Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?

Artykuł na: 2-3 minuty

Wybraliśmy gresowe płytki na pokrycie betonowych schodów zewnętrznych, ale glazurnik twierdzi, że to złe rozwiązanie i powinniśmy kupić specjalne płytki schodowe z kapinosem. Czy rzeczywiście są one konieczne?

Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?

Odpowiedź eksperta: Pod względem użytkowym oba rozwiązania są prawidłowe. Płytki schodowe z kapinosem, czyli noskiem zamykającym brzeg każdego kafelka, łatwiej się układa, tworzą jednolitą powierzchnię, ale są znacznie droższe od gresowych. Te dla odmiany oferowane są w znacznie bogatszym asortymencie wielkości, wzorów i kolorów.

Ułożenie płytek prostych na schodach wymaga zamontowania listew krawędziowych, zamykających brzeg opłytkowania oraz chroniących je przed wyszczerbieniem. Do tego celu nadają się tylko listwy aluminiowe, mosiężne bądź ze stali nierdzewnej. Ich kształt i wielkość profilu dobiera się do grubości płytek. Listwy w narożach lepiej zgiąć, po precyzyjnym nacięciu, niż łączyć z dwóch przyciętych części, pozostawiając na styku szczelinę umożliwiająca wnikanie wody. Listwy przykleja się przed ułożeniem płytek, w taki sposób, aby nie wystawały nad płaszczyznę pokrycia. Przy wykańczaniu powierzchni podstopnic zabezpiecza się je przed zabrudzeniem i uszkodzeniem taśmą ochronną.

Typowe płytki schodowe nie wymagają użycia listew, bo wykończeniem brzegu stopnia jest płytka z kapinosem. Elementy mocuje się na klej, a fugi wypełnia spoiną.

W obu wariantach układanie zaczyna się zawsze od góry. Najpierw przykleja się płytki do podstopni, a potem stopni. Zaprawę klejową nanosi się pacą zębatą na podłoże i na spód każdej płytki. Każdy kafelek dociskamy, by klej wypełnił cała ich powierzchnię, bez wolnych przestrzeni, dzięki temu pod płytkami nie zbiera się woda i okładzina trwale przylega do betonu. Fugi powinny mieć od 8 do 14 mm szerokości, ustalanej za pomocą krzyżyków dystansowych.

Jeśli na stopniach układa się płytki z kapinosem, kleju nie nanosi się na pionową stronę noska stopnicy.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Listwy krawędziowe do wykańczania stopni schodów. (fot. Profilpas)

aktualizacja: 2018-04-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu
Libet Stampo - sposób na niebanalną aranżację ogrodu W nowoczesnych projektach ogrodów świetnie sprawdzą się elementy małej architektury, jakie możemy znaleźć w kolekcji Libet Stampo. Dzięki ...
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...

4 zasady koszenia trawnika

Im większy ogród, tym większa szerokość koszenia! Przeczytaj, jaka kosiarka będzie odpowiednia dla Twojego ogrodu i co należy wiedzieć przed koszeniem.

topowe produkty

Czy beton w ogrodzie może być odporny na zabrudzenia?

Alejki ogrodowe, elementy małej architektury, podjazdy, schody w ogrodzie… Beton w takich miejscach jest mile widziany. Odporny na zmienną temperaturę, trudne warunki atmosferyczne, łatwy do umycia np. za pomocą myjki ciśnieniowej, dobrze zdaje egzamin w ogrodzie. Zabezpieczony warstwą ochronną będzie jeszcze odporniejszy na zabrudzenia.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze