatrzyć się w kilka.

  • Koszenie ogrodów do 200 m2

Pchane kosiarki wrzecionowe, z nożami osadzonymi na bębnie, najlepiej sprawdzą się na małych trawnikach, których powierzchnia nie przekracza 200 m2. Doskonale nadają się do krótkiego i precyzyjnego cięcia, są tanie i bezgłośne.

  • Koszenie ogrodów od 200 do 500 m2

Do koszenia małych i średnich trawników (200-500 m2) trzeba już wykorzystać kosiarki elektryczne (o szerokości cięcia 30-40 cm), które oprócz cichej pracy wyróżniają się łatwością obsługi.

  • Koszenie ogrodów ponad 500 m2

Nie sprawdzą się jednak na dużych powierzchniach (ponad 500 m2), ze względu na ograniczenia związane z długością przewodu elektrycznego. Tam lepiej nadają się kosiarki akumulatorowe, które zapewniają swobodę ruchu i większy zasięg koszenia (do 1000 m2).

  • Koszenie ogrodów od 1000 do 2500 m2

Do koszenia trawników w większych ogrodach (od 1000 do 2500 m2) najlepiej wykorzystać kosiarki spalinowe (o mocy silnika od 3,5 do 5,5 KM), a na większych powierzchniach i trudnym terenie pomocne będą modele z dodatkowym napędem i doczepianym koszem na ścinki. Mają większą moc i powierzchnię tnącą (40-50 cm) od kosiarek elektrycznych, ale są bardziej hałaśliwe.

  • Koszenie ogrodów powyżej 2500 m2

Właściciele największych ogrodów (powyżej 2500 m2) powinni zainwestować w samojezdne wielozadaniowe traktorki ogrodowe (o szerokości cięcia 70-120 cm), dzięki którym w szybkim czasie można kosić dużą powierzchnię, a w razie potrzeby, dzięki zamontowanym różnym akcesoriom można nimi wykonać wiele innych prac ogrodowych. Możliwy jest również wybór sposobu koszenia - wyrzut boczny, zbieranie do kosza lub rozdrabnianie.

  • Koszenie ogrodów - kosmetyczne podcinanie

Do kosmetycznego podcinania źdźbeł przy krawężnikach i pomiędzy roślinami sprawdzą się doskonale niewielkie nożyce do trawy. Za to nieco większe, ale także lekkie podkaszarki elektryczne najlepiej wykorzystać w miejscach niedostępnych lub trudno dostępnych dla dużego sprzętu mechanicznego - t.j. przy brzegach trawnika, pomiędzy krzewami, w wąskich miejscach i krętych ścieżkach. Nylonowa żyłka jest łatwa do wymiany, jednak kabel elektryczny utrudnia pracę.

Wykaszarki (kosy) spalinowe mają większą moc, ale są za to znacznie cięższe. Świetnie nadają się na nierównych powierzchniach i na zboczach oraz w miejscach, gdzie trawa jest zbyt wysoka dla tradycyjnych kosiarek - np. zaniedbane trawniki lub łąki kwietnie.

Pamiętaj!

Im większy ogród, tym większa szerokość koszenia! Małe kosiarki mają szerokość około 30-40 cm, największe nawet powyżej 1 metra. Większość średnich kosiarek ma szerokość cięcia około 50 cm. Jeśli będziemy przemieszczać się z prędkością 3 km/h to po 1,5 godziny pracy uda nam się skosić 2250 m2 trawnika. Im więcej przeszkód na trasie (rośliny, murki, itd.) tym czas koszenia będzie dłuższy.

Nie ma jednak potrzeby wybierać dużej kosiarki do małego trawnika. Na małych powierzchniach doskonale sprawdzi się kosiarka bębnowa lub elektryczna. Większe trawniki lepiej kosić sprzętem spalinowym, a największe tereny traktorkami.

Paweł Romanowski
fot. NAC

aktualizacja: 2018-03-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cudowne. Ciekawe tylko jak to zrobił, że kręgi się zmniejszają. Pewnie sznurek zawija się wokół kołka. Wysłane z telefonu.

misiekfisiek82

06 Kwi 2018, 06:40

można trzepać kasę na turystach

Elfir

05 Kwi 2018, 21:57

1 godzinę temu, bobiczek napisał: Tańsza wersja Kurna, wyjdzie niczym kręgi w zbożu i ludzie toto za UFO wezmą.  Ja bym się bał.

retrofood

05 Kwi 2018, 20:41

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

MOSER: Rozdzielnice podziemne z serii TerraMo

Nowoczesne systemy zasilania podziemnego do użytkowania wewnątrz i na zewnątrz są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie możemy zainstalować ogólnodostępnych, stałych źródeł zasilania. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji urządzenie nie przeszkadza podczas normalnego użytkowania powierzchni oraz nie pozwala na ingerencję osób postronnych. Kiedy zaistnieje potrzeba skorzystania z źródeł zasilania, wystarczy przekręcić klucz!

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".