Budujemy Dom

Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?

Artykuł na: 2-3 minuty

Wybraliśmy gresowe płytki na pokrycie betonowych schodów zewnętrznych, ale glazurnik twierdzi, że to złe rozwiązanie i powinniśmy kupić specjalne płytki schodowe z kapinosem. Czy rzeczywiście są one konieczne?

Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?

Odpowiedź eksperta: Pod względem użytkowym oba rozwiązania są prawidłowe. Płytki schodowe z kapinosem, czyli noskiem zamykającym brzeg każdego kafelka, łatwiej się układa, tworzą jednolitą powierzchnię, ale są znacznie droższe od gresowych. Te dla odmiany oferowane są w znacznie bogatszym asortymencie wielkości, wzorów i kolorów.

Ułożenie płytek prostych na schodach wymaga zamontowania listew krawędziowych, zamykających brzeg opłytkowania oraz chroniących je przed wyszczerbieniem. Do tego celu nadają się tylko listwy aluminiowe, mosiężne bądź ze stali nierdzewnej. Ich kształt i wielkość profilu dobiera się do grubości płytek. Listwy w narożach lepiej zgiąć, po precyzyjnym nacięciu, niż łączyć z dwóch przyciętych części, pozostawiając na styku szczelinę umożliwiająca wnikanie wody. Listwy przykleja się przed ułożeniem płytek, w taki sposób, aby nie wystawały nad płaszczyznę pokrycia. Przy wykańczaniu powierzchni podstopnic zabezpiecza się je przed zabrudzeniem i uszkodzeniem taśmą ochronną.

Typowe płytki schodowe nie wymagają użycia listew, bo wykończeniem brzegu stopnia jest płytka z kapinosem. Elementy mocuje się na klej, a fugi wypełnia spoiną.

W obu wariantach układanie zaczyna się zawsze od góry. Najpierw przykleja się płytki do podstopni, a potem stopni. Zaprawę klejową nanosi się pacą zębatą na podłoże i na spód każdej płytki. Każdy kafelek dociskamy, by klej wypełnił cała ich powierzchnię, bez wolnych przestrzeni, dzięki temu pod płytkami nie zbiera się woda i okładzina trwale przylega do betonu. Fugi powinny mieć od 8 do 14 mm szerokości, ustalanej za pomocą krzyżyków dystansowych.

Jeśli na stopniach układa się płytki z kapinosem, kleju nie nanosi się na pionową stronę noska stopnicy.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Listwy krawędziowe do wykańczania stopni schodów. (fot. Profilpas)

aktualizacja: 2018-04-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy
Bruki klinkierowe Vandersanden - naturalny materiał nawierzchniowy Bruki klinkierowe Vandersanden są naturalnym materiałem nawierzchniowym, wypalanym z gliny i piasku. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ ...
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1
Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 Renowator koloru do kostki brukowej Botament PF 1 to łatwy i szybki sposób na metamorfozę otoczenia wokół domu. Botament PF 1 zachowuje ...
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet
Płyty Synergio - nowość w ofercie Libet Atrakcyjny, geometryczny kształt i trzy wyraziste barwy - to wyróżniki płyt Synergio, tegorocznej nowości, którą znajdziemy w kolekcji ...

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

polecane produkty i technologie

Bruki klinkierowe na każdą pogodę

Budując dom, musimy pamiętać o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia i zieleń są dopełnieniem planowanej przez nas inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".